Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A maghasadasbol szarmazo...

A maghasadasbol szarmazo iszonyatos mennyisegu energiat vajon lehetne az emberiseg javara is forditanu bombak es eromuvek helyett?

Figyelt kérdés
Illetve az eromuvek nyilvan azt teszik, de rengeteg radioaktiv hulladekot hagy hatra amit elasnak. Alrernativ felhasznalasra gondolok, ami hatalmasat lendithetne az emberiseg fejlodeseben. Pl.: raketameghajtas urhajora vagy a sugarzas esetleg kolcsonhatasba lep egy masik anyaggal, amibol aztan valami fantasztikus dolog jon letre. Lenyegeben barmi egyeb, ami nem fegyver. En eltudom kepzelni, hogy nem veletnelul letezik ez az anyag a foldon es nem csak gyilkolasra lehet hasznalni. Hatalnas felfedezeseket tettunk mar amiket a mai vilagban eltitkolnak. Gondoljunk csak Teslara.. vagg a magyar tudos, aki feltalalta az erelmeszesedes ellenszeret, csak elkobozta az allam, mert minek megmenteni a nyugdijasok eletet, akik csak penzbe kerulnek es kulonbenis tulnepesedes van cimszoval.
2016. febr. 5. 01:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
98%

Ilyen leírással inkább az ezoban lenne e kérdés helye.

A mai atomerőművek valóban rengeteg veszélyes, sugárzó hulladékot termelnek. De ezeket nem véglegesen ássák el, hanem olyan helyre, ahonnan később elő tudják majd vakarni. Ugyanis a tegnap atomerőműveinek hulladéka a következő generációs atomerőművek üzemanyaga lesz.

2016. febr. 5. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A rengeteg szó használata elég erős ugyanis egy atomerőmű évente kevesebb radioaktív hulladékot termel, mint egy szénerőmű napi hulladéka. Emellett a távoli űrbe küldött űrszondák és hasonlók mind termonukleáris generátorral vannak ellátva ami az energiát szolgáltatja. Az orvosi leképező eszközök 80%-a nukleáris energián alapul, bár az tény, hogy nem pont a maghasadáson alapul a nagyrészük. Azt meg nem tudom, mit értesz azon, hogy fantasztikus dolog jöjjön létre, de az orvosi izotópokat pont ilyen sugárzás segítségével állítják elő.
2016. febr. 5. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Például a Voyagerben - ami nemrég hagyta el a Naprendszert - is egy miniatűr, pár 10 Wattos nukleáris erőmű szolgáltatja az energiát tudtommal. Atomtengeralattjárók is akadtak (akadnak) szép számmal.

A normál erőműveken kívül nincs sok hasznosabb felhasználása, és ez egy nagyon biztonságos és viszonylag környezetkímélő energiaforrás a többihez képest (elegendőek kis pasztillák, mivel nagyon jó a hatásfok, és korrekt módon tárolják a kiégett hulladékot).


A tudomány rengeteg mindent köszönhet közvetve is a nukleáris bombákból, erőművekből kiinduló kutatásoknak, meg egyébként sem tartana most sehol az ipar, ha nem lennének nagy teljesítményű nukleáris erőművek.


Nem véletlenül létezik a nukleáris bomlás, se a fúzió, az anyagok mindig a körülményekhez mérten a legkisebb energiaállapotra törekednek És ezt mi ki tudjuk használni.


A konteót meg hagyjuk. Sajna mindenhol vannak, akik el akarják gáncsolni a másikat, de ez a konteós "nem kell a gonosz nyugatnak", meg "betiltották" hülyeség gyanús. Valahogy mindig olyan kiváló szakembereket üldöz az állam és az olajlobbi/gyógyszerlobbi, akik semmi konkrétumot nem tudnak felmutatni, csak megy a népkábítás.

2016. febr. 5. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Khmmn!!!



"rengeteg radioaktiv hulladekot hagy hatra amit elasnak"

Mennyire rengeteg az a rengeteg? Na meg igen, elássák, de az egészet! A többi erőműből meg az összes égéstermék szabadon távozik. És nem csak a CO2, hanem NO/NO2, SO2. Azokat nem tudjuk elásni.

Valóban, előttem szóló említette, lehet felhasználni áramforrásnak egyes sugárzó anyagokat, melyekből nagy tisztaságban a (nem maghasadási) bomlásból származó hőenergiáját használják áramtermelésre, pl a Voyagerekben, illetve a ruszkik egy egész világítótorony-láncot építettek ilyen energiaforrásokra, azonban ez egyrészt piszok drága, másrészt négytisztaságú sugárzó anyag, ami rendkívül veszélyes!

"Lenyegeben barmi egyeb, ami nem fegyver." - Atomerőmű. Nyomjelzés. CO-detektor. Repedésvizsgálat acélokban, csővezetékekben. Folyadékszintmérés tartályokban, és még estig sorolhatnám.

