Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egy űrrakéta fellövéséhez...

Ha egy űrrakéta fellövéséhez itt a Földön kilövőállomás kell, hogy lehet az hogy a Holdon erre nincs szükség?

Figyelt kérdés
Ugyanis a Holdra szállók visszajöttek valahogy a Földre, vagyis elindult onnét az űrhajójuk.
2015. jún. 19. 23:07
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Ott hatod akkora a gravitáció, és nincs közegellenállás, ami nagyon sokat számít. Ezenkívül a Föld gravitációját is ki lehet használni, nézd meg ezt az ábrát (jobb alsó sarok):

[link]


Azért az amerikai elnök felkészült, hogy mi van akkor, ha nem indul el az űrhajójuk a Holdon:

[link]

2015. jún. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A fentiekhez még talán az kéne, hogy mivel ennyivel könnyebb a dolga az űrhajónak, ezért sokkal kevesebb üzemanyag kell neki. Ha megnézed a kilövőállás legnagyobb részét a barna üzemanyagtank teszi ki a Földön. A Holdon a leszállóegységbe is belefért a szükséges üzemanyag.
2015. jún. 19. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
20%

Hát mondjuk nekem is mindig gyanús volt hogy a Földről megy a hatalmas fő hordozórakáéta, a 2-4 segédrakéta, és vissza csak az a kis kapszula jön.


De minden kérdésre választ adna ha vki MOST, élő közvetítésben, színes felvétellel, folytonos távcsöves megfigyeléssel végre tutira felmenne.


Utána a kérdések már érdektelenek lennének, mert tényleg látnánk.

Valami őrült milliárdos felmehetne a kedvemért. Vagy a kínaiak. Vagy akár a Big Brother. Gondoljátok meg: VVÁdám és VV Béla először kefélne a Holdon...

2015. jún. 20. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
95%

Holdon kisebb a gravitáció. SOKKAL. A Holdon nincs légkör, ami hatalmas problémát okoz a Földön. A Földről a Holdra fel kellett vinni a holdkompot, elég üzemanyaggal a leszálláshoz ÉS felszálláshoz. A Holdról (légellenállás nélkül, kisebb gravitációban) csak a keringő egységhez való dokkoláshoz kell az üzemanyag, minden mást lent hagytak.


De tényleg: próbáljátok már ki a Kerbal Space Programot. A méretarányok valamennyire hasonlóak (bár minden sokkal könnyebb). Valódi fizikai szimulációban kipróbálhatod, hogy mennyi különbség is van a Holdról felszállásban, és a Földről felszállásban.


Itt pedig egy összehasonlító térkép, mennyi dV szükséges a mi naprendszerünkben közelekedéshez:


[link]


Láthatod rajta, hogy a Földről felszálláshoz kell 9,4km/s dV, míg a Holdról 1,73 km/s dV szükséges - több mint 8x kevesebb! És amíg a Földről, mint írtam, kellett vinni a Holdkompot, üzemanyagot felszálláshoz-leszálláshoz, addig a Holdon csak a komp pályára állásához szükséges üzemanyag kellett.


Visszafelé pedig lassítást elintézte a Föld légköre, tehát a Holdról bőven elég volt egy, a légkörön belüli pályára állni, és nem volt szükséges a leszálláshoz semmi üzemanyag. Ez megint sokkal könnyebbé teszi a visszatérést. Amennyiben a Földnek nem lenne légköre, úgy a leszállás sokkal bonyolultabb lett volna.

2015. jún. 20. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
(És amúgy, a térképen lehet látni, hogy ha sikerül alacsony Föld-körüli pályára állni, akkor jóformán már félúton vagy bárhova a Naprendszerben...) Kevesebb üzemanyag kell LEO-ról elhagyni A NAPRENDSZERT, mint amennyi szükséges a Földről való elemelkedéshez.
2015. jún. 20. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

"Visszafelé pedig lassítást elintézte a Föld légköre..."

"Amennyiben a Földnek nem lenne légköre, úgy a leszállás sokkal bonyolultabb lett volna."

