A fény befogása és örökké tétele lehetséges?
A feltevésem az lenne, hogy egy gömböt olyan üvegből raknék össze, ami belülről tükröződik, de kívülről be lehet látni ( mint a rendőrségi vallató szobákban).
Ha hagynék rajta 1 kis rést, ahol egy fényforrást betudnék helyezni, majd bekapcsolnám, és 400.000 KM/H val kirántanám ( tegyük fel egy elemlámpát), majd ugyanabban az időben 400.000 km/h sebességgel a gömb azon részét is befedem tükörrel, ahol a fényforrást helyeztem be, így a fény elől minden kiutat lezárva, akkor lehetséges, hogy az örökkévalóságig verődik vissza a tükrökön odabent, ezzel pedig folyamatosan világítana állandó fényforrásként?
Rögtön meg is válaszoltad a kérdésedet: ha minden visszaverődik, akkor mi világít?
Mondjuk a Nap és a Föld közé raksz egy tükröt, ami a Nap minden sugarát visszafordítja. Hogy jutnak el a Földre?
Egyébként a fény örökké visszatükrözése elvileg lehetséges. Ezen az alapon működnek pl. az optikai szálak is: hogy bármilyen távolságra meg lehet csinálni ezt:
Az a gond, hogy nem létezik 100%osan visszatükröző anyag: valamennyit minden anyag elnyel (és saját hővé alakít). Viszont léteznek akár 99.9996%-osan visszaverő anyagank, szóval így is elég messzire tudunk jutni.
Nem lehetséges!
Ezt 100% biztosan állíthatok, a következő okokból!
Attól hogy az üveg átlátszó még van csillapítása!
Azaz bármilyen tiszta is az üveg, ha nagyon vastag akkor már nem is átlátszó!
Na most ez egy kis gömbnél is probléma, mivel a fény 300000km/s-al halad, így minden másodpercben egy 300000km vastag üvegen kellene áthaladnia "látszólagosan", még ha a gömböd nem is ekkora!
Azaz nano secundumok alatt eldisszipálódna az üvegben a bejuttatott fény, a fényforrás megszűnése után nagyon nagyon rövid idővel már nem lenne bent fény!
De tegyük fel tökéletes tükörgömböt csinálsz, ahol nincs csillapítás!
De minek belátni, ha nem jöhet ki semmi fény? Akkor csak fekete sötétet látnál, pedig bent van a fényed örökké! De nem jön ki belőle semmi, semmi amit láthatnál!
Ha meg mégis látszik kívűlről valami abból ami odabent van, akkor az veszteség a bent lévő fénynek, vagyis kijut odabentről!
Mivel továbbra is 300000km/s-el száguld ez is nano secundumok alatt bekövetkezne, akármilyen kicsi a kijutás! A 100%-a kijut és nem marad bent semmi!
Tehát nincs értelme megvalósítani sem, mert ha sikerülne is abból ami bent van nem láthatsz meg soha semmit!
És ugyanígy abban a nano secundumban ahogy bedugsz egy mérőszondát megnézni hogy bent van-e még a fényed, ezzel meg is semmisíted! Hiszen nagyon rövid idő alatt az összes bent lévő fény beleütközne a szondába, és az el is disszipálná, mert anélkül nem tudod megmérni!
Mármint kölcsönhatás azaz disszipáció nélkül mérés nincs!
A kör bezárult!
Vree azaz 2-es válaszoló nem gondoltad át amit írsz:
A leghosszabb működő üvegszál külön jelfeldolgozó erősítő nélkül, talán ha 400 km!
A tengeralatti kábelekben rézvezeték is megy árammal ellátni az útközbe beépített jelerősítőket, úgy 50km-ként!
Ezek a távolságok mind eltörpülnek ahhoz képest amit a fény 1s alatt képes megtenni!
Kérdezőnek írnám még hogy abba gondoljon bele a méréssel kapcsolatban, hogy a szebbnél szebb csillagászati képek készítése során a több milliárd évig vákuumban "érintetlen" fény beleütközik a távcső érzékelőjébe és ott ezzel meg is semmisül!
