Párhuzamos és soros RLC áramköröknél hogyan kell kiszámítani azt hogy mekkora feszültség esik melyikre?
Nem egészen. Lehet vektorokkal számolni, vagy imaginárius matematikával.
Lusta vagyok elmagyarázni:
Kedved kérdező!
Ez egy nagyon jó kérdés, konkrétan ez elektrotechnikai alapismeretek II-ben tanuljuk itt Szerbiában, ezt úgy lehet kiszámítani, hogy ha meg van adva a kapacitás illetve a frekvencia, akkor így: Xc(kondenzátor meddő ellenállása)=1/(2*pí(3,142)*f(frekvencia)*C(kondenzátor kapacitása)), utána a tekercs meddő ellenállása: XL=2*pi(3,142)*f*L(tekercs induktivitása), ezek után, kiszámítjuk a tekercs és a kondenzátor különbségét, konkrétan így: XLC=XL-XC. Ezek után jön a Pitagorasz-tétel alkalmazása, ami a következő képpen néz ki: Ze(eredő impedancia)=négyzetgyök(R a négyzeten + XLC a négyzeten), és ennyi. Utána jöhet az áramerősség, ami az Ohm-törvénye, I=U(tápfeszültség)/Z, ez után jönnek a feszültségek.
UR=R*I
UL=XL*I
UC=XC*I
ULC=XLC*I
Természetesen ezek nem vonatkoznak a párhuzamos RLC kapcsolások esetén, mivel ott mindenhol akkora a feszültség, amennyit megadtunk, vagy épp meg van határozva, tehát konstans, ott csak az áramok változnak. Üdvözlettel, B.
Akkor a megfogalmazást értjük különbözően.
Ahol Ohmos ellenállásokat összeadni kell, ott impedanciákat is összeadni kell, csak ugye az öszeadás a komplex számok definíciójában szereplő összeadást jelenti itt. A szorzással ugyanez a helyzet, tehát végső soron a feszültségosztó képlettel is.
Én erre kifogástalannak érzem azt a kifejezést, hogy "ugyanúgy, mintha Ohmos ellenállás lenne."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!