Hogy-hogy a Csillagok Háborújába az űrhajón nincs súlytalanság vagy mesterséges gravitáció volt?
Ha csak ez az egy problema lenne a Star Wars univerzum fizikajaval... Fenykard, lathato 'lezerdarabok' a lezeragyukbol, kb. mindenfele nyomasszabalyozas es szkafander nelkul repkedo X-wing-pilotak, 900 kilometer atmeroju urallomas, az atmoszferaban eszetlen gyorsulassal indulo urhajok amik se porra nem egnek, se a bent levok nem lapulnak fasirtta... soroljam meg?
Ne probalj benne mindenkepp logikat keresni, mese habbal, de annak egesz jo.
Nyilván mesterséges gravitáció van, mint a Star Trekben, csak itt nem mondják külön.
"Fenykard" - nincs semmi baj a "fizikájával", mert soha semmi magyarázatot nem kapunk a működésére.
"lathato 'lezerdarabok' a lezeragyukbol" - nem emlékszem, hogy valaha mondták volna, hogy az lézer.
"900 kilometer atmeroju urallomas" - ezzel meg mi a baj?
"se a bent levok nem lapulnak fasirtta..." - ha a gravitációt tudják manipulálni, akkor az magyarázat lehet erre.
De mondok egy jobbat, ami a legtöbb sci-fire jellemző: hangok a világűrben. Lövöldözés, űrhajó hajtómű, stb. Valamit kanyarodni is általában úgy szoktak, mintha levegőben repülnének, holott vákuumban semmi akadálya a "helyben" fordulásnak. Sem annak, hogy bármilyen irányba tudjanak lőni, ne csak egyenesen előre/hátra. (Főleg, ha tömeg nélküli vagy nagyon-nagyon kis tömegű dologgal lőnek, pl. lézer vagy protonsugár, az még légkörben is lőhető lenne bármerre.)
Huszadrangú, régen megoldott probléma ebben a rendszerben. Akik csillagrendszerek között röpködnek rövid idő alatt, azoknak ez már nem gond.
Az már tényleg nagyobb baj, hogy ezek az űrhajók is csak akkor mennek (vákuumban), ha hajtják őket. Ha nem hajtják, akkor magától leáll. Na meg persze a hangok az űrben...
Ennyi erővel zavarhat az is, hogy minden bolygónak globális klímája van, nincsenek klímaövezetek egyiken sem.
A Tatuin tiszta sivatag, A Naboo egy komplett mediterrán bolygó, a Hoth saroktól sarokig jégbolygó.
A fénysebesség fölé gyorsuló űrhajók kb. tízezer G gyorsulással indulnak meg, miközben a legénység maximum annyira billen hátra az üléstámlára, mint a megugró trolibuszon, de amikor aszteroidák közt navigálnak, mindenki kapaszkodva billeg ide-oda.
És a már felsorolt dolgok, a nem tehetetlenségi űrhajó-mozgások, hangok az űrben, satöbbi.
Egyébként aki eléggé "fan" az tudja, sok dolgot megmagyaráznak a Star Wars sorozat könyvei, amiket a filmekből nem tudsz meg. Persze fizikailag ezen magyarázatok is sántíthatnak.
Miért van így? Mert a sztorihoz ez elég, filmben így látványos.
^Olvastam valahol egy cikket, ami azt elemezte, hogy a tér is mennyire a sztori függvénye a sci-fikben. Ugye egyrészt létezik egy "térugró" vagy "fénysebesség" hajtómű a távolságok leküzdésére, de ezt kizárólag a nagyon nagy távolságok leküzdésére szabad használni (szó sincs arról, hogy mondjuk közvetlenül a Halálcsillag gyenge pontja mellé teleportáljunk). Aztán van egy "normál" meghajtás, ez paradox módon egyszerre elég gyors, hogy az űrben, mondjuk bolygótól-bolygóig érdemes legyen használni, miközben talajhoz közel (mondjuk egy Halálcsillag felszíni fogócskában) laza versenyautó sebességre lassul.
Vagy az is érdekes, említi a cikk, ahogy a Star Trek: Voyager űrhajó sztorija működött, ahol ugye a galaxis túlfelére teleportálnak valakit, és haza kell jutnia. De ez nem történhet se túl gyorsan, se túl lassan, a szori miatt (nem lehetnek rögtön otthon, de mondjuk, nagypapa korukban vagy annak többszöröse is megöli a sztorit), és minden, a galaxis mérete, a technológia, stb. ennek van alárendelve.
