Mik az előnyei és a hátrányai a holisztikus és analitikus szemléletnek? Melyiket érdemesebb kialakítani? Lehet egyszerre mind a kettőt alkalmazni?
Nem, nem erről szól a dolog.
A holisztikus szemlélet összességében próbálja megérteni az adott jelenséget, míg az analitikus részleteiben, egyenként.
Mindkettőt célszerű alkalmazni, de az egyes emberek csak az egyikhez, vagy csak a másikhoz értenek.
A holisztikus annyival rosszabb, hogy elegendően messziről szemlélve minden világosnak és egyszerűnek néz ki, az analitikus pedig legalább igazságot talál, még ha aprót is. De mondom: együtt jó mindkettő.
#1-es marhaságot írt
#2 köszönöm a válaszod. Mondják, hogy a nyugati ember inkább analitikus gondolkodású, mert az oktatási rendszerünk is erre épül, bár nem teljesen tiszta, hogy mire gondolnak, csak sejtem, hogy a tematizálásra utalnak, például, hogy az ember szerveit külön-külön tanuljuk. De hogyan lehetnék képes holisztikusan látni valamit? A holisztikus egyébként egyenlő a rendszeralapú szemlélettel?
Ha most nem így látsz, akkor sehogy.
Tanulni azért lehet, csak nem egyszerű.
Igen, ez rendszerben, összefüggéseivel együtt próbálja meg látni a világot.
Azt azért el kell mondani, hogy a mérnökök mind analitikusok. A tudósok nagy része is.
Holisztikus szemlélettel rettenetesen nehéz bármi használhatót létrehozni - ugyanis, ami működik, annak minden részlete működik (egy se lehet, ami teljesen működésképtelen). Holisztikus szemlélettel viszont nagyon nehezen jutsz el a részletekig.
Analitikus szemlélettel pedig létrehozol egy csomó, JÓL működő dolgot... legfeljebb aztán nem kapcsolódnak össze rendesen - de az alapjai akkor is működnek, míg egy hanyag holisztikus szemlélettel nem működik semmi.
SZVSZ kovetkezik
A ketto nem er egymas nelkul semmit, hiba csinalsz apro alateteket, tokeletes, DE mire hasznalod, ja gyartasz tokeletes csavart is...ja de jo, de mit csinaljak a csavarra....Es amikor osszeallnak a gepelemek akkor ott valami nagy, van benne tures hogy minden tokeletes elem passzoljon, es mikor kiprobalod megszaritja a hajad pl.
Vagyis igen kell az analitikus az elet minden reszteruleten, de a holosztikus adja meg az ertelmet.
Köszönöm az eddigi építő válaszokat, kiemeltem a kérdést, hátha valaki még hozzá tud fűzni valamit. Ha valaki tud valami jó olvasmányt a témával kapcsolatban, ne tartsa magában.
Egyébként igazság van abban, amit az egyik válaszoló írt, hogy analitikus úton juthatunk el a teljes ismeret egy szeletéhez. De most ha visszagondolok, a valódi megértéshez, mindig kellett egy holisztikus megközelítés is. Például gyermekkoromban belénkverte a tanárunk az angol igeidőket. Sikerült felfognom, hogy mi miért van, de gyakorlatban mégsem tudtam alkalmazni a tudásomat. Azután úgy orvosolták a szüleim a problémát, hogy 12-13 évesen (ekkor már 5 éve tanultam angolt) elküldtek egy magántanárhoz. Megmondtam neki, hogy értem a szabályokat, de mikor szöveget kell fogalmazni és teljesen szabad kezet kapok, mégsem megy hibamentesen az igeidők alkalmazása. Erre ő mindössze annyit csinált, hogy mind a 12 igeidőt egyszerre felírta egy lapra és elmagyarázta a kapcsolatokat és a különbségeket és volt egy pillanat a fejemben, amint minden összeáll az elmémben és "leesik" a dolog. Ettől a pillanattól kezdve soha nem voltak gondjaim a nyelvtan ezen részével. Az iskolában csak analitikus meglátást kaptam, a könyv is úgy volt szerkesztve, hogy két igeidő tanulása között akár hónapok is elteltek. Az analitikus+holisztikus szemlélet ketten együtt voltak ütős kombináció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!