Tehát az a fény ami túlélt ennyi évet és mi minden mást útközben ezzel a "méréssel" "meg is hal!
Nem halad tovább!
Minden ilyen szép képnél 1 perces néma csönd kalaplevétel mellett! Több százmilliárd foton holttestét nézegeted épp! :(
^nem értem, ez hogyan kapcsolódik ahhoz, amit mondtam
Egy szót se mondtam távolságokról.
"Egyébként a fény örökké visszatükrözése elvileg lehetséges. Ezen az alapon működnek pl. az optikai szálak is: hogy bármilyen távolságra meg lehet csinálni ezt:" Pont ez a tévedés benne nem lehet bármilyen távolságra megcsinálni. Az a távolság aminél még működik össze sem hasonlítható a fény által megtett távolságokkal.
"Az a gond, hogy nem létezik 100%osan visszatükröző anyag: valamennyit minden anyag elnyel (és saját hővé alakít). Viszont léteznek akár 99.9996%-osan visszaverő anyagank, szóval így is elég messzire tudunk jutni."
És ez a néhány % vagy tized % pont elég ehhez mert még ha nem is mm-erére hanem méterére vagy kilóméterére érted is ezt a csillapítást bőven elég hogy ne jussunk vele túl messzire. Mert mi az az 50 vagy akár 400km a fénynek. Semmi!
(Ami 7,5 szer megkerüli a földet 1s alatt!)
Üvegszál jó az emberiségnek, büszkék is vagyunk rá, de a vákuum fényvezető képességeihez mérten ez egy nagy 0!
^De én pontosan ezt mondtam.
Mivel mi most a fény tulajdonságairól beszélünk, ezért ki kell jelenteni, hogy igen, két tükör között vég nélkül visszatülröződik.
Kicsit olyan érzésem van, mintha azt magyaráznám, hogy mi a kör, te meg azzal jönnél, hogy a természetben nincs tökéletes kör. :D
Hogy az idealizálás mit jelent (fizikában, matekban, stb.) - tökéletes testek, tökéletes esetek stb. az nincs meg? :D
Hozzátettem rögtön, hogy "nincs tökéletes anyag" stb., de először az elvet kellett elmagyarázni. :D
Kedves Kérdező!
Sokan elvonatkoztattak az eredeti kérdéstől, és talán csak egy vagy kettő válaszban láttam leírva, hogy van egy logikai dupla szaltó a kérdésedben: azt írod, hogy egy olyan gömböt raksz össze, ami belül tükröződik, kívül viszont átlátsz rajta.
Ekkor az a fény, amit te kezdetben bejuttatsz, mielőtt lezárnád, az ki is fog jutni belülről, hiszen ha kint látod, akkor valamekkora energiamennyiség kijutott a gömbből. (Tehát nem szükséges semmiféle csillapítás, elég az, hogy leírtad, a gömb külső felületén fényt lehet látni: ebből következik, hogy a belső felület nem lehet 100%-os reflexiójú tükör.)
Amúgy a detektívtükör nem egészen úgy működik, hogy az egyik oldala átlátszó, a másik pedig nem. Valójában egy olyan tükröt használnak, amely a beeső fény nagy részét visszaveri, a többit átengedi. Mindenféle mértékegységek mellőzése mellet tegyük fel, hogy a tükör a beeső fény 80%-át veri vissza, és a tükör egyik oldalán 1000 egység erős fényforrásunk van, a másik oldalon pedig 1000 egység erős!
Ekkor a világosabb oldalon a visszavert fény "erőssége" 800 egység, a sötét oldalról (kedvenc kifejezésem :) ) pedig 20 "egység" fény jön át, amely nem látható a fényesebb oldal tükröződése mellett. A másik oldalon a visszavert mennyiség 80 egység, míg 200 egység jön át a világos oldalról.
Ebből láthatod, hogy ha ilyen tükrök közé zársz fényt, akkor az nem fogja örökké bent tartani, még ha a tükör minden egyéb veszteségétől eltekintünk, akkor sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!