"Ugye egyrészt létezik egy "térugró" vagy "fénysebesség" hajtómű a távolságok leküzdésére, de ezt kizárólag a nagyon nagy távolságok leküzdésére szabad használni (szó sincs arról, hogy mondjuk közvetlenül a Halálcsillag gyenge pontja mellé teleportáljunk)."
Na ezt a 7. rész felrúgta. Han Solo "beugratott" a bolygót védő erőtéren belülre, a talaj fölé pár 100 méterre. Méghozzá az erőtér frissítési frekvenciáját kihasználva, azzal szinkronban a frissítési időrésen át.
És olyan sebességgel érkezett, hogy egy fenyvesben, havon kacsázással megúszta.
Természetesen a hipersebességet kézi vezérléssel, "egykettőhárommost" lekapcsolva.
Na EZ már tényleg csípte a szemem.
:)
Leginkább az a magyarázat erre, hogy Lucas egy látványos űroperát szeretett volna alkotni, nem pedig egy hard sci-fit. A történet sokkal fontosabb szerepet kapott, mint a valóság fizika hű bemutatása. De asszem ezzel nagyon sok film így van. Például akciófilmekben teljesen megszokott dolog, hogy átugranak az ablakon (természetesen rommá törve az üveget), és még csak meg se vágják magukat. Én egyszer törtem be véletlenül kézzel egy üveget, de iszonyatosan megvágtam a kezem vele.
A filmek ilyenek, a történet, a dramaturgia sokkal fontosabb, mint a fizikai hitelesség. De ezt nem gondolom feltétlenül problémának, mert nagyon sok jó filmünk nem létezne ma, ha a készítők szigorúan figyelembe veszik a fizika szabályait.
a hangokon kívül mondok egy még extrémebb dolgot is a Star Wars "fizikájáról": sztem könnyű észrevenni azt is, hogy náluk az űrben mindenhol ugyanarra van a "lent"... mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy akárhol is találkozzon össze két űrhajó (ami nem együtt repült addig is, hanem csak összefutottak éppen), véletlenül mindkettőnek ugyanarra néz az alja vagy teteje, egyik sincs 180 fokkal elfordulva a másikhoz képest (amikor meg direkt olyat csinált Han Solo*, azt is persze mp-eken belül észrevette és visszafordította), hanem amikor történetesen az egyik hajó a másik fölé vagy alá akar érkezni, akkor pont a felső hajó hasa az alsó hajó teteje fölé kerül... ja és kb csak akkor várható, hogy egy hajónek ne dél felé nézzen az alja és észak felé a teteje, hanem elforduljon valahogy, amikor épp leszállni készül egy bolygóra (erre jó példa a II. rész nyitójelenete**, amikor is Amidala hajója a Coruscant déli féltekéjére akar leszállni, na akkor egészen bolygómegközelítésig stimmeltek az űrbeli fent és lent irányok, csak röviddel a légkörbe lépés előtt fejrefordult a hajó, hogy a bolygóra már ne fejjel lefelé érkezzenek, hanem az ottani fent-lent viszonyoknak megfelelően)
és ez csak annyiban tér el a valóságtól, hogy az űrben nincs fent és lent... így aztán lehetne akárhogyan fordulni, akár a géped hossztengelye mentén is (ha jól gondoltam most, hogy hol a hossztengelye egy átlagos SW-beli űrhajónak, vagy a földi űrjárgányok közül az űrrepülőgépnek, akkor pont a hossztengely körüli 180 fokos elfordulás eredményezi a fejre fordulást)
...mindez persze nemcsak a Star Wars-ban van így, hanem kb az összes sci-fi-vel... persze a manmade gravity és a hangok is detto így vannak, azok is megvannak minden filmben... sőt, a Csillagkapu Univerzum (SGU) sorozatban egyszer olyan is van, hogy egy másik hajó a Végzet fölé áll, és a másik hajó aljából a szereplő pont a Végzetre/Végzetbe ugorhat úgy, hogy előtte is lefelé nézett a lába, és a Végzeten is talpra érkezik, közben az űrben való mindennemű forgás nélkül...
*az említett fordulás ebben a vidiben látszik pl 4:08-tól 4:12-ig :) (meg 5:14-től 5:20-ig, csak akkor Solo helyett Chewie csinálta)
https://www.youtube.com/watch?v=GHFhp594RlU
**íme: 1:55-től 2:16-ig :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!