Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A steampunk találmányok akár...

A steampunk találmányok akár létezhetnének is?

Figyelt kérdés
Úgy értem a kérdést, hogy tényleg megoldható lenne e elméletben a mai vívmányok egy részét gőzmeghajtású gépekként megoldani? Ha igen, mégis meddig tudna elmenni vajon a gőztechnológia? Számítógépre mennyi esély van?

2017. dec. 10. 21:43
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Az arannyal lábon lőnéd magad, mert nem elég, hogy kedvezőtlenek a szilárdsági tulajdonságai, ráadásul nagyon nagy a sűrűsége, tehát a rossz hatásfokú gőzgép még irtózatosan nehéz is lenne. Repülőt ne építs belőle még a képregényben se... :)
2017. dec. 12. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Még valamit a mechanikus számítógépekről.

Célfeladatokra biztosan ki lehetne fejleszteni viszonylag egyszerű mechanikus számítógépeket (mint ahogyan voltak is ilyen (elektro)mechanikus gépek a múlt század elejétől például tűzvezetési feladatokra hadihajókon).

Az egész azonban több mint két évszázados múltra tekint vissza, és itt vett igazi lendületet:

[link]

A szövő- és kötőgépeken elképesztő technikai megoldásokat lehet látni. És ezek a gépek még a múlt század vége felé is mechanikus vezérlésűek voltak (persze villanymotor hajtotta, de a gőzgép is ugyanolyan jó lett volna). Ha megnézel egy kötött, mintás pulóvert, gondolkozz el rajta, hogy azok a sokszor igen bonyolult minták vajon hogyan jönnek létre?

Például egy körkötőgépen volt akár 10-16 fej a különböző színű fonalaknak, így akár egy sorban ennyi szín is lehetett (persze ilyet ritkán csináltak, inkább csak két-három szín volt és egy kör alatt több sort is tudtak így kötni). Minden sor más mintájú volt (bár lehettek ismétlőd részek és erre lehetett ciklust szervezni: általában csapágygolyók pottyantak minden kör után, és ha kiürült a tartály, akkor visszalépett a vezérlés a programban). No de mi tárolta a programot? Lyukkártyák, amik egymáshoz voltak láncolva. Amikor egy kártya az olvasó elé ért, akkor kis csapok próbáltak rajta átmenni. Ahol lyuk volt, ott a csap átment, egy emeltyűt elmozdított, kis bütyköket állított ide-oda, ezeket a bütyköket az elhaladó fejek szintén mechanikusan letapogattak és a következő körben ez alapján kötötték meg a következő sort. Mindezt elképesztő sebességgel és termelékenységgel.

Mára ezek elmozdultak az elektronika irányába ( [link] mivel ma már egyszerűbb úgy megoldani, de ezek a tömegesen használt gépek jelentették a mechanikus programozású szerkezetek csúcsát.

2017. dec. 12. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

" EagleHUN nevű felhasználó válasza:

Az első számológépek mechanikusak voltak, de a számítógép (ami programozható is) már csak elektromechanikus (relés/forgótárcsás) kivitelben készülhetett el."


Amit én írtam abba is bele lehetne sok helyen kötni, de nem bírtam elmenni emellett szó nélkül.



Mechanikus gépeket is tudtak programozni, jellemzően lyukkártyákkal, vagy tekerentyűkkel. Sőt, ez egy szélsőséges példa, de érdekesnek érdekes:

https://www.youtube.com/watch?v=vo8izCKHiF0

Ez egy Turing-gép fából, kézi hajtással.

Annyit kell tudni róla, hogy ezt Turing-teljesen lehet programozni, azaz minden algoritmizálható feladat elvégezhető vele (csak nagyon lassan, és a szalag mérete is korlátoz). Itt van egy kis magyarázat hozzá, ha részletesen érdekelne valakit:

[link]

2017. dec. 15. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!