Mekkora a Föld tömege? Mekkora a Föld súllya?
Az #1,#2 igazuk van.
Elvileg ha a Föld egy gravitáció mentes elszigetelt térben állna, akkor valóban súlytalan lenne.Valóságban a gravitációs kölcsönhatások, Naprendszer, Galaxis és így tovább erőhatások lépnek fel, tehát súlya van.
A probléma az, hogy a súlynak többféle definíciója is van. Az egyik szerint (gravitációs definíció) a súly a tömeg és a gravitációs gyorsulás szorzata (illetve gyakran még a centrifugális gyorsulás hatását is beleszámolják). Ilyen értelemben a Földnek jól definiálható súlya van (persze, a súlya azért attól is függ, hogy mihez viszonyítjuk).
A másik szerint (szabad fordításban "műveleti" definíció) A súly az az erő, amivel egy alátámasztunk, illetve felfüggesztünk. Ebben az értelemben a Föld súlytalan, hiszen szabadon esik. (Ugyanígy értelmezhető a súlytalanság az űrállomáson.)
A magyar közoktatásban a második definíciót szokták tanítani (legalábbis én azt tanultam anno). Ugyanakkor, ha jól láttam, a hivatalos definíció az első. Szóval igazából definíciótól függően mindkettő állítás igaz lehet.
Forrás:
"a súly a tömeg és a gravitációs gyorsulás szorzata"
Igen, csak nem a saját tömegvonzásának gravitációs gyorsulásáé.
Tehát a súly mindenképpen valamihez képest létezik, két tömeg közti tömegvonzásra alapul, meg kell adni, mi ez a kettő. Hétköznapi esetben, itt a földön az egyik mindig maga a Föld, ezért nem is említjük.
De ha a Földnek magának a súlyáról beszélünk, már kell a másik tömeg is, anélkül a kérdés olyan, mint hogy mi a különbség a krokodil.
"hogy mi a különbség a krokodil."
Hát nagyobb, mint zöld!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!