Ki mit tud a tejről és a róla keringő mítoszokról? Mik a legfrissebb bizonyított tények?
Nem 2002-es kísérletekre vagyok kíváncsi, ahol a szakemberek, dietetikusok megállapítottak valamit egy 10 fős csoport tagjain, és aztán kőbe vésve cikket írtak a szubjektív véleményükből.
Tej = erős csontok. Ez a mítosz megdőlt valamikor a kétezres években. A tej arányaiban véve túl sok kalciumot tartalmaz, így minél többet viszünk be belőle, annál több magnéziumra, K és D vitaminra lesz szükségünk, hogy ezt a mennyiségű kalciumot a szervezet kezelni tudja, és valóban jó helyre kerüljön, különben csontritkuláshoz és a lágy részek elmeszesedéséhez vezet. Ezt rögtön meg is cáfolta valaki egy másik weboldalon. Aztán ezt a cáfolást megcáfolta valaki más, miszerint a tej valóban nem okés.
Fele-fele arányban találok cikkeket mindkét álláspontról, amivel nem jutok közelebb a megoldáshoz.
Nincs okés vagy nem okés étel, mind egy skálán mozognak a nélkülözhetetlen és a halásosan mérgező között. A tej egészségileg az emberek nagy részének több hasznot jelent, mint kárt. Amúgy nem csak kalcium, hanem vitaminok és nyomelemek is vannak benne. Aki laktózérzékeny, annak persze nem tesz jót.
Amúgy a tej felnőtt kori emésztésének képessége evolúciós változás, valószínűleg a vándorlások során szükségessé vált az új környezetben. Akik ma laktózérzékenyek, azokban a "régi" gének működnek, szóval a mutáció még nem terjedt el teljesen (talán nem is fog). Viszont sok más változás is történt a táplálkozásban, a sült hústól a tésztákig sok olyan dolgot megeszünk, ami talán nem "természetes", mégis ezekhez alkalmazkodtunk, sőt némelyik fő élelemmé vált (pl. kenyér). Szerintem a tej ugyanilyen táplálék sokaknak. Nem csodaszer, meg lehet lenni nélküle, de a természet megoldotta, hogy felnőtt korban is hasznos legyen.
Amúgy nem értelek. Nem vagy kíváncsi a vizsgálatokra, de tényeket kérsz. Szubjektív véleményt sem szeretnél, mert úgy gondolod, hogy a sok évtizedes vita mögött valaki titkolja a tuti infót.
Elárulom, nincs tuti infó. :)
2# Igen, ezeket a dolgokat eddig is tudtam a mai élelmiszerekről. Rengeteg olyan ételt eszünk túlzott mennyiségben, amiből fele annyi is elég lenne.
Tehát az álláspont az maradt, hogy van akinek jó, van akinek nem? Nekem pl nem, mert felpuffaszt, és emésztési zavarokat okoz.
Azt vettem észre, hogy a szervezet jóval gyorsabban alkalmazkodik annál, ahogy gondoltam. Ha valamilyen mutálódás során hasznosítható élelmiszert vonunk ki az étkezésekből mondjuk fél éven át, akkor abból később jóval kevesebb mennyiség is gondot okozhat ha hirtelen újra elkezdjük enni.
A szubjektív véleményekről pedig annyit, hogy 2016-os tényekre vagyok kíváncsi minimum, nem 15 évvel ezelőtti feltételezésekre, amik azóta megdőltek.
Az ételekhez való rövid távú (egyén életén belüli) alkalmazkodás főleg a belekben élő baktériumok összetételén múlik.
Amúgy ha 2016-os infókat keresel, akkor gugli:
milk good or bad 2016
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!