Hogyan készítették a térképeket a műholdak feltalálása előtt?
Méréssel. És egyáltalán nem voltak egészen pontosak, míg a mérés nem lett az.
Nézz meg ókori, középkori térképeket és vesd össze a maiakkal.
Korábban úgy mértek, hogy odamentek, és geometriai módszereket használtak. Lásd háromszögelés.
Vannak különféle geodéziai műszerek, amikkel jól lehet térképezni, de az ősi módszerekről csak elvétve vannak ismereteink.
Annyi bizonyos, hogy már Mezopotámiában is volt földmérés és sumer várostérkép is van a leletek között, agyagba égetve, de Egyiptomban évente kimérték a földeket az áradás után és ehhez különféle szögmérő, szintező és távolságmérő eszközöket használtak.
A mérnöki pontosságú dioptria görög eszköz, ennek fejlettebb változata a római gropa, amelyet nem csak leírásból ismerünk, mert Pompeji romjaiból előkerült.
A közvetlen földmérést a csillagászat fejlődésével nagyobb területek térképezésére is fel lehetett használni.
A rómaiak már úttérképeket is készítettek, vagy vízvezetékek építéséhez komoly domborzati számításokat, adatokat tartalmazó vázlatokat.
Távolságmérésre használtak olyan eszközt, amely a mai sebességmérőhöz hasonló, kerék fordulatához rögzített számlálóval, amellyel nagy távolságokat is mérhettek megfelelő pontossággal.
Ezek az eszközök a tengeri hajózás, a navigáció fejlődésével lettek még pontosabbak, a földrajzi felfedezések kora egybeesett az optika fejlődésével és nem véletlenül, továbbá a helymeghatározás pontosságának az igénye is.
Cook például remekül értett a térképek készítéséhez, ám sok esetben nem tudta annyira megközelíteni az adott partszakaszt, hogy igazán pontos méréseket tudjon végezni, ezekről is készült térképvázlat, de jelezték, hogy pontosításra szorul, más helyeken viszont tökéletes térképet tudott az Admiralitás számára prezentálni, különösen, hogy általában a földrajzi hosszúságot és szélességet is elég jól meg tudták határozni.
Természetesen a mai módszerek jobbak, pontosabbak, de ehhez műholdas technika, radar és ultrahangos, vagy rádiótechnikai mérőmódszerek kellenek, de az optikai mérés még ugyanúgy használatos, ahol nem szükséges kimondottan nagyfokú pontosság, erre kiváló a teodolit, meg a mérőszalag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!