Hogyan lehetne kijutni egy fekete lyukból?
Sehogy, de megfelelő méretűnél már ilyeneken nem is gondolkodsz, mire bekerülsz a hatókörébe (elfelejtettem a szakszót rá, bocs)...
Egy nagy, komplex emberi test eleve hátrányokkal indul, nem kell ahhoz fekete lyuk, amiből még a foton sem jut ki...
Úgy tudom, bár javíts ki ha tévedek, de a Hawking-sugárzás a kvantummechanikai hatás miatt jön létre, és a beeső részecske megsemmisül egy feketelyuk-béli azonos kvantumszámú párral.
Emiatt a feketelyuk energiája csökken...és egy kis feketelyuk pillanatok alatt "elpárologna" ilyen módon.
Tehát ha azt vesszük, a feketelyukból sehogyan sem lehet kijönni, mert a Hawkig-sugárzás annihilálja a csapdába esett részecskéket... de ugyan az az energiamennyiség emittálódik az eseményhorizontról.
Viszont ha jól tudom ma is viták zajlanak, hogy információ kijöhet-e így a lyukból... ha igen, akkor legalább a másolatod kijuthatna :D
Ha érdekel a téma részletesebben akkor keresd meg az www.atomcsill.elte.hu honlapján Dávid Gyula előadásait vagy a youtubeon.
Swarchild féle feke lyukból nem jutsz ki, hacsaknem azt nem tekintjük kijutásnak, hogy nem is olyan feketék azok a lyukak (mint az Idő rövid történetébe, melyenek Steven Hawking elméleti fizikus a szerzője, abba egy cím pont ez). Vagyis hogy sugároznak ezek a lyukak, de nem a benne lévő anyagot sugározza ki, hanem világegyetemben jelen lévő vákuumállapot így a feke lyuk körül lévő vákuumállapot "nyírja" a fekete lyukat. A vákuumállapot a lehető legalacsonyabb energiájú kvantumállapot. A határozatlansági elv értelmében ΔE*ΔT >= h vákuumban részecskék kelthetők ΔE energiával Δt időre, a h a Planck-állandó. Ilyen keltett részecskéket virtuális részecskének hívunk. Vagyis máshogy mondva a "részecskefizikai kölcsön tartozás" az olyan, hogy minél nagyobb energia van kölcsönkérve annál rövidebb idő alatt vissza kell fizetni. Virtuális részecskék kitöltik a vákuumot. Virtuális részecske keltés mindig párban történik, mindig az anti párjukkal együtt. A fekete lyuk közelében előfordulhat és elő is fordul, hogy a részecske párokból csak az egyiket tudta foglyul ejteni, ekkor az anti párja megmenekült és valódi részecskeként létezhet tovább. Az energiakölcsön törlesztése az a fekete lyukon van behajtva. E energia kölcsön tartozás esetén m = E/c^2 tömeget veszít a fekete lyuk. Steven Hawking levezetése szerint a behullott anyagot az ily módon megmenekült virtuális részecskék formájában, (mely látszólag a fekete lyuk párolgása) részecskék formájába visszakapjuk, annak megfeleltethető anyagot mint ami belehullott. Vagyis elviekben lehetséges a feke lyuk "párolgása" során lévő részecskékből rekonstruálni a korábban behullott anyaghalmazt. Melyek mellesleg mivel anyag antianyag részecskék "szabadulnak ki" e-miatt és mert találkoznak gamma fotonok formájában távoznak gyakran.
Másik lehetőség a Kerr féle fekete lyuk. Ha létezik ilyen fajta feke lyuk a valóságban is, akkor ha egyéb általunk ismeretlen másodlagos vagy harmadlagos vagy akár hanyadlagos effektus nem szól bele, vagy valami még ismeretlen fizikai törvény, ez esetben 2 lehetőség van, ha szerencsénk volt és / vagy ügyesek voltunk. Ekkor egy jól irányzott lendülettel kijuthatunk a lyukból miután benne jártunk (bár hogy ezeket az erőhatásokat amik érnék az anyagot, ezt hogy bírná ki az akármiből is van, hogy ne szakadjon ripityára azt nem tudom, de ettől most eltekintek). Ekkor vagy egy másik világegyetembe találnánk magunkat, vagy egy időgép lenne ez a fekete lyuk és a múltba jutnánk. Viszont, ha a kauzalitás nem engedi a múltba utazást, akkor végtelen sok világegyetemnek kell összekapcsolva lennie. Hiszen ha beleugrunk megfelelő mozdulattal, kijövünk másik világba vagyok, majd megismételjük megint másik világba stb. Ha a 42.-ik világ ugyanaz mint ahonnan jöttünk akkor is időgép. Már az önmagába is egy nehéz feladat lehet eldönteni egy ilyen utazás során, hogy egy másik világba vagyunk vagy ugyanabba egy távoli múltba kerültünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!