"En eltudom kepzelni, hogy nem veletnelul letezik ez az anyag a foldon" őőő, ugye tudod, hogy a csontjaid tele vannak radioaktív foszforral, a szervezeted meg radioaktiív káliummal? Ugye tudod, hogy a könnyű elemek nagyrészének is vannak természetes radioaktív izotópjai?

"Gondoljunk csak Teslara" Gondolok. Sokmindent felfedezett. Igen. Sok dolgot tulajdonítanak neki, ami jelenleg csak vágyálom. Ezek nem lehetnek-e mesék?

"a magyar tudos, aki feltalalta az erelmeszesedes ellenszeret," - És mi van, ha ő meg csak kamuzott? Nem lenne meglepő! Hol az energiacella? Miért lett hirtelen olyan nagy kuss? Na meg ott van a Gróf-Spanyol bácsi, aki vízből csinál vizet, és ezzel termel ingyenenergiát, elképesztő. Meg ott van Egely porfúziója. És a rengeteg hidegfúziós blagyblagy.

2016. febr. 5. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kicsit az az érzésem, hogy te is hajlamos vagy a nem eléggé ismert dolgokat misztifikálni. :)

A fissziós energia már elég jól ismert és elég sok felhasználását ismerjük, alkalmazzuk. Túlzás lenne állítani, hogy ki is fogytunk az új lehetőségeiből, de közel járunk hozzá.

De ebben az irányban nem is kéne tovább erőltetni a dolgokat. A fúzió energianyeresége nagyságrendekkel lenne nagyobb és sokkal, de sokkal tisztább energiaforrást jelentene. Nem véletlenül irányul erre a mai nukleáris energia-kutatás.

És biztos még vár ránk sok újabb lépcső a fúzió után is az anyag egyre mélyebb megismerésének eredményeként.


Tudod, lehet tuningolni a szénásszekeret, de ha már feltaláltuk az autót, nem biztos, hogy megéri tovább szöszöli a szekér fejlesztésén, csak annyira, ahol még mindig praktikus inkább azt használni.

2016. febr. 5. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak úgy néhány adalék ehhez a témához, a teljesség igénye nélkül:


Egy szénerőmű TÖBB NAGYSÁGRENDDEL NAGYOBB MENNYISÉGŰ radioaktív anyagot pöfékel ki nagyrészt kontrollálatlanul a légkörbe, mint amennyi, ugyanannyi energia megtermeléséhez szükséges hasadóanyagból származó radioaktív hulladék marad az atomerőművek üzemelése során. Ráadásul utóbbit eddig elásták, megfelelően biztonságos helyre, míg a szénerőművek termelését szabadon fújkálja a szél akár több ezer kilométeres távolságokba is.


Az atomerőművek jelenleg a leggazdaságosabb és összességében a legtisztább energiát szolgáltatják az összes létező erőműtípus közül. Minden más elven működő erőmű több káros, vagy a természetre veszélyes anyag vagy hatás meglétével, felhasználásával vagy üzemszerű termelésével jár az egységnyi megtermelt energiát illetően, mint amennyi egy atomerőmű üzemeltetése során keletkezik.

(Talán csak a geotermális erőművek szállhatnak versenybe az atomerőművekkel ilyen szempontból. De gyakorlatilag az is egyfajta atomerőmű, hiszen a Föld köpenyét jórészt a bolygó magjában történő radioaktív bomlások tartják melegen, amit hőszivattyúkkal hozunk a felszínre.)


A testedben MINDEN EGYES MÁSODPERCBEN cirka egymillió radioaktív bomlás történik. Tehát amíg alszol egy kiadósat, addig kb. 30 milliárd radioaktív elem bomlik el valami más (többnyire ugyancsak radioaktív) izotóppá a testeden belül.


Tesla egyébként egy valóban nagyszerű tudós és feltaláló volt, korának egy kiemelkedő ikonja. De a munkássága kissé túl van misztifikálva manapság, semmivel sem adott több találmányt vagy ismeretet a világnak, mint pl. Edison. Teslát pont az ezosok szeretik előrántani a kalapból, mert nem volt egy hivalkodó, exchibicionista alkat, inkább visszavonultan, az emberektől távol szeretett kísérletezgetni.

2016. febr. 5. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Amúgy például Szaúd-Arábia néhány éve rendelt 4 negyedik generációs atomreaktort és nem áramtermelésre, hanem a tengervíz sótalanítására. Igen még egy atomerőműnek is több felhasználási módja lesz (még nem készült el prototípus az ilyen típusú erőműből, de már nemsokára nem csak papíron fog létezni).
2016. febr. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem szeretnék semmilyen vitát generálni, csak csendben megjegyzem, hogy akárhányszor felmerül az atomerőmű téma, egyesek mindig megjelennek és mantrázzák a dehátsokkaljobbmintaszénerőmű szöveget.

