Hogyan lehetne kijutni egy fekete lyukból?
"Ez rendben van ..."
Úgy mondanám, hogy élve nem. Mivel Hawking amikor fogadott a kollégáival, hogy Hawking-sugárzás képes-e információt közölni a rendszerről, azt mondta hogy nem, de végül beismerte hogy tévedett. Erről is írtam (mármint nem a fogadásról). Így ha információt közölt a rendszerről akkor (legalábbis elviekben) rekonstruálható hogy ez ember volt vagy számítógép stb. amit/akit beküldtek a fekete lyukba, a sugárzás detektálásával és adatelemzésével.
Megemlítem mint fogalmakat, hogy az egy annyira félrevezető megfogalmazás, hogy anyag és antianyag találkozik akkor megsemmisül (annihilálódik). Ott arról van szó, hogy az anyag találkozik speciális más fajta anyaggal (amit antianyagnak neveznek azaz kvantumszámakiban ellentétes előjelűek) akkor átalakulnak másmilyen anyagfajtává, fotonokká. Vagyis még máshogy mondva bizonyos építőkő részecskék találkoznak és ennek kövezetében kölcsönhatást közvetítő részecskékké alakulnak át.
Szóval visszatérve például az illető lábszárcsontja gamma fotonok formájában rekonstruálható (elviekben) hogy ez az volt ez meg a sisakja.
De pont ez a gond, hogy NEM rekonstruálható.
Az eseményhorizonton kívül képződnek a távozó részecskék. Semmiféle információjuk nincs a lyuk belsejéről, és nem is lesz.
"De pont ez a gond, hogy NEM rekonstruálható. ..."
Ezt mondod te, kinyilatkoztatod. Én nem állítottam hogy rekonstruálható. Én csak annyit állítottam (én csak dióhéjban) amit a jelen tudomány is állít, mégpedig hogy jelenlegi ismereteink szerint nem zárható ki, hogy információt közöl a fekete lyuk a sugárzása által.
Csomó tudományos cikk van a témáról, pl. :
Egyébként pedig már egy meglévő (azaz nem éppen létrejövő) fekete lyukba hulló anyag tudod mennyi idő múlva jut át az eseményhorizonton túlra a külső megfigyelő sajátidejében mérve? Végtelen sok idő. Úgy is fogalmazhatok hogy soha, hiszen a téridő ennyire ortopéd módon görbült, hogy ami a behulló anyag számára véges időtartam, kintről egy örökkévalóság.
"mennyi idő múlva jut át az eseményhorizonton"
Ez így megint csak nem stimmel.
Az anyag véges (és rövid) idő alatt átjut, viszont a belőle kiinduló fénysugarak nagyon lassan jutnak ki és EZÉRT látszik így, ahogy írod.
De ez csak a látszat, mert valójában ekkor már régen beesett.
Információ pedig így - párolgással - NEM jut ki, mivel a párolgásból kijutó részecske nincsen kapcsolatban a jukkal. Hogy máshogy kijuthat-e info, az jó kérdés.
"Az anyag véges (és rövid) idő alatt átjut, viszont a belőle kiinduló fénysugarak nagyon lassan jutnak ki és EZÉRT látszik így, ahogy írod."
Nem jól tudod. Az első könyv amit a témával kapcsolatban olvastam "Az idő rövid története". Ott laikusoknak megfogalmazva erről is ír. Bár a meglevő tudás anyag csorbítása nélkül nem lehet beszélni a témáról laikusoknak. Az hogy jön ki amit állítok, bele kell magát ásni az embernek a speciális meg általános relativitáselméletbe.
"A helyzetet tovább bonyolítja, hogy – a relativitáselmélet értelmében – a gravitációs tér hatására bekövetkező idődilatáció azt eredményezi, hogy az űrhajós, kívülről nézve tulajdonképpen soha nem halad át az eseményhorizonton. Másképpen megfogalmazva, az a pillanat, amikor áthaladna rajta, mindig a jövőben marad, és sosem kerül át a múltba.
A távoli szemlélő szemszögéből az látszik, hogy az eseményhorizontot közelítve az űrhajós egyre lassabban halad. Az eseményhorizontnál pedig 'kimerevedik a kép', mivel az onnan érkező fénysugarak végtelenül sok idő múlva érik csak el a megfigyelőt. Az űrhajós ezzel szemben saját idejében véges idő alatt éri el az eseményhorizontot."
"mivel az onnan érkező fénysugarak"
Ezt írtam én is.
DE attól még az esemény már végbement! Látni meg majd a jövőben fogod.
"...az a pillanat, amikor áthaladna rajta, mindig a jövőben marad, és sosem kerül át a múltba."
Én meg ezt írtam.
Tényleg nem érted a különbséget?
Nagyon nem mindegy, hogy valami mikor történik, és te mikor látod meg.
"Tényleg nem érted a különbséget?"
Ezt én kérdezhetném tőled. A gyengébbek kedvéért forgalmazza meg másképpen is hogy ne értse félre úgy mint te : "Másképpen megfogalmazva, az a pillanat, amikor áthaladna rajta, mindig a jövőben marad, és sosem kerül át a múltba."
Egyébként az Eötvös Loránd Tudományegyetem honlapján van erről is szó laikusoknak.
Több előadás is van : [link]
Előadás : Ahol az Úristen nullával osztott (a fekete lyukak)
A honlap tárhelyén lévő videó közvetlen linkje :
Nagyon is érdemes végignézni ezt és a -a többi előadást is-, de konkrétan erről beszél 2 óra 1 perc 6 másodperctől.
"...Ezzel kapcsolatban szokták feltenni azt a kérdést s valaki már egy éve vár a csillagvárosban, ha most hallja akkor neki is üzenem, azaz alap kérdés hogy akkor hogy jött létre egyáltalán a fekete lyuk, HA SEMMI SEM FOG BELEESNI SOHA ..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!