Miért keverik sokan a bivalyt és a bölényt (főleg az angol anyanyelvűekre gondolok)?
Én pont fordítva tudom: a bison a bivaly és a buffaló a bölény.
A két állatnak egyébként nem sok köze van egymáshoz. Kinézetre minimálisan (persze ez valahol szubjektív) hasonlítanak. A magyarok is gyakran keverik Őket.
"The American bison (Bison bison), also commonly known as the American buffalo or simply buffalo, is a North American species of bison that once roamed the grasslands of North America in massive herds."
No de nemcsak a Wikipédia, hanem a Webster's New Twentieth Century Dictionary is így tudja.
1. Válaszoló vagyok és az első válaszom sajnos teljesen rossz.
Most kicsit utnána olvastam a témának és rendesen összezavarodtam, de ÉN a következőre jutottam: Nem minden bivaly bölény, de minden bölény bivaly.
De lehet, hogy így sem stimmel.
Ha ilyen kérdésekben kétségei merülnének fel az embernek, mindig ajánlom megnézni a rendszertani besorolást, mert az általában szokott segíteni:
A párosujjú patások rendjének egy családja a tülkösszarvúak, vagy más néven: tulokfélék, vagy szarvasmarhafélék. Ebbe a családba tartoznak a szarvasmarhák, bivalyok, bölények és antilopok is.
A család egyik alcsaládja a tulokformák, aminek egy nemzetsége a tulkok.
Na most, a bivalyokban és bölényekben az a közös, hogy a tulkok nemzetségéhez tartoznak. Ebbe a nemzetségbe 5 nem tartozik: a Bubalos, a Bos, a Pseudoryx, a Syncerus és a Bison.
A Bubalos nembe tartoznak a következő fajok: vízibivaly, mindrói bivaly, az alföldi anoa és a hegyi anoa. A vízibivaly az, amit egyszerűen csak bivaly néven szoktak illetni. Az angol Wikipédia a vízibivalyt water buffalo néven említi.
Ezen kívül létezik még a kafferbivaly, amelyik a syncerus alrendbe tartozik. Rá az angol Wikipédia African Buffalo néven hivatkozik. [link]
Ilyenkor ne a közvetlen fordítást nézd, hanem hogy az állat latin neve egyezik-e az angol és a magyar szócikkben! (Ugye, ezért kell latin név a fajoknak - segít egyértelműsíteni!)
A tulkok nemzetségének van még egy neme, a Bison, ebbe tartozik 2 faj: az amerikai bölény és az európai bölény.
Az európai bölényre az angol Wikipédia European bison néven hivatkozik.
Az amerikai bölényre pedig American Bison-ként.
Na ha eddig tudtál követni, akkor nagyon jó. Szóval, mint láthatod, a bivaly és a bölény rendszertanilag valóban külön sorolandók, sőt a bivalynak és a bölénynek is több faja van. Például az európai bölény és az amerikai bölény külön faj (és NEM fajta!), ugyanígy a vízibivaly és a kafferbivaly is. Na de most jön a csavar!
Az amerikai bölénynél (és csakis annál!) az angol Wikipédia azt írja, hogy ezt a köznyelv ismeri american buffalo vagy simán buffalo néven is. Ennek ellenére a Wikipédia odafigyel, hogy végig bison néven hivatkozzon az állatra. Az állat annyira bison, hogy még a latin neve is bison bison...
De akkor most melyik a helyes? Nos, ha tudományosan akarunk értekezni, akkor a bölény csakis bison, a bivaly csakis buffalo, a kettő nem keverendő. Célszerű még megkülönböztetni egymástól a kafferbivalyt (african buffalo) és a vízibivalyt (water buffalo); valamint meg kell különböztetni egymástól az amerikai bölényt (american bison) az európai bölénytől (european bison).
Ugyanakkor angol nyelvterületen köznapi beszédben az amerikai bölényt, de csakis azt, nevezheted buffalo-nak is. De nem árt tudni, hogy az attól még hivatalosan bölény és nem bivaly, tehát tudományosabb beszédben mindenképpen bison-nak kell mondanod.
Magyar nyelven a bölény és a bivaly szavak semmiképpen sem keverhetők egymással, mert más fajokat jelentenek.
Hogy miért alakul ki ez a köznapi beszédben? Nos, jó kérdés. De ez ugyanolyan, hogy magyarul hajlamosak vagyunk a teknősöket teknősbékáknak nevezni, holott a teknősök és a békák teljesen eltérő rendbe tartoznak.
Hát nagyjából ennyit sikerült kiderítenem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!