Ti hogy tanultok, tanultatok könnyebben?
Én a suli könyvtárában szoktam, mert ott nincs semmi ami elvonná a figyelmemet és megvan minden szakirodalom. Színkódrendszert is szoktam használni (címek-kék, képletek-sárga, információk-zöld, évszámok-lila, stb.).
Remélem segítettem :)
Kizárólag vizsgára sehogy. Eredményesen (na és könnyebben is) módszeresen, folyamatosan lehet csak. A többi ideiglenes szemfényvesztés.
Ha a mai vizsgára így készülsz, vedd figyelembe, lesz jövőre is. ÉS akkor majd jó néhány dologra a mai anyagból lesz szükséged. Amit persze így rég elfelejtesz. Vagyis a vizsgák látszólag egyre nehezebbek. Valójában azért, mert mindre nulláról készülsz. Az előző elenyészik, ha csak vizsgára, a vizsgáért tanulod.
Nekem úgy ment jobban, ha értettem is, a magolás soha nem ment.
Pl. történelmet úgy, hogy időben megpróbáltam elhelyezni, a neveket, évszámokat egymáshoz képest összefüggésben, vagy pl. egy időskálán elképzelni.
Matekot és hasonló reál tárgyakat pedig úgy, hogy lássam a képlet vagy megoldási mód mögött a logikát. Például a szinusz dolgaihoz sokat rajzoltam, hogy lássam, mi az a sin(x-90°), stb.
Nincsenek módszerek. Nincsenek tipppek trükkök, csalások, lerövidítések. Rossz felé koncentrálsz.
Ha nehezen megy a tanulás ugyan azt kell tenned mintha nehezen menne a biciklizés, úszás, kézenállás, csajozás, számolás. Gyakorolni. Csinálni. Csinálni szarul. Újra és újra és újra és újra. Leszarom hogy nem vagy hatékony. Ha csinálod holnap hatékonyabb leszel, mint tegnap. És ezáltal teljesen átformálod az elmédet. Edzed, mint ahogy az izmaidat tennéd. Nem trükköket alkalmazol, hanem terhelést teszel magadra, amire a tested, jelenesetben az elméd reagál, és alkalmazkodik, mint mindenre. Ilyenek az emberek. Külső hatásra alkalmazkodnak. Szóval ha hosszútávra tervezel, akkor azt tudom ajánlani hogy csináld, pihenj. Csináld, pihenj. És majd nem is fogod érteni a jövőben, hogy hogyan nem ment ez neked.
Én úgy szoktam tanulni, hogy a könyvben az adott anyagot egy füzetbe átfogalmazom a saját szavaimmá, és csak ez után tanulom meg. Így sokkal könnyebb , mert nem leszel stréber + hatékony módszer,meg szerintem te se szeretsz magolni.
Van még egy tipp. Amikor tanulsz , akkor kapcsold ki a telefonod/tabletod/laptopod, nehogy elfogjon a ,,honvágy,, az elektromos kütyük iránk, ( saját tapasztalat) és hogy csak az adott anyagra tudj koncentrálni.
Remélem segitettem.
Vannak itt jó tippek, de két fontos dolog még hátra van.
1. Tanulni utálattal nem lehet, csak motivációval. Amit az ember nem szívesen csinál, abban valójában azon jár az esze, hogyan hagyhatná abba. Amit élvez és szeret, csinálja és nem is veszi észre a környezet zavaró hatásait. Tehát a legfontosabb, hogy legyen motiváció. Ez egy rendszer, kezdetben például mondhatjuk, hogy ha valamit megcsináltunk, jön a csoki/sör/kaja/bármi, amit amúgy élvezel. De csak kezdetben. Később és mindig a siker motivál valójában egyedül.
2. Az ember alapigénye a siker. Eléréséhez elképesztő dolgokra képes. A siker utáni vágynál nagyobb motiváció nincs. Na de hogy lesz siker a tanulásból? Ennek megértéséhez a sikertelenséget kell vizsgálni.
Utálod a matak aktuális fejezetét, mert ne mérted. Utálod a verselemzést, mert nem látod, mire jó. Utálod a fizikát, biológiát, akármit, mert nem látod, mire megy a játék. Miért nem? Mert az életben (természetben) minden szabályok szerint működik, egyik a másikból következik, és főleg egymásra épül, mint egy piramis. És ha a piramis alja hiányos, a következő szint ingatag, a fölötte lévő még inkább, azután már építeni se lehet. Mindig addig kell visszamenni, amíg nem érti az ember. Mert arra építene, de nem tud. Mikor érti? Ha kapásból a saját szavaival meg tudja magyarázni. Ha megérzi, hogy nem mindent mondott el, ha tudja, hogy pontatlan. Akkor is érti, ha nem mindent tud belőle lexikálisan. Mert az összefüggést érti, látja. Ha nem tudod a mozgás egyes fajtáinak út, idő, vagy sebességi képletét, nem gond. Pillanatok alatt megkeresheted egy könyvben. Tudod milyenben van, tudod gyorsan lapozni, sőt, ha nagyon muszáj, és van időd, ki fogod izzadni valahogy magadból. De ha egy jelenségben nem veszed észre, hogy itt a mozgást kell vizsgálni, semmi esélyed. Nem tudod mire gondolj, nem tudod merre indulj, fogalmad sincs, mihez nyúlj. És ez olyan bénító, hogy véged, nincs esélyed. Tehát ne a mozgás képletét akard bemagolni, hanem megérteni azt, mitől van mozgás, miért pont úgy, és mi a következménye. Eleinte nehéz, de gyakorlással azt fogod látni, mindent kitalálsz magadtól. A tudás nem egy csomó dolog lexikális megjegyzése. Ez is kell az alapokból. De a tudás valójában a környezetünk változásának megértése, átlátása. A tudás az, ha ismersz egy törvényt a fizikában, meg tudod állapítani, ugyanezt miként alkalmazhatod a biológiában, nyelvtanban, verselemzésben. Mert mindben lehet. A tudás lényege, hogy látod mindennek a helyét, és tudod, hogyan lehet oda jutni. És ez folyamatos sikert eredményez, emiatt meg egyszerűen el se bírod viselni, hogy ne tanulj állandóan. Lételemed, jól érzed magad benne, és már nem is érdekel miért, de állandóan sikeres, tehát boldog ember leszel.
Ez a könnyű tanulás titka. ÉS a titok felfedésének ára sok gyötrődés, munka, gyakorlás, tanulás. Minél többet fizetsz, annál értékesebb kincs lesz a kezedben, ami egy idő után segít a "fizetésben" is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!