Most akkor mik is a csillagok? Más naprendszerek napjai, vagy mit is látunk az égen? (bővebben kicsit lenn)
Na, ma is tanultam valamit:
"Érdemes megjegyezni, hogy a magyar nyelvben a csillag szó a 18. század végétől vált általánossá az eredeti, „húgy” szó helyett. A középkori magyar nyelv még kétféle megnevezést ismert „az éjszaka fénylő égitestre”: a csillag és a húgy szót. Nyelvi emlékeink őrzik a mai napig a csillagokba néző ember esetében a „húgybanéző” kifejezést, ugyanúgy, mint a kaszáscsillag esetében a „Kaszáshúgy”, a Göncölszekér esetében pedig a „Szekérhúgy” szavakat. A legismertebb forrás a Károli Biblia 1950-ben megjelent bibliakiadása, melyben a „húgy” szó még egyértelműen csillag jelentéssel szerepel."
Csillagozok is egyet ennek örömére :)
22:59 :)))) Köszi!:))
Kérdezö: Te az égen kétféle dolgot láthatsz: ami a Napunk fényét veri vissza (bolygók, pl. Vénusz, amit Esthajnal csillagnak is neveznek), illetve ami saját fényt bocsát ki. Ez lehet csillag, de több is lehet egy halmazban, csak egy pontként látjuk, mert nagyon messze van. Igen, ezen csillagok körül nagy valószínüséggel bolygók keringnek, így - miénkhez hasonló - külön naprendszert alkotnak.
Ha ennyire zavar a "tudatlanságod", javaslom az ismeretterjesztö csatornákat, szuper csillagászos filmjeik vannak, élvezet öket nézni. Alaposan elmagyaráznak mindent, és biztos, hogy megérted.:)
A mi napunk egy csillag. A fénypontoknak, amiket az égen látsz kb. a harmada csillag, a fele galaxis, a többi pedig még nagyobb csoport: lokális halmaz, ami több galaxist tartalmaz.
Tehát a legtöbb fénypont csak távolról tűnik pontnak, de ha távcsővel ráközelítünk, akkor látszik hogy több csillagból áll, vagy a galaxis formája. (egy galaxis több millió csillagot tartalmazhat)
" ... a fénypontoknak, amiket az égen látsz kb. a harmada csillag, a fele galaxis, a többi pedig még nagyobb csoport: lokális halmaz, ami több galaxist tartalmaz...
Tehát a legtöbb fénypont csak távolról tűnik pontnak, de ha távcsővel ráközelítünk, akkor látszik hogy több csillagból áll, vagy a galaxis formája. (egy galaxis több millió csillagot tartalmazhat)..."
Nem akarlak megbántani de Te sem sokszor néztél az égre avagy távcsőbe ..."
Maradjunk abban, hogy a fénypontok, amiket szabad szemmel látsz, szinte kivétel nélkül mind csillagok. Ez pl. Budapestről nagyjából 2500-3000 csillagot jelent. Valóban vannak olyan galaxisok gömbhalmazok amik adott esetben láthatóak szabad szemmel is (Bár ezek sem pontszerűek, inkább hasonlítanak egy elmosódott halvány foltra vagy ködpamacsra, derengésre), de kivételesen jó ég, és nyugodt légkör kell hozzá (M31, M13, ). Szabad szemmel továbbá látszik még a Hold, és a bolygók közül kedvező esetben a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter, a Szaturnusz, és esetleg az Uránusz. Esetenként megfigyelhető egy-egy üstökös, kivételes esetben egy-egy aszteroida vagy kisbolygó (bár ezek meglehetősen ritkák, mármint a szabadszemmel is láthatóak). Vidékről Holdtalan éjjelen jól látható maga a tejút. Ez nem más, mint a saját galaxisunk milliárdnyi csillagának, reflexiós ködjeinek , planetáris ködjeinek, nyilthalmazainak egybemosódott fénye.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!