Nektek sem tetszik a tervezett "elrobotosodás"?
Igen, az valóban baj, ha hirtelen akarnak nagy változásokat. De ezt azok is tudják, akik hivatottak változásokat eszközölni, ezért nem fogják túl hirtelen tenni. Egyébként pedig ez a robotosítás már évtizedek óta porondon van, szóval legfeljebb annak lesz hirtelen, aki nem is érdeklődött az elmúlt évtizedekben az ilyen jellegű hírekről.
A vendéglátóipart (pincérek, csaposok, recepciósok, stb.) pedig szerintem nem kell félteni, mindig lesz egy elég széles réteg, aki igényli az emberi közreműködést, aki szereti a pincérrel megbeszélni a kaját, és ezt hajlandó és képes is megfizetni.
Irodai munkából pedig millióféle van, nem hiszem pl. hogy a rendőrségen a nyomozók, felderítők munkáját nagyon hamar kiváltanák a robotok, ugyanígy a bankoknál, biztosítótársaságoknál, telefontársaságoknál sem valószínű, hogy ez a közeljövőben megtörténne. Tipikusan olyan helyeken nem, ahol az esetek (döntő) többsége személyre szabott, egyedi, így nehéz, vagy egyáltalán nem lehetséges az automatizálása, vagy legfeljebb csak egyes részfolyamataiban.
Mitől halna éhen az a több millió ember? Ma kb. 3x annyi táplálékot termelünk, mint ami elég lenne mind a 7 és fél milliárd embernek. Nem a termelés mennyiségével, hanem inkább az elosztással van a baj.
A mai embermennyiségnek két Texas méretű területen meg lehet termelni minden szükséges növényi eredetű táplálékmennyiséget. Beleértve a gabonáktól a zöldségeken és gyümölcsökön át az élvezeti cikkeket is (mint pl. kávé, tea, fűszerek, satöbbi).
(Persze más kérdés, hogy ugyanazon éghajlat alatt nem lehet pl. káposztát és kávét is termelni, tehát ez egy összegezett területmennyiség.)
"Hogyan foglalkoztatnál többmillió szellemi munkást? Főleg, ha sokuknak kicsi az IQ-ja, rossz a memóriája, viszont szívesen lennének bolti eladók."
Bolti eladó nem szívességből, hanem kényszerből lesz az ember (többnyire). Ha megkérdezel 100 bolti eladót, hogy ha lehetősége lenne rá, csinálna-e valami mást jobb bérért, akkor kábé 99 azt fogja mondani, hogy persze, természetesen. Más kérdés, hogy ki mire alkalmas, vagy mire képes.
A sokmillió szellemi munkás tekintetében pedig szerintem nem én vagyok a kompetens személy, valószínűleg nem én fogom kitalálni, hogy mit is kéne csinálniuk, hogyan kellene a leghatékonyabban átrendezni a munkaerőpiacot. Soha nem a végcél a problémás, hanem az ahhoz vezető út. Ehhez pedig én szerintem nagyon kevés vagyok.
Sokaknak a bolti eladó lét jut, és ennyi embernél ez érthető is....
Vannak az orvosok, mérnökök, informatikusok, tanárok, rajtuk kívül mindenki vagy kétkezi munkát végez (szerelők, szobafestők), vagy monoton munkát (gyár, eladó, irodai adminisztrátor, adatrögzítő, raktáros....).
Nem lehet mindenki mérnök, informatikus, tanár, de még szerelő vagy szobafestő se.
Amúgy afelé haladunk, hogy az ember ül egész nap, otthon mindent gépek végeznek el helyette és gépek viszik el a munkahelyére. Majd ott elvégez valamit a köz érdekében. Semmi kézi munka, semmi mozgás, semmi önellátás, semmi főzés, sütés, takarítás otthon, semmi kertgondozás. Szerintem nem falanszterben fognak élni az emberek: már most falanszterben élnek.
Nemcsak gusztustalan ez, hanem roppant veszélyes is. Csak dőljön be az egész (akár csak pár napra), mondjuk az áramellátás. Mit csinál a sok ember, aki lassan a sárgarépát sem ismeri fel és azt se tudja lassan, hogy egy növényt locsolni kell?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!