Nagyon nem értem a pitagorasz tételt. Elmagyarázná nekem egy ember aki érti, és segítene?
Szia én is nyolcadikos vagyok:)
A derékszögű háromszög befogója az a két oldal ami alkotja a derékszöget. Az átfogó az meg az ami a derékszöggel szemben van.
A két befogó négyzetének az összege egyenlő az átfogó négyzetével.
Tehát ha a derékszögű háromszögnek a befogói 2 és 4 centisek és az átfogó méretét nem tudjuk‚ akkor így néz ki a Pitagorasz tételünk 2²+4²=x²
Remélem tudtam segíteni! :)
Ez a videó is szépen mutatja, hogy mi a lényeg:
A derékszögű háromszög egy ún. speciális háromszög, az egyik (legalább és legfeljebb) szöge pontosan 90 fokos. Ezt általában úgy jelölik, hogy a szögbe írt szám helyett egy pontot tesznek, ez jelöli a derékszöget. Az ezzel a szöggel szemközti oldal mindig az átfogó derékszögű háromszög esetén, és így értelemszerűen a másik két oldal alkotja magát a derékszöget, ezek a befogók. Az átfogó mindig a leghosszabb oldala egy derékszögű háromszögnek. (Én úgy tanultam meg anno ezt, hogy a befogók (köz)befogják a derékszöget, az átfogó pedig átfogja a két befogót, hogy háromszög legyen a dologból. (A két befogót a és b-vel szokták jelölni, az átfogó pedig a c oldala a derékszögű háromszögnek.)
Ebből pedig adódik egy csomó érdekesség: pl. az átfogó mindig hosszabb, mint bármelyik befogó, de mindig rövidebb, mint a két befogó együttes hossza. Másik érdekesség a Pitagorasz tétele: a két befogó négyzetösszege egyenlő az átfogó négyzetével. (Vagyis ha négyzetre emeled az egyik, majd másik befogót, majd a két eredményt összeadod, az mindig pontosan ugyanannyi lesz, mint az átfogó négyzete). Ezt ha lerajzolod, akkor látványos is: egy derékszögű háromszögnek mindhárom oldalára szerkesztesz egy-egy négyzetet (amelyeknek oldalhossza azonos a háromszög oldalaival), akkor a két kisebb négyzetnek a területe összesen ugyaannyi lesz, mint a legnagyobb négyzet területe.
Ezeken kívül is akad még sok érdekesség, furcsaság a derékszögű háromszöggel kapcsolatban, de azokat majd később fogjátok tanulni (pl. Thales (Tálész) tétele, szögfüggvények, stb.).
#3-as videó tényleg látványos :) Itt egy másik is, ezzel is érthetőbbé válhat a Pitagorasz tétel:
Köszönöm a válaszokat! :)
Szerintem már mindent értek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!