Az intelligenciát mi határozza meg?
Szerinted mi határozza meg az intelligenciát? Arra lennék kíváncsi, hogy ki mit gondol erről a kérdésről és miért van ekkora különbség ember és ember között?
Gondolom figyelmbe lehet venni magát a neveltetést, a környezetet, a genetikát, azt hogy mennyire foglalkozik valaki és milyen régóta önmagával ezen a téren, de nincs még valami más, amiről nem tudok/tudunk? Mit gondoltok?
Akinek vannak ismeretei a tudatalattival kapcsolatosan, ami esetleg csatlakozik a témához nagyon szívesen elolvasnám a véleményét, esetleg könyveket ha tudnátok ajánlani ezzel kapcsolatosan azt is szívesen fogadnám :)
Előre is köszönöm a válaszaitokat!
"a neveltetést, a környezetet, a genetikát"
Így van. Van egy öröklött alap (kb. minden mai emberben), és hogy ebből mit tud "kihozni", az nagyban függ a gyerekkori hatásoktól, ingergazdagságtól, aktivitástól, motivációktól, stb.
Minden embernek megvannak a génjei erre, kivéve néhány pecheset, aki sajnos egyéb problémákat gyűjtött be.
Aztán már az anyja hasában kezdik érni a hatások, amelyek ilyen olyan kémiai reakciókat eredményeznek. A szeretet, a józan élet ilyen hormont termel, a gyűlölet és önpusztítás amolyant. Azok hatnak. A rájuk kiszabott más sejtekre, és így tovább, míg összeáll a rendszer. Egy hatásnak van folytatása, időnként (a fajtájától, mértékétől és még más tényezőktől függően) kisebb mértékű és elenyésző, időnként fontos és tartós. Lehet, hogy a pontos mechanizmusát nem ismerjük még léggé, de azt tudjuk, van. ÉS ebből összeáll egy ember a maga késztetéseivel, érzékenységével, észlelési képességeivel, feldolgozási tulajdonságaival, és lesz egy buta és tanulásra képtelen, vagy zseniális, a környezetére érzékeny ember belőle.
A pszichológia egy csomó mechanizmust elég jól ismer, ilyenek a neveltetés, a közeg, amiben él, az életmód, a tapasztalat és sok más. Az etológia segíti ezt kibogozni. A szociológia a maga eszköztárával, adatokkal, trendekkel, matematikai eszköztárakkal rendszerbe tudja rakni. Valamilyen mértékben az összes tudományág hozzájárul a megismeréséhez, de az elme elég bonyolult mechanizmus.
A tudatalatti gyakorlatilag az agy működésének különböző rétegei, valójában az egész (néhány eredmény alapján még az érzelmek is) kémia, biológia és fizika. Csak éppen az a kérdés, egyik vagy másik tulajdonságot melyik tudományág magyarázza hatásosabban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!