Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség az áram erősség...

Mi a különbség az áram erősség és a feszültség között?

Figyelt kérdés

Eltudná nekem magyarázni valaki, hogy kell ezt elképzelni? Esetleg, ha kérhetem példázza.

Előre is köszönöm!



2016. márc. 31. 21:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Lehet nagyon szép hidrosztatikai-hidrodinamikai példával szemlélteni:


Felviszünk egy csomó viztömeget jó magasra, mondjuk egy hidroglóbuszba. Amikor megnyítod otthon a csapot, azért jön a víz, mert ez működik. Nevezetesen: A csapod alacsonyabban van h méterrel, mint a hidroglóbusz teteje, azaz a két pont között magasságkülönbség, statikus energiakülönbség van.


Az anyag a magasabb energiájú hely felől áramlik az alacsonyabb energiájú hely felé.


Na a feszültség kb. egy olyan mennyiség, ami ezt az energiakülönbséget fejezi ki, csak villamos értelemben, mert nem egy vízrészecskére, hanem egy elektronra (vagy próbatöltésre) van vonatkoztatva. A villamos feszültség mértékegysége eredetileg Joule/Coulomb, épp emiatt.


Ugyanis ha van egy villamos erőtered általánosságban, akkor annak más-más pontjában más lehet az energiaszint (amit a villamos potenciállal szoktak megadni). Pl. egy A és egy B pontja közt (melyek nem esnek egybe) az energiaszint különbséget valamely U_AB feszültség jellemez.


A hidroglóbusznál a h szintkülönbség kb. megfelel ennek az U_AB feszültségnek.


Namost ha megnyítod a vizet, akkor a hidroglóbuszból elkezd áramlani a víz, mondjuk percenként 10-15 liter. (egy zuhanyrózsa kb. ennyit tud). Ezt persze vissza lehet számítani (a víz sűrűségének ismeretében) hogy másodpercenként hány kg víz folyik ki a fogyasztóhoz.


Ezt úgy hívják hogy tömegáram, és kilogramm/secundum az SI egysége.


Namost áttérve a villamos térhez, bekötöd a villanykörtét a hálózatba, talpérintkezőt fázisra, oldalát a nullára. (Most az A pont pl. a fázis, a B pont pedig a nulla, így lesz az U_AB=220V, de pl. ha Amerikából veszel valamit, akkor ahhoz 110V kell...)


Mihelyst bekötöd az izzót, elkezdenek az elektronok áramlani, keresztül a wolframszálon. Az elektront egyik fő jellemző paramétere az ő töltése, ha jól emlékszem, ez 1.602 x 10^(-19) Coulomb.


Namost arra vagyunk kíváncsiak, hogy másodpercenként mennyi töltés megy keresztül a wolframszálon, azaz egy Coulomb/secundum mértékegységű mennyiséget keresünk.

Na ezt hívják villamos áramerősségnek. Ez kb. megfelel a fönt említett tömegáramnak.


Egyszerűen, pongyolán így lehet megfogalmazni, és megérteni.


Megjegyzem a valóság egy picit más, ez az analógia egy darabig megállja a helyét, de a részletekbe most nem akartam belemenni. (Pl. valaki jöhetne azzal, hogy a hálózati áram váltóáram, stb. de a lényeg akkor is kb. ez, vagy ha úgy tetszik, vegyünk egy elemlámpát, ott egyenáram van...)


Érthető?

2016. márc. 31. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja és annyi még, hogy Joule/Coulomb=Volt és Coulomb/secundum=Amper, Volta olasz ill. Ampere francia fizikusok tiszteletére.
2016. márc. 31. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezen az ábrán minden rajta van:

[link]

2016. márc. 31. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a részletes magyarázatot.

A rajz is nagyon ötletes :-)

2016. ápr. 1. 14:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!