Lényegében tényleg vannak istenek?
> "mindenesetre teljesen fizikai természetű a létezésük, annak minden korlátjával, gátjával együtt."
> Nem tudhatjuk, de lehet még ez is megoldható. Valahol a fejlődés legvégén :D
A modern természettudomány kísérletekre, megfigyelésekre épül. Valahogy bármilyen fizikai jelenséget vizsgáltunk eddig, azt figyeltük meg, hogy minden fizikai jelenség szigorú törvények szerint működik, ami képletekkel leírható. Mondjuk ki lehet számolni, hogy mennyi energia kell a Földön – g nehézségi gyorsulás esetén – 1000 kg test 1 méter magasra emeléséhez:
E = m * g * h = 1000 kg * 9,81 m/s² * 1 m = 9810 J
Ezt a képletet vagy milliószor ellenőriztük is. A legtöbbször nem is szándékosan, egyszerűen csak emelgetünk dolgokat gépekkel, és azok a képletek által várt munkát végzik.
Ez viszont egyben korlát is. Nem fog senki 1000 kg tömegű testet 1 méter magasra emelni, ha ehhez nem fekteti be a képletből adódó energiát. Egy ember mindenféle gép, eszköz nélkül nem képes 1000 kg tömeget 1 méter magasra emelni. Az más kérdés, hogy tud olyan gépet készíteni, ami ennek a tömegnek a sokszorosát is képes megemelni, de ettől még az embernek, mint élőlénynek megvannak a fizikai törvényekből fakadó korlátjai.
Vagy még egy eset képzelhető el pusztán logikai szempontból, az, hogy a világot nem határozzák meg törvények. De a milliárdnyi megfigyelésünk, kísérleteink nagyon nem egy ilyen világ képét rajzolják ki.
Röviden. A fizikai világ működése törvényekkel leírható. Ahol törvény van, ott korlát is, nem tehető meg az, ami nem ezen törvények által meghatározott módon történik. Nincs olyan fejlettség, aminél ezek a korlátok, gátak ne lennének meg, maximum tud egy fejlett faj olyan eszközöket készíteni, amivel ezeket a korlátokat ki tudja tolni, a saját hiányosságait valami más fizikai jelenség alapján ki tudja pótolni. De az ember attól, hogy egy daruval tonnákat emel meg, attól még daru nélkül nem lett erősebb, mint egy ősember.
Ha egyszer elhozza az emberiség a technológia szingularitást (,ami kérdéses, hogy lehetséges e), azzal gyakorlatilag istent teremt (vagy legalábbis mindenhatót, talán ez a szó jobban kifejezi).
Ezen mérföldkő átlépése után szerintem az emberre nem lenne szükség, nem tudna alkalmazkodni az általa életre hívott fajhoz. Vagyis kihalna.
Lehet, hogy az az isteni szintű, folyamatosan, a végletekig fejlődő faj, vagy egy darab lény (akkor is faj) újabb fajokat hozna létre, de ez esetben (s ha rajtunk kívül jelenleg nincs élet) mi lettünk a történelemben az egyetlen olyan életforma amit a szél fújt össze a semmből, amit nem tervezett senki.
Konkrét "isten" definició híján ez is elég isteninek hangzik...
Na azért mindent nem tehetnek, például saját magukat nem teremthetik meg, de még a világegyetemet sem, hiszen benne vannak, a részei.
Amúgy meg nem hiszem, hogy mindent ismernének, speciel a krumplis tészta receptjét, főleg ha sem krumplival, sem tésztával eddig nem találkoztak, így a hazánkban légióskodó brazil kézilabdás lány, akinek a TV riport szerint ez a kedvenc kajája, ebben többet tud náluk, meg mi is, szóval bármilyen okos és nagy hatalmú lények is legyenek, ha vannak - mert megengedem, lehetnek. Már miért ne?
Ha már kézilabdáról beszélünk, nekem ez a Görbitz már régóta gyanús, ha nem is Isten, de Istennő, mert eddig mindent meg tudott csinálni, de sajnos a természet törvényei rá is vonatkoznak, bizony telik felette az idő, most is születésnapja volt, így már hamarosan kiszáll a Győrből és egy nyugdíjas Istennő már nem oszt, nem szoroz, csak nosztalgiázni tud majd sajnos.
Hacsak tényleg nincs isteni hatalma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!