Mikor fogjuk elérni a fénysebességet az űrben?
Pontosabban mire gondolsz? fénysebességet nem lehet elérni a normál anyagnak.
A jövőben, ha lesz csillagközi utazás, az valószínűleg a tér manipulálásával, térhajlítással lesz lehetséges. Ami nem mond ellent a már meglévő elméleteknek, így gyakorlatilag nem kell átlépni a fénysebességet, a fénysebességnél gyorsabb haladás érdekében. De ettől még messzebb vagyunk, mint vetésforgó az atomreaktortól.
Kérdező, nem vagy te tisztában a fizikával, de sebaj, a hasonló kérdések szekció ott alul majd útbaigazít!
G.
Nem vagy képben az a helyzet. Pont a fénysebesség elérése elrugaszkodott. Nem lehetséges, mivel fénysebességhez közelítve nem olyan lineárisan változnak a dolgok, mint kis sebességeken. Kis sebesség alatt érheted a kaminttól kezdve az űrrakétáig mindent, mivel ezek sebessége mind töredéke a fénysebességhez képest. Fénysebesség közelében exponenciálisan nő a további gyorsításhoz szükséges energiaigény mivel nő a gyorsítandó anyag tömege is. Tömeggel rendelkező anyag fénysebességre gyorsításához végtelen energia kéne, de maga az univerzum sem rendelkezik végtelen energiával.
A térhajlítás kevésbé elrugaszkodott mert abszolút nem mond ellent semmilyen elméletnek, és matematikailag is megoldható. Persze nem mondom, hogy egyszerű, mert ehhez olyan egzotikus anyagok megléte szükséges ami ma még nem bizonyított. De abból kiindulva, hogy pár száz éve még úgy gondoltak, hogy a Föld lapos, és ördögtől való, hogy egy jármű lovak nélkül haladjon emelkedőn felfelé, én nagyon nem írnám le.
Csak pici javítás az #5 válaszhoz:
"Fénysebesség közelében exponenciálisan nő a további gyorsításhoz szükséges energiaigény mivel nő a gyorsítandó anyag tömege is."
Nem a tömege, hanem a relativisztikus tömege nő exponenciális mértékben. Vagy az is helyes kifejezés, hogy a tehetetlensége, vagyis a további gyorsítással szembeni ellenállása növekszik.
De mivel a sebesség önmagában relatív, ezért a gyorsítás megszűnésével akár állónak is lehet tekinteni az űrhajót, ha elvonatkoztatunk a Földtől, a Naprendszertől, a Tejútrendszertől mint viszonyítási ponttól. Hiszen ha nem éri erőhatás (nem gyorsul), akkor csak viszonyítás kérdése, hogy milyen sebességgel is halad. Tehát ha felgyorsítjuk az űrhajónkat a fénysebességhez akár nagyon közeli sebességre is a Földhöz képest, aztán a gyorsítást követően egy az űrhajónkkal azonos irányban, azonos sebességgel mozgó másik objektumhoz (mondjuk távoli galaxishoz) viszonyítjuk a sebességünket, akkor joggal mondhatjuk, hogy az űrhajónk nem végez mozgást, vagyis gyakorlatilag áll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!