Attol hogy még a föld kerek létezhetnek lapos bolygók nem? Vagy ez így törvény szerű hogy minden bolygó kerek, tojás alakú?
A Naprendszerünk nem volt mindig ilyen. Régen a Nap körül hatalmas korong alakú por és gázfelhő keringett. (később ebből alakultak ki a bolygók) A keringő anyag részecskéi ugye folyamatosan vonzzák egymást a gravitáció miatt, ezért elkezdtek kisebb nagyobb részei összecsomósodni. A csomósodások egyre nehezebb struktúrát alkottak, ami még nagyobb gravitációs hatást váltott ki a környező, keringő anyagfelhőre. Idővel csak a csomósodások maradtak, mert magukhoz vonzották a maradék keringő por és gáz felhőt is a Nap körül.
És most jön a lényeg: Az ilyen csomósodások (kialakuló bolygók) tömeg-középpontja (magja) lett a legnehezebb mivel ott sűrűsödött be leginkább az anyag! Ez miatt tehát jóval nehezebb egy bolygó magja mint a felszíne. Mi következik ebből? A bolygó összes anyaga a tömegközéppont felé próbál haladni! Azt persze sosem érheti el mindegyik, hiszen a részecskék nem tudnak áthatolni egymáson. Feltorlódnak tehát a mag körül. Mivel minden egyes részecske próbál közel kerülni a maghoz, idővel gömb formát vesznek fel.
Ezért nincsenek több száz kilométer magas helyek egy bolygón, mivel a hegy is törekedne arra hogy még közelebb kerüljön a maghoz. Idővel befurakodná magát a többi részecske alkotta felszíni rétegek közé. A gömb forma tehát elkerülhetetlenül kialakul.
Ebben a geometriai struktúrában (gömb) képesek a részecskék a legközelebb lenni a maghoz, miközben próbálnak elférni egymás mellett.
Mint amikor több száz ember próbálja megkaparintani az új Iphone-t! A készülék körül egy kör alakú embercsoport alakul ki, hiszen egymást lökdösve ugyan olyan technikával törekednek elérni a hőn-áhított eszközt.
Utolsó válaszhoz pluszban:
Bizonyos mértékű nyomás (ugyebár a gravitáció miatt a bolygó külső rétegei nyomják befelé, "lefelé" az alsóbbakat) és méretek esetén már a szilárd kőszikla is úgy viselkedik, mint a puding. Vagyis ha egy bolygó elég nagy, az bizony szilárdan is fel tudja venni a közelítő gömb alakot. A bolygókeletkezésnél a por- és gázanyag összesűrűsödése olyan hővel jár, hogy eredetileg ezen bolygókezdemények alapból folyékonyak, így még könnyebb a dolog. És sok bolygó (például a Föld, de ide vehetjük sok gázbolygó-holdunkat is) rendelkezik olyan állandó belső fűtéssel (gravitációs árapályerők, radioaktív bomlás hője), ami évmilliárdokon át folyékonyan tartja a bolygó vagy hold magját (vagy legalábbis a mag és kéreg közt egy vastag köpenyrészt), így még jobban megmarad a képlékenység.
Van a csillagászatban egy ilyen közelítő méret- és tömeghatár, ami felett egy bolygó minimum geoid, vagy gömb lesz.
Ami kisebb és vagy bolygó- vagy holdtöredékként szilárd volt, mikor külön égitestté vált, illetve kis mérete miatt olyan gyorsan hűlt ki teljes keresztmetszetében, hogy nem volt ideje gömbölyűre folyni, az marad akármilyen randa amorf alakú.
A Föld-Mars közti aszteroida-övben bőven van példa mindegyik verzióra.
OFF: bocs mindenkitől, aki a fenti leírtjaimnak valamelyikét már leírta előttem, de nem volt időm végignézni 4 oldalnyi kommentet és az alapján kihúzni az összefoglalóm pontjait.
Nézd meg ezt, ez pont olyan méret, hogy már épphogy nem jött neki össze a gömb:
Mert a legegyetemesebb forma.
Biztosan láttál űrhajos videót ahol vìzzel bohockodnak az ott gyakorlatilag egy gömb forma. Jó jó elég instabil,de akkor mindenféle egyébb erők is hatnak rá,de jobbára gömb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!