Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges olyan, hogy más-más...

Lehetséges olyan, hogy más-más galaxisokban máshogyan telik az idő?

Figyelt kérdés

Tehát ami itt 100.000.000 év, az ott 1 másodperc?


A dilatáció gondolatától jutott eszembe.



2016. ápr. 26. 12:24
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

"Az ősrobbanás ugye 13,7 milliárd évvel ezelőtt történt, tehát egy 13,7 milliárd fényév sugaró gömbben tudunk szemlélődni. Ez valós kb 46 milliárd fényév sugarat, tehát egy 92 milliárd fényév átmérőt jelent."


Ez akkor azt jelenti, hogy a Világegyetem az Ősrobbanástól fogva folyamatosan fényévnyi sebességgel tágul és soha nem lassult le? Ha nem lassul, akkor azért, mert az Egyetemen kívül nincs anyag, ami lassítsa a robbanás sebességét?


Ezek szerint a Világegyetemen kívül semmiképp sem láthatjuk, mi van, mert üres, tehát nem vezeti a fényt. Így még ha van is valami utána, arról nem lesz fogalmunk, csak ha "találkoznak"...

2016. ápr. 26. 14:28
 12/27 Mojjo ***** válasza:

@11: Fogalmam sincs, hogy mi az a "fényévnyi sebesség". Olyasmi lehet, mint a "kilométernyi sebesség". Szerintem te fénysebességre gondoltál :) A fényév az egy távolság, a fénysebesség pedig egy sebesség.

Az univerzum tágulásának a sebessége nem állandó, jelenleg épp nő, tehát egyre gyorsabban tágul - és egyébként már most gyorsabban, mint a fénysebesség. Még mi is képesek vagyunk megfigyelni galaxisokat, amik tőlünk fénysebességnél gyorsabban távolodnak. (Természetesen ezek idővel el fognak tűnni a látóterünkből.)

Ahogy említettem a galaxisok nem a térben távolodnak egymástól, hanem a tér nő/nyúlik közöttük. A fénysebesség, mint határsebesség a térben való haladásra érvényes csak. A tér tágulására nem ismerünk határsebességet.


Azt nem értem, hogy mire gondolsz az univerzumon kívüli anyaggal, ami lassítaná a tágulás sebességét. Ha egyszer az kívül van az univerzumon, miért hatna a tágulásának a sebességére? Vagy te valamiféle "közegellenállásra" gondolsz? Azért univerzális léptékben vizsgálódva érdemes a köznapi jelenségektől elszakadni kicsit :)


Mivel _semmit_ nem tudunk más világegyetemekről (azt sem, hogy léteznek-e) nem tudjuk, hogy lenne-e mód a detektálásukra.

2016. ápr. 26. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

"Szerintem te fénysebességre gondoltál :)"


Jaja, csak most kicsit tele az agyam, mert egész nap bővítem a tudásomat a témáról. Szeretném tudományosan is megérteni, mögélátni.


"Ahogy említettem a galaxisok nem a térben távolodnak egymástól, hanem a tér nő/nyúlik közöttük."


Mi lehet a legrosszabb, ami jöhet a tér végtelen tágulásával? Ha valami végtelen ideig tud tágulni, akkor a benne lévő ugyanannyi mennyiségű anyag egyre távolodik. Nagyon sok idő múlva lehetséges, hogy már a bolygók, tehát a tömeggel rendelkező anyagok is kezdenek "szétszakadni", vagy "tágulni"?


"Ha egyszer az kívül van az univerzumon, miért hatna a tágulásának a sebességére? Vagy te valamiféle "közegellenállásra" gondolsz?"


Igen, arra gondoltam. Ha nincs ilyen, ami lassítaná a Világegyetem tágulását, és még nő is a sebessége, akkor nincs más lehetőség, mint, hogy végtelenségig ez lesz? Hawkins szerint - ha jól emlékszem - ez azért lesz a vesztünk, mert iszonyú hideg lesz az Univerzumban a nagy távolságok miatt. Na de mi van, ha sikerül csinálnunk egy megújuló energiájú "Napot"? Ha ez lehetséges lesz egyszer, akkor megvan a megoldás a túlélésre, nem?

2016. ápr. 26. 14:52
 14/27 anonim ***** válasza:

"az Egyetemen kívül nincs anyag, ami lassítsa a robbanás sebességét?"

Pontosan.

Legalábbis így gondoljuk.

A tágulást csakis a gravitáció tudná lassítani - de valami miatt nem sikerül neki: ezt keresik most a tudósok, hogy miért.


"Ezek szerint a Világegyetemen kívül semmiképp sem láthatjuk, mi van, mert üres, tehát nem vezeti a fényt."

Nem azért, mert üres, hanem azért, mert ott nincs tér.

Fény csak a térben tud terjedni.


"Így még ha van is valami utána, arról nem lesz fogalmunk, csak ha "találkoznak"..."

Pontosan. De nem "utána", mert a világunk kitölti a saját terét. Sehol nincs a mi terünkben hely egy másik világnak.

