Lehetséges olyan, hogy más-más galaxisokban máshogyan telik az idő?
Tehát ami itt 100.000.000 év, az ott 1 másodperc?
A dilatáció gondolatától jutott eszembe.
@20: az inflációs modell nam arról szól, hogy más-más helyeken máshogy telhetett az idő. Az inflációs modell arról szól, hogy az univerzum nagyon korai szakaszában rendkívül gyorsan mintegy (emlékeim szerint) olyan 10^70-10^80-szorosára tágult, miközben a tágulás sebessége jóval meghaladta a fénysebességet. A nyolcvanas-kilencvenes években tényleg fel-felbukkantak olyan elméletek, amik szerint a fénysebesség akkoriban más volt, változhatott, de ezek egyikse sem volt igazán komoly, és mindet elvetették időközben, ezeket kár is felemlegetni.
Való igaz, hogy sok mindent tényként közlök. Csak épp az olyan alapismeretek, mint, hogy az univerzum tágulása nem az univerzum anyagának térbeli tágulására vezethető vissza, hanem a tér tágulására, az, hogy a tér tágulására nem érvényes a fénysebesség, mint határsebesség, az, hogy a tér tágulásakor nem lép fel idődilatáció, az, hogy jelenleg is gyorsabban tágul az univerzum mint a fénysebesség stb stb, ez mind pontosan annyira tény, mint, hogy volt ősrobbanás. Vagy, hogy az univerzum tágul. Természetesen jogod van elutasítani az ősrobbanást, vagy az univerzum tágulását - egyesek még azt is elutasítják, hogy a Föld gömbölyű (khm, izé, geoid alakú), szóval semmi különösen meglepő nincs abban, hogy nem fogadja el valaki a tudomány egyik-másik eredményét, függetlenül attól, hogy az milyen szilárd alapon áll. De ettől az még a tudomány abszolút egységesen elfogadott álláspontja. Esetünkben ilyesmi a tér tágulása, ami ellen te nagyon küzdesz, hát tedd, igazán nincs kedvem beszállni a küzdelmedbe - csupán annyira szeretném felhívni mindenki figyelmélt, hogy ez a te egyéni agyszüleményed, nem pedig egy elfogadott álláspont.
A doppler hatás idekeverése különösen ízletes móka. Csak úgy kiváncsiságból: te azt hiszed, hogy a távoli objektumok színképében tapasztalható vöröseltolódás a doppler-effektus műve? (A válasz természetesen az, hogy nem, a kozmológiai vöröseltolódásnak semmi köze a doppler-effektushoz, de mivel te nem ismered el a tér tágulását, előtted más út nem nagyon járható, mint, hogy mégis annak tulajdonítod. Esetleg valami fényfáradásos marhaságban hihetnél még, egyéni ízlésed szerint...)
A lufis példa szerintem teljesen érhető, és megmondom őszintén, kicsit megdöbbent, hogy nem volt számodra világos. Természetesen nem a házakra nő a lufiköpeny, nem is értem, ilyet hogyan sikerült kitalálnod. Figyelj, mondok egy nagyon egyszerű példát, otthon el is végezheted a kísérletet: fogj egy lufit, rajzolj rá pöttyöket, majd kezdd el felfújni azt a lufit. Azt fogod látni, hogy a lufik között a távolság egyre nő (mégpedig annál gyorsabban, minél távolabb van két pötty a lufin), miközben valójában azok a pöttyök nem is mozognak a lufi anyagán, hanem maga a lufi anyaga nyúlik meg köztük. Így már érted? Pontosan ez történik a távoli galaxisokkal is.
@20: találtam neked egy nagyon jó irományt, amit ajánlok átolvasásra. Az egész maximálisan ajánlott, de különösen a 3.1-es pont:
Ez talán segít megérteni a témát.
Már megint olyan szinten beszélünk el egymás mellett hogy félelmetes.
Én ugyan azt mondom amit te csak nem veszed észre.
Az univerzumnak a korai szakasza lefordítható térbeli pontokra ,most távcsővel ezeket a más más térbeli képeket látod mint az univerzum korai szakaszát és ezekben látsz nagyobb sebességgel mozgó objektumokat mint c ,nincs semmiféle ellentmondás csak te ragaszkodsz egy abszolút időegyeneshez amin elképzeled a világot.
Azt írtam le hogy a mostani c értékekkel ez a látott c túllépés ellentmondásnak néz ki pedig nem az pontosan azért amit te is leírtál remélem látod.
Azt is be kéne látnod hogy te ragaszkodsz egy hibás fogalom használathoz mert te beszélsz térről ala natúr ami tágul csakhogy a relativitás elméletébe ütköző témánkban illene már felismerni amit Einstein bácsi is szájba rágott hogy önmagában se tér se idő nem értelmezhető mivel a két fogalom kötelezően egymás alárendeltje így csak a téridő tágulhat de a téridő nem megfoghatatlan étert jelent hanem mérhető matériát objektumokat .
Az objektumok viszonya határozza meg az Euklideszi tér méreteit. Vagyis két bolygó közti távolság ,más nem lehet a tér de te is csak elsiklasz felette és nem magyarázod meg.
Leírod sokszor hogy a tér tágul de nem definiálod hogy mi a tér akkor talán belátnád hogy az az objektumok közti távolság és kiderülne hogy én is ezt mondtam.
A lufis példád sem a semmi tágulására példa hanem a gumiköpeny atomjai tehát objektumok egymáshoz képesti elmozdulására.
Szóval neked mit jelent az a szó hogy tér? Mondd meg mi tágul.
Ez már a válasz.
Így akartam az előbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!