Oké, értjük. De nem ez volt a kérdés.

2016. febr. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Utolsonak igaza van. Azt is erdemes szamitasba venni, hogy egy atomeromu mekkora kockazatot jelent egy haboruban. De a kerdesem valami elmeleti elgondolasokra iranyult inkabb. Mondok meg peldat, hatha valaki hallot ilyesmirol. Tudjuk azt is, hogy maghasadaskor nagyon sok ho es energia szabadul fel. Lasd hiroshima. Nem e lehetne pl ezt a hot es energiat valahogy megtartani. Szoval amikor felrobban akkor az eneriat valagogy elraktarozni vagy valami urhajo keghajtasakent felhasznalni, de nem ugy, hogt ez latja el aranmal a szerkwzetet mont agogy valaki irta, hanem meghajtaskent felhasznalni. Ezek csak peldak, amik az en laikus agyambol pattantak ki. Igazabol aki kicsit szokott olvasni meg tajekozodni, azok tudjak,hogy valojaban nem is lenne szukseg semmijen eromure ahhiz, hogy aranot allitsunk elo. Egyszeruen ho penz van benne. Napenergiabol, szel ws vizeromuvekbol is elo lwhetne allitani. Meg ugye Tesla is kitalalt mar erre valamit, hogy az atmoszferabol is ki lwhet vonni. Igazabol rengeteg sokkal jobb megoldas lwtwzik mar, csak azok ingyen lennenek....
2016. febr. 5. 22:30
 10/14 anonim ***** válasza:

"Azt is erdemes szamitasba venni, hogy egy atomeromu mekkora kockazatot jelent egy haboruban."


Semekkorát. Szerintem kinek lenne érdeke csapást mérni egy nukleáris létesítményre? Teljesen logikus, hogy egy háború esetén rogyásig bombázol egy atomerőművet, ami után a fél ország radioaktív anyaggal szennyezett és életre alkalmatlan lesz. Király terv :D

Nyilván egy totális világháború az már tészta, de azt meg nem szomszédos/közeli országok vívnák..


Ellenben egy atomerőmű "normális" elfoglalása és saját célra történő üzemeltetése sokkal nagyobb buli egy támadó ország szemszögéből.


"Tudjuk azt is, hogy maghasadaskor nagyon sok ho es energia szabadul fel. Lasd hiroshima."


Azért egy kontrollálatlan maghasadás ( atombomba ) és egy kontrollált maghasagás ( atomerőmű ) nem kis különbségek vannak, illene ezt nem összemosni - főleg nem ebben a témakörben. Amúgy hasraütésre 17kg U233/235 felrobbantása és 17kg 5-7%-ra dúsított U235 erőműben történő "kiégetése" közel ugyanakkora energiát szabadít fel, csak az egyik a másodperc töredéke alatt történik, a másik meg jó sok másodperc alatt.


"Nem e lehetne pl ezt a hot es energiat valahogy megtartani."

Most a hőt vagy az energiát? Esetleg a hőenergiát? :D


"Szoval amikor felrobban akkor az eneriat valagogy elraktarozni vagy valami urhajo keghajtasakent felhasznalni, de nem ugy, hogt ez latja el aranmal a szerkwzetet mont agogy valaki irta, hanem meghajtaskent felhasznalni."

Így nem.


"Ezek csak peldak, amik az en laikus agyambol pattantak ki. "

Foglalkozz kicsit többet a fizikából és akkor a felét magadtól is ki fogod húzni :D


"Napenergiabol, szel ws vizeromuvekbol is elo lwhetne allitani."

Szóval ha a 24 hektáros napelem telepet nem eröműnek nevezzük akkor már nem is erőmű? Ahogy a szélerőműfarm sem erőmű? :D


Elő lehetne állítani napenergiából, szélenergiából, vízenergiából, de ez nem csak annyiból áll, hogy teleQrom az országot szélkerékkel és kész. Felmerül egy rakás rendszer irányítási probléma,mi van ah nem akkor termelődik a villamos energia amikor szükség van rá és fordítva stb stb.. Azért ez nem olyan egyszerű, mint az elképzeljük, sokkal komplexebb dolog ez az egész.


A vízről csak annyit, hogy a vízerőmű az nem erőmű? Ahhoz, hogy a víz mozgási energiájával áramot termelj, ahhoz kell egy jelentős szintkülönbség, ami nálunk például nincs. Mondjuk Bajától Cspelig felduzzaszthatnánk a Dunát és akkor talán meglenne. :D


" Igazabol rengeteg sokkal jobb megoldas lwtwzik mar, csak azok ingyen lennenek...."

Ingyen energia nincs, nem is volt, nem is lesz.

2016. febr. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!