Mellette.

Ez azt jelenti, hogy akár 1 mm-re is lehet tőled a másik világ - de olyan irányba, amerre nem tudsz menni.

Még egyszer: könyvlapok.


Vagy pl. a világunkat úgy képzelheted el, mint egy lufit.

Mellette, benne lehet másik lufi... de "utána" nem. Ahogy mész a lufi felszínén, sehol sem mondhatod azt, hogy na, itt a vége a lufinak, és innen kezdődhet a következő.

2016. ápr. 26. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
0%

Mojjo te értesz is ehhez a témához?


"A fénysebesség, mint határsebesség a térben való haladásra érvényes csak. A tér tágulására nem ismerünk határsebességet."


De mindenre ,ismétlem mindenre ismerjük és alkalmazhatjuk a fénysebességi maximum értéket ,így igaz ez az univerzum tágulására is . Soha nem és ezután sem fog ennél gyorsabban tágulni az univerzum és nincs benne semmilyen ellentmondás legfeljebb azoknak akiknek gőzük nincs hogyan kell alkalmazni az idődilatáció számítását.

2016. ápr. 30. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%

"igaz ez az univerzum tágulására is"

Nem, nem igaz és nem alkalmazhatjuk.

A fénysebesség a térben a tér tulajdonságaiból következik.

A tér tágulásának ehhez köze nincs, és természetesen ez a korlát sem igaz rá.

2016. ápr. 30. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 Mojjo ***** válasza:
100%

@15: olvasgass még egy kicsit a témában :) Ajánlom az inflációs modell kulcsszót pl, hogy kicsit csodálkozz ;) Meg úgy érdekességképpen nézz utána, hogy milyen gyorsan távolodnak tőlünk a legtávolabbi objektumok, amiket még látunk. Meg fogsz lepődni.

Ha lesz időm, írok bővebben is, addig meg maradjunk annyiban, hogy tévedsz.

2016. ápr. 30. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

"A fénysebesség a térben a tér tulajdonságaiból következik."


Ez úgy hülyeség ahogy van hiszen a határsebesség minden részecskére levetítve egy szabott érték ami számszerűsítve feltételezzük hogy majdnem egyenlő a fény vákuumbéli sebességével. Ez fix érték és soha nem lehet átlépni ismert részecskéinknek így nem is létezik olyan útpálya amin átlépnék.


"A tér tágulásának ehhez köze nincs, és természetesen ez a korlát sem igaz rá."


Pontosabban ennek a mondatnak nincs köze az értelemhez mivel olyat állítasz amit a fizika nem is tud állítani ,a tér tágulásáról beszélsz tehát valamiféle sebességgel és mozgásképességgel ruháztál fel egy olyan fogalmat ami definitíve nem képes ilyenekre hiszen mozogni csak ismert részecskék tudnak így határsebességük is csak ezeknek lehet . Hogyan is vonatkozhatna a határsebességi kritérium egy olyan fogalomra ami nem tartalmaz mozgó részecskét.


Az univerzum mindenkori méreteit ellentmondás nélkül lelehet írni az ismert törvényszerűségekkel idődilatációval másképpen hosszkontrakcióval a c meghaladása nélkül.


Nem tudtok olyan jelenséget mondani amit ne lehetne egyszerűen megmagyarázni idődilatációval de várom a furfangos példát!

2016. ápr. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 Mojjo ***** válasza:
100%

@18: sikerült utánanézned időközben az általam említett dolgoknak?

Az a helyzet, hogy teljes a konszenzus a kozmológusok körében azt illetően, hogy az univerzum a története során többször is tágult a fénysebességnél gyorsabban. Most is azt teszi, ráadásul egyre növekszik a sebessége. Ahogy abban is teljes a konszenzus, hogy a tér tágult és tágul jelenleg is. Természetesen te állíthatod, hogy nincs így, állíthatod, hogy a tér nem is tágulhat stb stb, de ilyenkor, csak úgy a tisztesség kedvéért illendő jelezni, hogy ez a te saját különvéleményed, amit nem oszt a tudomány. Védheted, érvelhetsz ellen, de ne próbálj úgy tenni, mintha a te saját elképzelésed lenne a jelenleg elfogadott modell. Nem az.


Amúgy a tér tágulására, meg a fénysebesség határjellegére visszatérve: valamikor úgy tíz éve körül DGy (Dávid Gyula, ha nem tudod ki ő, nézz utána, érdemes - abban az időben az ELTE atomfizikai tanszékén dolgozott, de a nem szakmai nagyközönségnek elsősorban kozmológiai témájú előadásokat tartott és talán tart még mindig) egy előadásán a következő hasonlattal élt:

Adva van egy gigantikus lufi. Ennek a felszínén városok vannak, ott emberek élnek stb stb. Ennek a világnak egy fontos törvénye, hogy senki nem hajthat 60 km/h-nál gyorsabban. Elindul egy ember A város széléről a pont 60 km-re lévő B városba, de nem tudja, hogy valaki közben elkezdi alatta felfújni a lufit. Megy, megy, a megengedett 60 km/h-val, eltelik egy óra, de csak nem ér oda B városba. Kiszáll az autóból, megméri milyen messze van még B város, és azt látja, hogy még mindig 40 km-re. Fogja a telefonját és feljelenti B várost gyorshajtásért. A rendőrség kiszáll, vizsgálatokat végez, és megállapítja, hogy B város minden épülete mélyen a talajba (= a lufiba) van ágyazva, így nem tudtak gyorshajtást elkövetni, ezzel ejtik az ügyet.

