Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Attol hogy még a föld kerek...

Attol hogy még a föld kerek létezhetnek lapos bolygók nem? Vagy ez így törvény szerű hogy minden bolygó kerek, tojás alakú?

Figyelt kérdés
???

2017. máj. 3. 19:26
1 2 3 4 5
 41/45 anonim ***** válasza:
46%

#14 "De vastag lapos bolygóra gondoltam"

Szóval valami olyan bolygóra gondoltál, ami igen gyors forgás miatt diszkosz alakúra torzul?

Nem, mert egy ilyen bolygó létre se jöhetne, vagy szétesne.

Igaz ugyan, hogy a geoid a tökéletes gömb, és a diszkosz forma közé esik, de a gömbhöz áll közelebb.

Pl. egy meglévő bolygó forgását valami módon egyre jobban felgyorsítanánk. Egyre jobban torzulna az alakja, majd az egyenlítőn szökni kezdene a légkör. Végül szétszakadna a pörgettyű.


Hol van az a végső határ mikor az adott, gyorsan forgó bolygó még egyben maradna?

Nem tudom.

Ezt igen "harapós" differenciálegyenletek, és számítógépes szimuláció segítségével lehetne megtudni.

2017. szept. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/45 anonim ***** válasza:
Azért mert a fizikai erõk irányúltsága mint a gravitáció az 3dimenziós tehát gömb alakban hat. Ha valami képlékeny van a világūrben mint pl felvételeken láthatjuk hogy a víz gömb formába tömörūl, akkor ami a vilagūrben képlékeny minden gömb formát fog fölvenni. A kõzet bolygók is annó képlékeny gáz por tömeg volt. A geoid formát már a centrifugális erõ alakította ki. Legalábbis én igy gondolom.
2017. dec. 22. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/45 anonim ***** válasza:
Jól gondolod #42 Válaszadó. Ezt magyarázták eddig az értelmesebb hozzászólók.
2017. dec. 22. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/45 anonim ***** válasza:

"A kõzet bolygók is annó képlékeny gáz por tömeg volt."


Így van. De még ha nem is lett volna az, ha nagyon lassan, szilárd alkotóelemek lassú találkozásából jött volna létre, hogy nem lett volna lehetősége sem megolvadni, akkor is gömb (geoid) formát vett volna fel. A tömegét adó anyag legnagyobb részére ugyanis olyan nyomás nehezedik, amely már nagyobb, mint az alkotó anyag folyáshatára, ilyen nyomás alatt a szilárd anyag is nagy viszkozitású folyadékként viselkedik, és hidrosztatikai nyomás hatására golyó formájúra húzódik össze.

2017. dec. 22. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/45 Fingkirály ***** válasza:

Eggyel előbb elmondta valaki, a gravitáció mindig úgy működik, hogy mindig minden a tömegközéppontja felé törekszik, és ha elég nagy tömegű már egy adott anyaghalmaz, akkor valóban magától gömbformát fog felvenni, és egyre sűrűsödik a tömegközéppontja felé.


A centrifugális erő PONT a "laposföldeknek" kedvezne, a valóságban is létező "laposföldek" a különböző égitestek körül található akkréciós porkorongok, mivel emberként szeretünk a saját kreálmányainkról elnevezni őket, mi gyűrűknek szoktuk nevezni őket.


De a gyűrűk baromi ritka dolgok, nem lehet rájuk állni. Viszont, ha a gyűrűkben található anyag sokszor ütközik, és egyre nagyobb csomókba áll össze, utána az is gömböket fog formázni, ez persze évmilliárdokig is eltart, de kb így alakultak ki az először középen tömörödő csillagok, majd a körülötte még valóban lapos korong formában keringő anyagból a bolygók. Igen, a nemlapos Föld is.

2018. márc. 13. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!