Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetne kijutni egy...

Hogyan lehetne kijutni egy fekete lyukból?

Figyelt kérdés

2018. márc. 13. 22:06
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

"Vagyis elviekben lehetséges a feke lyuk "párolgása" során lévő részecskékből rekonstruálni a korábban behullott anyaghalmazt."


Itt nem arról van csak szó, hogy nem a behullott anyagot tudjuk rekonstruálni (eleve mivel véletlenszerű eseményről van szó, ezért csak egy energiamennyiséget tudunk kiszámolni) ... hanem a véletlen vákuumbéli részecskepár egyikének a beesését.


Tehát ha beleesek a lyukba, akkor Hawking-sugárzás formájában távozik az az energiamennyiség, ami engem reprezentál... viszont ez nem szolgál információként magáról az anyagról. Csak azt tudni, hogy a testem anyaga, vákumbéli kvamtumesemények hatására annihilálódik a lyukban, amivel egyidőben egy test anyagának megfelelő energia távozik az eseményhorizontról.


Tehát ha beesek a 65 kilómmal, akkor x idő múltán annihilálódik a testem, miközben 65 kilónyi energia sugárzódik ki Hawking-sugárzás formában. Viszont ez csaka mennyiséget közli, és nincs információtartalma, mivel random keletkezik, és nem lehet meghatározni, éppen az arcomból, vagy a lábujjamból annihilált éppen.

2018. márc. 14. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
82%
Meg kell várni míg kiépítik az 5-ös metrót.
2018. márc. 14. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont ez csaka mennyiséget közli, és nincs információtartalma, mivel random keletkezik, és nem lehet meghatározni, éppen az arcomból, vagy a lábujjamból annihilált éppen."

Direkt ügyelve óvatosan fogalmaztam, hogy Steven Hawking mondta. Ezzel az állítással egyébként vita van az elméleti fizikusok között, és ez természetesen nem egy bizonyított állítás. Ezt arra alapozza, hogy információ nem veszhet el. Ha azt vesszük alapul hogy a tömegéről információ van utólag is amikor kisugárzódik, ez az információ akkor is megvan amikor beleesett, hiszen annyival gyarapodott a tömege, aminek semmi akadálya nem lenne hogy kimutassuk egy megfelelően fejlett technikával, jelenleg ugye csak nagyon durva finomsággal tudjuk kimutatni a tömeggyarapodását csillagászati módszerekkel. Amit te mondasz arra vonatkozóan Hawking szerint "párolgás" következtében a "kijövő" részecskék random zajjal terhelten ugyan, de benne foglaltatik az hogy ez épp a szemedből van vagy a lábadból lévő részecske reprezentáns e.

(Csak a hasonlat miatt gondolj a GPS jelre, ott a zajba van a jel, vagyis sokkal több a zaj mint a hasznos jel. Kompromisszum hogy itt kb. bit / sec nagyságrendő sebességről beszélunk és csak szimplex átvitelről. Egy otthoni net sebesség meg van ennek a milliószorosa is.)

Azt azonban ne vegyük figyelmen kívül, hogy van pl. egy 5 naptömegű fekete lyuk, bedobtunk egy számítógépet és ha igaz Hawking erre vonatkozó állítása akkor olyan irgalmatlan időbe telne még "begyűjtenék" a Hawking sugárzásból a számítógép részecske reprezentásait (persze egy csomó zajszűrés is kéne hozzá), hogy eddig ami eltelt idő az ősrobbanástól az egy pillanat ahhoz képest. Viszont ha olyan fajta a fekete lyuk, akkor a korábban elmondottak szerint ki is juthatnak belőle egyes részecskéi a múltba vagy ha léteznek akkor más világokba, valamint más világokból is kerülhetnek a mi világunkba részecskék. Az eddigiekből következik, hogy a majdani jövőbe behulló anyag részecske reprezentásai is kikerülhetnek (persze itt van egy csomó "akkor ha ...")

Az általános relativitás elméletből legalább 20 féle fekete lyuk levezethető. Ebből az nem következik, hogy mind meg is valósulhat a valóságban is. Van közte olyan is melynek a másik vége fehér lyuk, az meg ontja ki magából az anyagot ami a fekete lyuk oldalán bement, ez egy Einstein-Rosen híd amit egyszerűen csak féreglyuknak neveznek.

2018. márc. 14. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:

Az nem világos, hogy adott egy véletlen vákuumbéli esemény, majd beesik a másik részecske, a nagy energiájú párja pedig kisugárzódik.


Hogyan közölhet egy nagy energiájú gamma foton bármilyen információt arról, hogy a párja milyen úton esett bele a feketelyukba, és pontosan a lábujjamat vagy a fülemet annihilálta?


Még ha összefonódott állapotban is voltak, nem csak arra derülne fény, hogy egy részecske kioltódott a feketelyukban. Ez mitől információ?

