Mit tudunk az alábbi Z-logaritmusról?
Annyi ismeretes, hogy:
Zlogx(y) = Zlogz(y) - Zlogz(x),
Zlogx(y) = Zlogx(z) - Zlogy(z),
Zlogx(y) = - Zlogy(x).
Ez mi lehet?
Már egyszer leírtam. Egyfajta iteráció van, ez:
Legyen E halmaz, e∈E, és f:E→E függvény. Ekkor létezik egyetlen olyan s:N→E sorozat, hogy
a) s(0)=e
b) s(n^+)=f(s(n))
Ezt a sorozatot nevezzük iterációs sorozatnak.
Például az összeadásból így lesz szorzás:
E=N, f_m:N→N; n↦n+m, s_m(0)=0, s_m(n^+)=f_m(s_m(n)). Ekkor a∙b=s_b(a)=s_a(b). Utóbbi egy külön bizonyítás.
Hmm, ígéretesnek tűnik. Köszönöm! Kérlek, megmutatnád, hogy mi lesz s_3(2)-ből?
Azt látom, hogy s_3(2) = f_3(s_3(2)) = f_3(f_3(s_3(2))) = ... de gondolom nem ebből a végtelen rekurzióból jön ki az eredmény.
Ez ugye nem csak annyit tud, hogy összeszorozza az indexet és a függvény bemenetét?
Hol itt az iteráció? Az oké, hogy ismételjük az összeadást...
Ez az ismétlés túlbonyolított változata. Miért nem azt írtad, hogy: (y+x)^oz, az meg = y*z + x.
Behelyettesítünk az összeadásra nézve egy neutrális elemet és máris iteráltuk. De ez nem ilyen egyszerű. Én tudom miről beszélek, és elég sokat foglalkoztam ezzel, nem csak felületesen ismerem a témát (persze még mindig van mit tanulnom). De amit mondasz, az nem járható út. Ha igen, bizonyítsd be: hogy lesz szorzásból tetráció? (2x-es iteráció.) Vagy hogy alkalmazod az iterációt nem egész számszorosan? Ezek itt a fontos kérdések. És még mindig sehol nem vagy a Z-logaritmushoz, tulajdonképpen az a kérdés.
Az iteráció csak különleges esetekben terjeszthető ki úgy, hogy a nem természetes számszoros iteráltak is definiálhatóak legyenek. A valós számok közötti összeadás-szorzás-hatványozás-tetráció-stb. műveletek mögötti iteráció pont ilyen, de te ebből olyan következtetéseket vonsz le, mintha minden művelet ilyen lenne.
A logikai változókon értelmezett negációnak mi a féliteráltja? Tehát mi az a g:B->B függvény, amire g(g(x)) = ¬x? Természetesen nincs ilyen, és ezt könnyen be lehet látni: g(x):=x nem jó, g(x):=¬x szintén nem jó, és ezzel ki is merítettük az összes létező B->B függvényt. Ez 1 példa, de akárhány ilyet lehetne mutatni.
Te ráflesseltél egy, az elemi műveletek közötti elegáns összefüggésre, és ezt az összefüggést hirtelen rá akarod erőltetni minden műveletre, amihez kitaláltad ezt a Zlog dolgot, amiről amúgy még mindig nem tudod megmondani, hogy mi az értelmezési tartománya, mi az értékkészlete, definíciója, és mennyi a Zlog_min(szorzás). Adtál egy ilyen "bármi lehet" választ, de innentől a diskurzust legfeljebb az ezotéria kategóriában lehetne folytatni.
Még annyi, hogy rendkívül zavaró, hogy általad kitalált dolgokra úgy hivatkozol, mintha bevett jelölések, jól definiált fogalmak lennének. Mostmár emlékszem is rád, te vagy az uniteráltas gyerek, ugye? 1-2 éve nagyon sok ehhez hasonló kérdést írtál ki, és ott is ilyen definiálatlan és ellentmondásos operátorokról beszéltél úgy, mintha a modern matematika közismert eredményei lennének. Ilyen hieroglifák meg hasonlók rémlenek. Valamilyen Kristóf volt az illető neve.
Óriási tévedés, hogy a negálásnak nincs funkcionális gyöke vagy iteráltja. (A félszeres iteráltat és a funkcionális gyököt is csak a hozzá nem értők tudják összekeverni, jó lenne, ha már ebbe a kategóriába valaki ír, nem lennének ilyen felszínes ismeretei.) Van olyan O operátor, amire O O x = nem x. De ebbe most nem megyek bele, mert nem ez a kérdés témája. Ha annyira érdekel, tedd fel új kérdésként és én válaszolok rá.
Köszönöm Tom, hogy tiszteletben tartod az anonimitáshoz való alapvető jogomat. Rendes tőled.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!