Az emberek a gravitációs gyorsulás hányszorosát viselik el?
Nem mindegy, hogy milyen irányba hat a gyorsulás.
Vadászrepülőknél tapasztalták, hogy a lefelé ható túlterhelés esetén, gyakorlattól, és teherbíró képességtől függően 6-8, esetleg 9-10 g gyorsulást visel el a szervezet rövid ideig, ennél nagyobb terhelés már szürkevakságot, majd rövidebb-hosszabb idejű eszméletvesztést okoz. Ilyenkor a vér lefelé tolul, a felsőtestben, az agyban vérhiány lép fel.
Felfelé ható terhelés esetén ennél jóval kevesebbet visel el a pilóta, már 4-5 g-nél vörösvakság lép fel, és 6-7 g környékén szintén ájulás követi. Ilyenkor pedig felfelé tolul a vér a testben.
A lefelé ható túlterhelés káros hatásait valamennyire kompenzálja a "G-ruha", egy olyan szkafander-szerű öltözet, amelyben szabályozottan felfújható légpárnák vannak, melyeket túlterheléskor felfújnak (automatika), és ezek egyrészt elszorítják a főbb ütőereket, így megakadályozzák, hogy a vér az alsó végtagokba áramoljon, másrészt a nagy hasi párna erőteljesen a hasi részbe nyomulva "tartja" a belső szerveket, nehogy leszakadjanak. Ilyen ruhával a pilóta rövid ideig akár 11-13 g terhelést is viszonylag jól kibír, csak 13-15 g-nél lép fel eszméletvesztés. (Természetesen ezek csak átlagos értékek, ettől egyénileg jócskán lehetnek eltérések.)
Az sem mindegy, milyen körülmények közt van az emberünk.
Egy kádban lebegve valahol 50-90 g körül van a határ, ami már halálos lehet. Már ha rövid ideig hat, hosszabb idő alatt kevesebb is elég, mert vérkeringési problémákat okoz, túlterhelheti a szívet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!