Az USA miért nem akarja a nemzetközi metrikus rendszert használni?
"Ha neked azt mondják, hogy át kéne térni a lábra, mérföldre, fontra, stb. mert valami más országban azt használják, akkor te se akarnál. A megszokás nagy úr, az meg elég rossz érv, hogy dehát tőlünk ezer kilométerre mit használnak."
Itt azért abszolút nem arról van szó, hogy néhány országban tőlük távol mást használnak. Hanem gyakorlatilag bármerre indulnak, bárkivel szeretnének üzletelni, mindenki egységesen a metrikus rendszert használja (jó, plusz két kis ország kivételével).
Innentől pedig gyakorlatilag mindenkinek a dolgát, a saját magukét is feleslegesen nehezítik a különcködéssel, minden egyes nemzetközi kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatban.
Igen az eddig elhangzottak is benne vannak a pakliban.
1. Részben valóban van valami hatalmi harc az egészben. Alkalmazkodjunk mi hozzájuk.
2. Sok szakterületen a metrikus rendszert használják most is. De vica versa is így van, nálunk is vannak szakterületek, ahol angolszász rendszert (is) használunk. Egy csőszerelő fél colos, meg egy colos csőről fog beszélni. Egy informatikus 24 colos monitorról, meg 1200 DPI-s (dot per inch) nyomtatóról fog beszélni, vagy ilyen pontsűrűségű képről.
3. A hétköznapokban igen nehéz áttérni, megszoktatni az emberekkel. Ha most nálunk bevezetnénk az angolszász rendszert, nagyon sokáig méterben, kg-ban gondolkodnánk továbbra is, mert ezt szoktuk meg. Folyamatosan át kellene konvertálgatni magunkban, hogy 4 láb az most hány méter is pontosan? Mert a métert szoktuk meg. Fordítva is, ez úgy saccra 3 méter, az mennyi is lábban? Legalább egy komplett generáció lenne teljes zavarban a váltás miatt, képtelen lenne megszokni az új rendszert és abban gondolkodni. Nem nagyon örülne a többség az ötletnek, így nehéz politikai célként zászlóra tűzni, elég sokat rontana az adott párt, döntéshozó tetszési indexén, rosszabb eséllyel indulna el egy új választáson.
4. Jelentős anyagi vonzata van a dolognak. Mindenhol le kellene cserélni mindenféle címkét, táblát, hogy mást ne mondjak, át kellene festeni az amerikai foci pályákat, vagy mondjuk egy 4 éve lefejlesztett számlázó rendszer – aminek az írója már rég máshol dolgozik – nem alakítható át csak úgy lazán, lehet a forráskódja sincs már meg. Lehet újra kellene írni a programot, hogy mondjuk egy vízszámlán ne gallon, hanem m³ szerepeljen, át kellene írni az egységárakat, stb… Ha az ember elkezd belegondolni, rengeteg dolgot össze lehetne szedni, hogy miért kerülne az átállás akár súlyos dollármilliárdokba, de akár ennél nagyobb nagyságrendbe. Ennek sem különösebben örülnének a választók. A legtöbb embert hidegen hagyja, hogy milyen rendszert használnak Európában, ők nem ott élnek, nem üzletelnek velük, nem olyan jellegű munkát végeznek, amiben ez felmerül. Ahogy nálunk is egy géplakatos Józsi bácsit nem érdekel túlzottan, hogy az USA-ban milyen rendszert használnak, ez legyen az üzletkötők, meg a mérnökök dolga. Egy könyvtárost, titkárnőt, asztalost, árufeltöltőt, benzinkutast, filozófust, irodalom tanárt detto nem zavarja a probléma, ez nem az ő problémájuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!