Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Anyagvizsgálat házilag súly...

Anyagvizsgálat házilag súly ráejtéssel? Működhet?

Figyelt kérdés

Egy fém csőről szeretném megtudni mekkora a szakítószilárdsága. Levágok belőle egy 2 centis darabot, fogok egy 1 méteres rudat, az aljára rögzítem a csövet, a tetejére pedig súlyt. Kiszámolom a súly leérkezési sebességét, és az adott anyag teherbírását. Ha horpad az anyag, akkor tudni fogom mennyit bír. Vagy egy még jobb módszer: egyszerűen befogom satuba, teszek rá 1 méteres rudat, és annak a végére pakolom a súlyokat. Ez biztosabb, nem?


Na elméletben már nagyon tudom hogy kéne, csak a képletekről, meg a számolásokról halvány gőzöm sincs :D

Nem várom el, hogy számoljatok ki mindent helyettem, de ha esetleg egy oldalt linkelnétek, vagy néhány alapképletet leírnátok, azért nagyon hálás lennék :)


2017. dec. 19. 19:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az általad leirt technikával nem szakitósziládrságot mérsz hanem keménységet, szóval ha neked a szakitószilárdsága kell, akkor gondold át mégegyszer a dolgokat.

Ha elég neked a keménysége is, akkor talán a Brinell-féle mérés az ami házilag is kivitelezhető: [link]

2017. dec. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Valamit félrenéztél. Ezzel nem a keménységet mérem. Nem is hegyes súlyt ejtenék rá.

Józan paraszti ésszel: melyik bírja tovább a nyomást egy satuban? Egy tömör, de gyenge minőségű acél, vagy egy ugyanilyen átmérőjűs és hosszúságú cro-mo acél, aminek a falvastagsága az átmérő tizede?

Lehet ez nem szakítószilárdság, akkor viszont mi,

2017. dec. 19. 21:26
 3/7 A kérdező kommentje:
Szerintem ez a yield strength, hajlító szilárdság.
2017. dec. 19. 21:35
 4/7 EagleHUN ***** válasza:

Szakítószilárdság méréshez az anyag mindkét végét erősen befogják és húzzák szét. Szép lassan nincs semmilyen ejtés vagy hajlítás.


"Valamit félrenéztél." Vagy inkább te néztél be valamit, és 1-esnek a kérdésre jó a válasza.


https://www.youtube.com/watch?v=3qhGTfm6cSA


https://www.youtube.com/watch?v=SCK0RYHmfeo

2017. dec. 20. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Rendben, rosszul fogalmaztam meg a kérdést!

Elnézést, javítom!


Ha a satuba befogok egy anyagot, és rakok rá egy méteres erőkart (ennek a végére tudok rakni súlyokat, a nm-t így tudni fogom) , a súlyokat addig pakolom rá, amíg az anyag össze nem nyomódik, abból megtudok állapítani bármiféle adatot, amiből kiderülhet milyen fajta anyaggal van dolgom?

2017. dec. 20. 16:14
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem.
2017. dec. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Házilagos Brinell keménységmérés? Először mosolyogtam rajta, de talán össze lehet állítani egy korlátozott pontosságú mérő-készüléket.

Nyilván panelban, a konyhaasztalon reménytelen. Egy jól felszerelt sufni műhelyben, ha van esztergályos rokon, vagy barát megoldható.

Mondjuk, egy 1000 mm hosszú egykarú emelő, 1:10 arányú áttétellel.

Az emelő végére akasztott 10 kg-os tömeg esetén ~ 1000 N lesz a vizsgáló erő.

A behatoló-test lehet 1/10 coll, 2,54 mm átmérőjű csapágygolyó.

Akkor már csak a mérő-mikroszkóp hiányát kell ötletességgel pótolni.


Hogyan lesz szakítószilárdság a keménységből?

Így:

[link]

2017. dec. 22. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!