En mint laikus hogyan tudom eldonteni egy tudomanyos ismeretterjeszto cikkrol, hogy hiteles-e? Hogy amit leir az valoban ugy van ahogy ott le van irva?
Minden ilyen cikk alatt ott kell lennie a referenciáknak (hogy honnan vették). Ha nincs, akkor eleve nem hiteles.
Ha van, azt is meg kell nézni, és ha neves tudományos szaklap, és még kb. ugyanazt is írja, mint amit elsőnek olvastál, akkor rendben van a dolog.
Sajnos többnyire angolul kell tudni hozzá.
2-es nem ír butaságot.
Pl. egyszer olvastam egy cikket arról, hogy létezik a hagyományos és orális szex, párhuzamba vonva azzal, hogy a hüvelyt és a szájunk belsejét is nyálkahártya (el nem szarusodó laphám) béleli.
Ez nagyon szenzációhajhászan volt előadva, de közben tudományosan meg teljesen banális. Mégis mi más bélelné a hüvely falát, meg a szád belsejét? Légzőhám?
"Sajnos többnyire angolul kell tudni hozzá."
Hát ez az, hogy ráadásul egy középfok is max valami tudományos szótárral elegendő.:D
#1-hez (és #3-hoz). Számos cikket lehet olvasni hivatkozás nélkül, amely tökéletesen hiteles, érvényes és igaz. Ugyanakkor néhány rangos folyóirat magas impaktfaktorú cikkét igazítottam már helyre egy másik cikkel. Sajnos a lektorok között szerte a világban sok trehány felelőtlen akad. Nem minden hivatkozó ellenőrzi, amit hivatkozik, pedig lehetne.
Kérdező! Egy írás igazságtartalmának eldöntése a saját ismereteid alapján történik. Mindig. Néha úgy, hogy ismered a vonatkozó törvényeket, szabályokat, és végiggondolod ezek alapján, helytálló-e az írás. Máskor meg úgy, hogy ezt megtetted sok esetben konkrét szerzőtől, és az a tapasztalatod, hogy ő nem szokott ostobaságokat írni. Tehát a százegyedik esetet már elhiszed neki ellenőrzés nélkül. Aztán van, hogy adott folyóiratot, publikáló helyet bizonyos támákban megbízhatónak tartasz, mert ez a tapasztalatod. Ismét más esetekben ezek ötvözetéről van szó. A lényeg, valamilyen szinten mindig a saját tapasztalat határozza meg azigazságtartalmat. Bizonyos szint felett ez automatikus és gyors azokban a témákban, amikben jártas vagy. Más út nincs. Ha nem magadnak, akkor valaki másnak hiszel, mindegy, hogy referenciának „linknek” vagy minek hívod. Ha saját magad nem tudsz dönteni, akkor x-nek, a hivatkozott y-nak, vagy a sokadik z-nek hiszel. Pontosan ez a különbség a hit és a tudás között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!