Miért fejlődik ilyen lassan a tudomány?
Rák gyógyítása azért mert a rák inkább egy kórlefolyásnak a gyűjtőneve mint konkrét dolog.
Vírusok ellen pedig nincs ötlet. A vírus úgy működik hogy bejuttatja az örökítőanyagát a szervezet egy sejtjtébe és termeli a saját fehérjéit és örökítőanyagát.
A sejtmembrán pedig ugye lipidből áll, de fehérjék is vannak benne. Ha a szervezet saját fehérjemintázata helyett vírusfehérjék is kikerülnek oda, akkor az immunrendszer azt felismeri és elpusztítja.
De senki nem tudja hogy ezt hogy lehet meggyorsítani vagy más úton hatékonyabbá tenni...
Vírus ellen oltás. De az a fránya HIV és az influenza mindig túljár az ember eszén.
Az orvostudomány fejlődése azért is lassú, mert sok biztosíték kell hozzá. Sokat kell tesztelni a gyógyszereket, sok kört kell lefutni. Ha ma találnak valamit, akkor 20 év is beletelik, mire gyógyszer lesz belőle.
A tudomány elvileg nagyon gyorsan tudna fejlődni csak bizonyos társadalmi tényezők visszafogják.
Egyrészt a tudomány akkor fejlődik gyorsan, ha a feltalált, kitalált dolgokat publikálják. Manapság nagyon nagy a titoktartás, sok olyan dolog van, amikhez csak súlyos pénzek árán lehet hozzájutni, így nem mindenki (nem csak személyre, hanem cégekre, országokra is gondolok) tudja megfelelő mértékben művelni a tudományt.
Nem mindig támogatják a tudományos szerveket, intézményeket megfelelő mértékben.
Nagyon sok áltudomány van, ami egyfajta bizalmatlanságot, illetve cenzúrát okoz az igazi tudományoknak.
A tudományos publikációs rendszer szerintem siralmas. Rengeteg publikáció jelenik meg,amiben sok újdonság nem nagyon van, csak sok pénzt költöttek egy pályázatra és le kell dokumentálni (külföldi publikációkat is beleértem). Ezáltal a tudományos publikációk nem egy ötlettárat alkotnak, hanem egy unalmas száraz adatbázist, amit kb senki sem olvas. Az elolvasott publikációk 80-90 százaléka a publikálók 10-20 százalékától származnak, ami azt jelenti, hogy a tudományos kompetenciák sokszor összpontosulnak és néhány nagynak vélt embertől várjuk, hogy megmondja a tutit, ahelyett, hogy sok ember ötletét ismernénk elfogadnánk. Ezáltal kialakul egy hatalmi harc, mindenki rangot akar szerezni és minél nívósabb publikációs listát.
A fentiek szerintem azért fordulnak elő,mert a tudomány hatékonysági elvei sokszor nem egyeztethetőek össze a kapitalista szemlélettel. Mivel mindenki profitot szeretne látni a saját munkájából, ezért érthető ha a publikálást visszaszorítja, illetve anyagi feltételekhez köti.
Szerintem ezek lassítják a tudományt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!