Meglehet kicsiben is építeni?
Mondjuk a búvárszivattyú az elég kicsi ahhoz, hogy egyben is lehessen tanulmányozni, de érdekes lehet modellezni
Nagy vonalakban a működése:
Van benne egy U-alakú vasmag, kb 2x400 tekercs menet van mindkét villáján, de még inkább úgy kell elképzelni, mintha egy egyenes, egy irányban tekercselt rúd lenne U-alakúra hajlítva, csak ettől trükkösen megváltozik a tekercselés iránya a villák között. Találtam róla egy egyszerű kis ábrát ( [link]
Ha áramot kap mágnesként viselkedik, az U alak egyik villája északi, a másik déi pólusú lesz. (Az ábra azt magyarázza, hogyha a két pólust satuba rakva összezárják, akkor a vele sorba kötött égőnek csökken a fényereje)
Mivel a hálózati áram 50Hz-es frekvencián váltakozik, így a mágnes is másodpercenként 50szer polaritást vált. Polaritás váltás közben, mivel szinusz hullámban váltakozik az áram, egy adott pillanatban egyáltalán nem kap áramot, elveszíti a mágnesességét.
Tehát másodpercenként 50-szer húz a mágnes és 50-szer kiold. Közben egy tengelyt rángat, aminek egy vastömb van a végén, hogy fogja a mágnes. (soha nem szabad, hogy a tengely beleverjen a mágnesbe, mert tönkre teszi a gépet)
Ezek után már pofon egyszerű a működése, az így létrejött vibráció egy membránt mozgat két szelep között, az egyik szelep mindig csak beengedi a vizet, a másik szelep mindig csak ki.
Az egyszerűsége mellett hihetetlenül nagy magasságokba képes nyomni a vizet, csak a komoly mechanikus igénybevételek miatt és a melegedéstől általában hamar tönkre mennek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!