A G-tolerancia tanulható, vagy minden embernél viszonylag fix?
Mi befolyásolja azt, hogy egy ember mekkora gyorsulást bír ki?
Sok videót néztem, ahol centrifugában pilóták/űrhajósok gyakorolnak. Egy amerikai hölgy F-18 kiképzése során már 4 G-nél eszméletvesztés lépett fel, persze lassan növelték az erőt. Gondolom az is beleszámít, vagy nem? Hogy van ez? A másik véglet, hogy egy orosz pilóta, pilótaruha nélkül 12,25 G-nél vesztette el az eszméletét úgy, hogy nem csak ki kellett bírni a terhelést, hanem "feladatokat" is végre kellett hajtani. Szóval az volt a teszt, hogy 30 másodpercig bizonyos nagyságú G erőnek kitették, ez alatt a tökéletesen lemodellezett pilótafülkében bizonyos gombokat és kapcsolókat kellett működtetnie. Még egyszer hozzáteszem pilóta ruha nélkül!
8 G-ről indult, minden tesztnél 1-2 másodperc alatt gyorsították az adott értékre. Mikor elérte a célt, bemondták neki, hogy mit kell csinálni. 11,75-nél hibázott először, felcserélt a sorrendben 2 parancsot. Persze a szeme jött ki, mint az éti csigánál. 12,25-nél nem tudta végrehajtani, azaz elájult. Most ez a pilóta kivételes képességekkel bír, vagy tanulható/szokható ez? Bizonyos mértékben tudom, hogy fejleszthető, légzés, izmok megfeszítése, stb, de ezt lehet gyakorolni/tanulni sokáig, vagy ezt dobta a gép, a te tested ennyit tud?
"To some degree, g-tolerance can be trainable, and there is also considerable variation in innate ability between individuals. In addition, some illnesses, particularly cardiovascular problems, reduce g-tolerance."
+
Tanulható, ami erőnléti szintet, edzettséget jelent, főleg a szívműködés, vérkeringés javításával, ill. a terhelés alatt légzéstechnikával. Ezen túl viszont adottság kérdése.
Ezek szerint minden embernél van egy alapérték, amit bizonyos szintig fejleszthet, amikor eléri a képességei határát e-téren, akkor korlát...
Megegyezhetünk abban, hogy kis mértékben tanulható, de a test beszabályozza?
Vannak dolgok, amik nem tanulhatóak. Ilyen például az agy által feldolgozott információ "sebessége". Ez nem tanulható. Arra vagyok kíváncsi, hogy van-e valami olyan dolog ebben, ami gátat szab a dolognak. Van emberi "számítógép" van aki egy mondatot is alig képes felfogni. Mi az, ami ebben az esetben gátat szabhat? Oké, vérnyomás, pulzus és az ez előtt leírt technika, de ezen felül?
Az idő is beleszámít, John Paul Stapp majd 50G-t bírt ki "gond" nélkül, ezt persze nagyon rövid ideig, Ez viszont kiesik az általam említett példában, ugyanis ott fél percig 10+ G-nek teszik ki az alanyokat.
Az, hogy mint minden az élet területén, az nem teljesen igaz. Oké, van tibeti szerzetes, aki a farkával kamionokat húz, de ez tanulható. Viszont az emberi agy "számítási sebessége" nem, mégis van olyan, aki fejben pillanatok alatt derivál, van akin egy 2 számjegyű szorzás kifog. Erre értem, hogy mi az, ami nem enged tovább. Tanulhatok/fejleszthetem magam bár meddig, de ha a testem azt mondja, hogy itt a vége, akkor itt a vége...
A G-toleranciánál mi lehet a vége?
Ez nyilván függ az adott ember fizikai állapotától, mentális felkészültségétől és a megfelelő "Hick"-manővertől. Ugye a G-loc akkor jelentkezik, ha az agyban hypoxia lép fel, és ezt első sorban a keringési rendszer állapota szabályozza, illetve mint mindenhol, itt is van egy epigenetikai faktor, továbbá a fejlett izomzat is segít a megfelelő manőver elvégzésében.
Tehát igazából tanulható, fejleszthető, hiszen mind az érrendszer állapota is befolyásolható, az izomműködés szintén javítható edzéssel és gyakorlással, a Hick-manőver pedig megfelelő végrehajtás mellett hatalmas különbségeket eredményez. Viszont ezt elég könnyű elrontani, ha pedig valaki rosszul csinálja, rosszul tanulta meg, akkor többet árt mint használ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!