Mikrohullámú sütőben, a sugárzás hatására, mennyire roncsolódnak az ételben található fehérjék?
Akkor boncoljuk kicsit szét a témát.
Mi a helyzet, ha téged – és nem az ételt – éri mikrohullámú sugárzás? Ez alapvetően égést, a bőr hólyagosodását tudja okozni. (Kvázi te vagy az, akit megmikróznak ugye…) Hogy hosszútávon egy még nem égető, de a zárt mikrónál nagyobb mértékű sugárzás az rákkeltő-e, azt nem tudom, de ez most nem is lényeges.
Érhet-e mikrohullámú sugárzás téged, ha a mikró mellett állsz? Az első mikrók sugárzási teljesítményét az évek során a gyártók kb. 500000%-al csökkentették. Azaz az első mikrók 5000-szer nagyobb sugárzást engedtek ki, mint egy mai mikró. De ekkora – 5000-szeres – dózisban ezen sütők gyakori használata esetén sem sikerült tudtommal rákkeltő hatást egyértelműen megállapítani. Egy mai mikró közelségéből fakadó nüansznyi mikrohullámú sugárzás biztos, hogy nem rákkeltő.
~ ~ ~
Mi a helyzet az étellel? Ha egy élő csirkét raksz be, az súlyos égési sérüléseket fog szenvedni. De szerencsére ritkán használjuk így a mikrót. A mikró melegít. Máshogy, mint a tűz, de alapvetően növeli az étel hőmérsékletét. A magas hőmérséklet – függetlenül attól, hogy milyen módon közlődött az étellel – mindenféle kémiai reakciókat indít el. (Ezért főzünk, ez a célja a főzésnek.) A fehérjék szerkezete megváltozik, oxidációk történnek, stb… Alkalmasint az étel főzése, sütése során keletkezhetnek rákkeltő anyagok. Itt az odakozmált étel az, ami ebből a szempontból a legproblémásabb. Ezért melegítésre sokkal jobb a mikró, mert egyenletesebben melegít, ezért a tűzhellyel ellentétben nem pörkölődik meg, nem kozmál oda az étel benne.
A mikrónak van még néhány pozitív hatása. Pl. bizonyos ételek elkészítéséhez kevesebb olaj, vagy víz szükséges. Kevesebb tápanyag gőzölög ki az ételből. A proteintartalmú ételek nem barnulnak meg. A vitaminok kevésbé sérülnek, mint a hagyományos sütés, főzés, melegítés közben. Mivel a mikró gyorsan melegít, így kevesebb idő telik el abban a kritikus hőmérsékleti tartományban – 5°C-tól 60°C-ig –, ahol a baktériumok szaporodnak.
A mikró addig bocsát ki mikrohullámot, amíg üzemel. A mikróból kivett étel nemhogy nüansznyit, de semennyire nem sugároz. (Nem radioaktív anyag az…) Tehát ilyen módon sincs rákkeltő hatása a mikrózott ételnek.
Az emésztés során a táplálék a gyomorba kerül. A gyomorban lévő gyomorsav egy nagyon erős sav. Ez lebontja a különböző sejteket, sőt molekulákat.
Mi van, ha egy rákos állatot sütsz meg? A sütés – történjen tűzhelyen, vagy mikróban – eleve átalakítja az anyagszerkezetet. A gyomorba jutva meg aztán tovább bomlanak a különböző anyagok. Ha az állatból készült étel már nem tartalmazza a rákkeltő anyagot, akkor – amennyire tudom – nem rákkeltőbb megenni ezt, mint egy egészséges állatot. Mert ugye a rák lényege, hogy a rákos sejtek kontrollálatlanul kezdenek el szaporodni. De a megfőzött, megsütött ételben már a sejtek nem élnek, nem szaporodnak tovább, és nem késztetik a te sejtjeidet sem extra osztódásra. Mint ahogy nem növesztesz leveleket attól, hogy magvakat eszel. Még akkor sem, ha nyersen, élő sejteket tartalmazó magvakat eszel.
Ugye megint más, ha az az állat mondjuk egy atomrobbanás miatt hullik el. A rádióaktív anyag az, ami ilyenkor sugároz és olyan tartományban, ami valóban rákkeltő. A probléma az, hogy ez a légkörbe jut, bejut az állat szervezetébe. Ez a sütés, főzés során is ott marad, és ha megeszed, akkor benned fog tovább sugározni. No de a mikró nem rádióaktív anyag szórásával sugároz…
~ ~ ~
Miért akkor ez a mítosz, hogy a mikrózott étel rákot okoz? Az emberek többsége tart az új dolgoktól, gyanakvóan közelít feléjük. Ha megfigyeled, minden új dologról előbb-utóbb felrebbennek a hírek, hogy rákot okoz, főleg az, aminek köze van az elektromossághoz, vagy az elektromágneses sugárzáshoz. Rákot okoz a tévé, a monitor, a WiFi, a nagyfeszültségű vezeték, a mobiltelefon, stb…
A sugárzás az valami misztikus dolog a legtöbb ember fejében, amihez – afféle beavatott papként – csak a fizikusok értenek. Ugye az atombombáról, meg a sérült atomreaktorról tudják, hogy sugároz. A sugárzás fogalmi ideája a legtöbb embernek ebből származik, a rádióaktív sugárzásból. Azt is tudják, hogy ez a rádióaktív sugárzás rákot okoz. Ergo ami sugárzás, az rákot okoz. (Pedig nem, ez azért nagyban függ a sugárzás frekvenciájától, illetve a mértékétől is.) Kicsit olyan ez, hogy az ember tudja, hogy a tűz forró. De a tűz piros is. Tehát – jön a hibás következtetés – ami piros, az forró. Pedig a hűtőből kivett epertorta lehet, hogy piros, de egy cseppet sem forró.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!