Szerintem egy szemléletes és jó példa, anno nekem nagyon tetszett - annyira is, hogy ma is emlékszem rá. Remélem neked is segített valamennyire megérteni, hogy az univerzum tágulására miért nem érvényes a fénysebesség határsebesség jellege.


(Egyébként azt tudod, hogy még a térben történő mozgásra sem igaz, hogy nem lehet gyorsabb a fénysebességnél? Csupán az igaz, hogy nem lehet afelé gyorsulni. Viszont a relativitáselmélet nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy létezzenek olyan részecskék, amik eleve fénysebességnél gyorsabban haladnak. Ha az előzőleg említett érdekességeknek - inflációs modell, meg legtávolabbi látható objektumok távolodási sebessége tőlünk - utánanéztél, ajánlom ezt is, ha érdekel a téma. Kifejezetten érdekes és izgalmas dolgokat lehet találni, ha kicsit utánaolvasol :) )

2016. ápr. 30. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Igen én is olvastam erről az inflációs elméletekről hogy más más helyeken máshogy telhetett az idő stb de ezek nem tények te mégis tényként kezeled ráadásul a példamesédben nem egyértelmű hogy mit akarsz azzal mondani hogy a házak beágyazódtak a lufiba mélyen. A lufiköpeny fúvódott fel a házak alapja felé ,vagy eleve mély alapozással készültek a házak és csak azért mondtad hogy e miatt nem tudtak arrébb menni?


Ez csak azért fontos mert egyik esetben sem látom értelmét a példának. DGY olyanokat is szokott mondani hogy nem a bolygók egymáshoz képesti távolodási sebessége lépi át a c t hanem a köztük lévő tér növekszik meg ,de te is valami ilyesmit akartál mondani. Na ennek aztán megint semmi értelme hiszen a tér mint fogalom egyszerűen képtelen függetlenül "tágulni" az anyagoktól tehát azoktól a bizonyos bolygóktól amik benne vannak hiszen a teret maga a bolygók közti távolság definiálja.


Ha te azt állítod hogy a lufi nőtt rá a házakra miközben a házak a helyükön maradtak és persze felhőkarcolókról beszélsz és ezért tartott tovább az út akkor ez egy szép kerek csúsztatás mert igazából nem is fog teljesülni a B be megérkezés hiszen mire odaér a 100. emeleteket fogja látni talajszinten.És akkor a lufiköpenyt el is dobhatod és láthatod hogy azért tartott tovább az út mert valóban még felfelé is haladt a járgány 100emeletet. Megint nincs ellentmondás.


Ha meg azt mondod hogy a lufiköpeny nem nőtt rá a házra hanem csak az alapozást szemléltetted miként nem tud egy város arrébb gurulni akkor a bolygót alkotó atomoknak kellett skalárisan c nél gyorsabban eltávolodni egymástól ez viszont bizonyíthatóan nem lehetséges még akkor sem ha elvonatkoztatunk a példától és univerzális méretekben képzeljük el.


A tágulás azt jelenti hogy minden részecskepár (object) azonos vektoron egymással ellentétes irányba halad,vagyis legfeljebb időegységenként duplája lehet a köztük lévő távolság .Ha te azt állítod van olyan eset ahol több mint a duplája ez az érték akkor c nél gyorsabban kellene anyagi részecskéknek mozogni ami azért aggályos mert az űr nem valódi űr hanem egy gravitációs hullámtenger ahol ezekre a részecskékre végtelen "kék" gravitációs doppler hatás érvényesül és az anyag vagy szétesik vagy végtelen energia sem lenne elég a további gyorsításához hogy átküzdje magát ezen a hullámtengeren.


Az infációs elméletben is úgy írták hogy lehetnek olyan pontok az univerzumban ahol a mi általunk mérhető c től eltréő c érték lehetséges a kezdeti univerzum forró állapotaiban vagyis azért jön ki a meghaladás mert a mi c értékünkkel számolják a távcsőben látott 1Mrd éves univerzum állapotában bekövetkező történéseket.


Mivel nem tudunk odamenni és vákuumban megmérni egy fotont hogy a korrekciós számot megkapjuk marad a gyorsabban táguló univerzum illúziója ami még így sem sérti a speciális relativitást hiszen alapból nincs számszerűsítve a c érték hiszen az a maximumot jelöli ami 0-1 skálán az 1c.

2016. máj. 1. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!