Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az áramforrás, és a feszült...

Megadeth18 kérdése:

Mi az áramforrás, és a feszültségforrás között a különbség?

Figyelt kérdés
"A hálózat egyértelmű megoldásának szükséges feltétele, hogy a feszültségforrások körmentes, és az áramforrások vágásmentes részgráfot alkossanak. Olyan feszítofát keresnek, mely amellett, hogy az összes feszültségforrást tartalmazza és egyetlen áramforrást sem, még azt is teljesíti, hogy a leheto legtöbb kondenzátort és a leheto legkevesebb tekercset tartalmazza. Ugyanis az ilyen fában található kondenzátorok és az ilyen fa komplementerében levo tekercsek együttes száma adja meg a hálózatot leíró differenciálegyenlet rendjét." Ez oké, de az áramforrás az micsoda? Mindenhol csak a feszültségforrásról találok infót.

2016. jan. 13. 23:53
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

A kettő pont egymás ellentettje. Az ideális feszültségforrás terheléstől függetlenül ad egy U feszültséget a két kapcsa között. Ha felveszel egy U-I diagramot, az ideális feszültségforrást függőleges vonal lesz. Az ideális áramforrás terheléstől függően egy adott I ÁRAMOT ad. Tehát U-I diagramon egy vízszintes egyenes.

Másképp fogalmazva: az ideális feszforrás a saját ágát feszültségkényszerített módba teszi, az áramforrás pedig áramkényszerítettbe.

Példa mindkettőre: feszültségforrásra könnyű, az 50Hz AC villamos energia feszültségkényszerítetten kerül továbbításra, így a konnektor egy ideális feszültségforrással modellezhető. Áramforrás: az ilyen ritkább, a napelem például modellezhető ideális áramforrással.

2016. jan. 14. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
*"terheléstől függetlenül"-t akartam írni mindkettő esetében.
2016. jan. 14. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
18%

Egy rendkívül egyszerű fogalom nem lesz attól bonyolultabb, ha elvont szakmai zsargonban (de milyen rosszban) fogalmazzuk meg.

Áram és feszültség elválaszthatatlan fogalmak.

Ha két pont elektromos potenciálja (töltöttsége) nem azonos, akkor közöttük feszültségkülönbség van. Ez a két pont tehát ezért feszültségforrás (olyan hely, ahonnan megfelelő feltételek mellett képes áram folyni). Ha ezt a két pontot egy ellenálláson keresztül (például ilyen maga a vezeték is) zárjuk, akkor a feszültségkülönbség miatt a feszültségforrásból (a két pont között) áram folyik. Azaz ekkor e két pont áramforrás is.


Vagyis a különbség a következő: ha két pont között potenciálkülönbség van, akkor az feszültségforrás. Ha a két pontot vezetékkel zárjuk, akkor e két pont áramforrássá válik. A különbség a vezeték.

2016. jan. 14. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
92%

"Vagyis a különbség a következő: ha két pont között potenciálkülönbség van, akkor az feszültségforrás. Ha a két pontot vezetékkel zárjuk, akkor e két pont áramforrássá válik. A különbség a vezeték."


És akkor jöjjön a harmadik verzió. Mert az első az majdnem teljesen rossz volt, a második nagyon elvont, és ez utóbbi ráadásul helytelen és gyakorlatiatlan is...


CC - Constant Current - Áramforrás


Ahogy a neve is jelzi, konstans áramot tud szolgáltatni. Nem a vezeték miatt válik áramforrássá, hoszen CV - Constant Voltage és CC üzemmódban is lehet vezetéket (azaz nem ideális rövidzárt, hanem ellenállással rendelkező valós terhelést) kötni a forrás sarkaira.


Attól lesz áramforrás, hogy az árama marad konstans, és a feszültséget a terhelés ( R ) nagysága szerint hagyja ingadozni.


Fesz.forrás esetén pedig a feszültség marad konstans, és az áramot hagyja ingadozni a terhelés ( R ) nagysága szerint.


Ennyi.

2016. jan. 14. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Utolsó válaszoló, ha szerinted rossz az első, akkor tudnál való életbeli példát mondani a kettőre? Tehát ha be van jelölve egy hálózatban x db feszültségforrás, és y db áramforrás, akkor ezek igazából milyen tárgyak?
2016. jan. 14. 19:46
 6/9 anonim ***** válasza:
57%
Amiről beszéltek, vagy beszélni akartatok, azt a magyar szaknyelv áramgenerátornak illetve feszültséggenerátornak hívja.
2016. jan. 14. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok.


Sztrogoff! Igen, én is így tanultam, ezeken a neveken.

Csak azért írtam úgy ahogy ők, hogy nehogy még ez is bezavarjon.

2016. jan. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"Köszönöm a válaszokat. Utolsó válaszoló, ha szerinted rossz az első, akkor tudnál való életbeli példát mondani a kettőre? Tehát ha be van jelölve egy hálózatban x db feszültségforrás, és y db áramforrás, akkor ezek igazából milyen tárgyak?"


Léteznek helyettesítőképek, amelyek segítségével lecserélhető egy VALÓSÁGOS ( tehát belső ellenállással rendelkező ) feszültséggenerátor, egy valóságos áramgenerátorra. Ezek a Thévenin és Norton helyettesítőképek. Guglizz rá!


Valódi áramgenerátor pl. a tranzisztor, amely egy áram vezérelt áramgenerátor. Illetve pl. a napcella is valódi áramgenerátor, mert félvezető alapú.


Feszültséggenerátor az pl. egy DC vagy AC generátor lehet. Elektromágneses elven működik. Forgatod -> termelsz. Illetve kémiai úton pl. egy akkumulátor valódi feszültséggenerátornak minősül, belső ellenállással.


Egy tápegység képes CC és CV üzemmódban is működni.

2016. jan. 18. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
4-es válaszoló: azért az érdekes, hogy kijelented, hogy az 1-es válasz majdnem teljesen rossz, aztán leírod ugyanazt, csak elnagyoltabban...
2016. jan. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!