2018. márc. 14. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

Elöljáróba is a nagy mester tiszteletére megemlítem akinek teljes neve Stephen William Hawking aki született Oxford-on 1942. január 8. és elhunyt Cambridge-ben, 2018. március 14.-én , aki kiemelkedő szakmai sikerei által ismert és a laikusoknak szóló ismeretterjesztési munkássága révén ismert lett. Aki része volt a populáris kultúrának is. Egy ember akkor hal meg amikor orvosi értelemben meghal. Továbbá akkor is meghal mégegyszer ezek után amikor elfelejtik. Ilyen értelemben még nagyon sokáig nem fog meghalni.


"Az nem világos, hogy adott egy véletlen vákuumbéli esemény, majd beesik a másik részecske, a nagy energiájú párja pedig kisugárzódik."


Kezdem a túlzó megközelítéssel. Lehet hogy mi nekünk tűnik véletlen vákuumbéli eseménynek. Közbe meg a lyukba behullott anyagi struktúrák függvénye, hogy melyik párját ejti foglyul éppen. A gamma sugárzás meg egy kódolt információforrás, hirdeti gamma sugárzás formájában hogy milyen anyagi struktúrák vannak benne.

Hasonlatként csak gondolj a AES titkosításra. Ha kriptográfiai követelményeknek megfelő módon van generálva egy kulcs neki, akkor egy AES-el titkosított adat nem különböztethető meg a random-tól (a mai tudásunkkal és számítógépes erőforrásainkkal, leszámítva néhány spec. esetet).

Ez volt a túlzás, nem gondoljuk hogy ennyire erőteljesen így lenne. Viszont azt igen, hogy lehetnek a véletlen kvamtum eseményekbe egy kis torzítás, vagyis egy kicsit "cinkelt" a kvantumfluktuáció által kelteltt részecskék közüli fekete lyuk általi foglyulejtésben lévő "random generátor". Méghozzá a "bekebelezett" anyagi struktúrától függő módon. Nem akarok hülyeséget mondani hogy tíz a hanyadikon egy kvantumtérelméletes jobban meg tudná mondani , de maradjunk abban hogy 1 a tíz a sokadikon arányban turzul csak ez a fajta random generátor az egyenletességi hipotézishez képest. Továbbá nem feltétlen a keltett gamma fotonokra vonatkozik ez. Ugyanis nem állította senki hogy tökéletesen 1 az anyag-antianyag találkozásának valószínűsége melyből ugye van a Hawking sugárzás, hanem atomos anyagként is távozhat a részecske mely virtuális részecske volt. Az így megmenekült részecskék közül léteznek olyanok melyek a lyukba valaha bekerülő anyagra jellemző tulajdonsággal rendelkeznek, ami nem véletlen. Hangsúlyozom, hogy itt nincs konszenzus hogy valóban így van e. Ha viszont az információ megmaradási törvény univerzális és megszeghetetlen, akkor apróbb részeltektől eltekintve nem lehet máshogy.

2018. márc. 15. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
A feketeketyuk erõs gamma sugárzást tol magábol a polusain. Gondolom valamilyen formában a bekerülõ anyagot lebontja aztán gamma sugárzásként dobja magából.
2021. aug. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:

Ez így nem igaz.

A bekerülő anyag ÚTKÖZBEN annyira felforrósodik,, hogy egy része sugárzáskén távozik - MÉG a bekerülés ELŐTT!

Tehát ez a sugárzás külső anyagból jön.

Ahol ilyen anyag éppen nem hullik be, ott sugárzás sincs.

2021. aug. 19. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:

@10:05

"Ez így nem igaz."

Mi nem igaz, meg hogy nem igaz? Melyik hozzászólás(ok) mely része(i) nem konzisztens(ek) azzal amit te állítasz?

2021. aug. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
Az előttem levő, #16-os nem igaz (illetve félreérthető).
2021. aug. 19. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

@11:05

"Az előttem levő ..."

Ok. Bár nem annyira triviális mint ahogy megemlítetted a kvantummechanikai hatások miatt aminek következménye a Hawking-sugárzás. Bár nem akarok félreérthetően fogalmazni, részletek a pár évvel ezelőtti 2018. márc. 15. 01:39-as hozzászólásomban.

Nem jut ki anyag a fekete lyukból, de kvázi interpretálhatom úgy is ugyanazt a jelenséget, hogy mégis kijutott Hawking-sugárzás formájában, véges idő alatt szétsugárzódik a fekete lyuk. A részecskéknek nincs egyedisége. Így például ha van egy fizikai jelenség ahol van A és B elektron és ha A helyett B lenne , B helyett meg A, akkor az nem pont ugyanolyan eset hanem pontosan ugyanaz az eset. Í

2021. aug. 19. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!