Igaz hogy a Holdon hatod akkora a gravitáció mint a Földön. Például egy 6 tonnás űrobjektum mindössze csak 1 tonnát nyom. De az mégis 1 tonna, amit ügyesen manőverezni kell hogy biztonsággal leszálljon és ne csapódjék a felszínbe mint egy meteor. Ráadásul ott a légkör sem lassítja. Nagyon ügyesek lehettek, mert a kívülre szerelt kamera sem hibásodott meg a fellövéstől számítva sem a föld légkörében, sem a Holdra éréskor hanem hibátlan felvételt készített a nagy lépésről. el sem mozdult, hanem az első ember pont a képernyő közepére került.

Visszatérve a hatod akkora tömegű űrhajóra. Ha készülne egy hatod akkora tömegű űrrakéta mint a szokásos, akkor innen a Földről is fel lehetne lőni kilövőállás nélkül?

2015. jún. 20. 09:31
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Persze - most a kilövőállás csak egy stabilizálási segítség, semmi több.


A saturn V nem tudott volna magától megállni a "lábán" de ha megnézed, a Holdkomp pont arra lett tervezve. Széles, stabil alapja van (nyitható csukható lábakkal).


Azonkívül: a kamera burkolva volt felszálláskor, a holdkomp a kabin + hajtómű ALATT volt, burkolattal védve, így nem tudom, miért csodálkozol rajta, hogy nem történt baja... És igen - ügyesek voltak. Nem véletlenül több évtizedes gyakorlattal rendelkező berepülő és tesztpilóták kerültek oda, akik előtte évekig gyakorolták szimulátoron a vezetést.


És amúgy éppen csak sikerült az első leszállás - a kinézett hely ugyanis nagyon homokos volt, és Armstrong aggódott, hogy nem tudnak onnan felszállni, így MANUÁLISAN átmanőverezett máshova, ahova "namostakkorleszállunk" felkiáltással kellett landolni, ugyanis már csak pár másodpercre elegendő üzemanyaguk volt. Tehát igen, elképesztő profizmus, és szerencse is bőven közrejátszott benne. Meg a Hold körüli keringési sebesség LÉNYEGESEN alacsonyabb, mint amivel a Föld körül kell keringeni. A Föld körül alacsony pályán olyan 8km/s sebességgel kell keringeni, míg a Hold körül olyan 1.2km/s sebességgel. Ez tekintélyes különbség ám!


De visszatérve: a kilövőállás csak egy biztosíték. A saturn V rakéta súlya majdnem 3000 tonna, míg a holdkomp (üzemanyaggal) 16.5 tonna. És a saturn V esetében a minél áramvonalasabb kialakítás rendkívül fontos volt (minden gramm üzemanyag számított), addig a holdkomp olyan lapos lehetett, amilyet csak tudtak, hiszen a burkolat alatt védve volt, és a holdon nincs légellenállás, tehát egy palacsintával is lehetett volna landolni. Tehát egy ilyen "apró" eszköznél nem kell megtámasztás - pláne, hogy a súlypontja alul van, míg a saturn V esetén a súlypont középen-feljebb van - tehát egy kis billenés, és el tud dőlni a rakéta. És ha elkezd dőlni, nincs az a hatalom, ami egy 3000 tonnás valamit alá fog támasztani. Ezért kell a kilövőállás és a támaszték.


Ha a súlytól eltekintesz, akkor nem kell támaszték, onnantól kezdve a kilövőállás pedig csak egy lapos beton felület.


Amúgy meg: amatőrök is lőnek fel mező közepéről űrbe jutó rakétákat, mindenféle flancos kilövő állás nélkül...

2015. jún. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

És megint elfelejtem valamit:


https://www.youtube.com/watch?v=RONIax0_1ec


Itt megnézheted a kabin ablakából a landolást a szövegekkel együtt.

2015. jún. 20. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

Sok a fölösleges rizsa a kilövőállásról, meg a gravitációról.


Oké, a Hold gravitációja csak 1/6-od.

Akkor 1/6-od mennyiségű (na jó, sejtem én hogy itt azért van valami mértani haladvány) üzemanyag kell.


De ha egy 100 méter hosszú fő, és 4 segédrakéta kell a Földről való elszakadáshoz, valamire csak számítok a Holdról való eljövetelnél is.


Biztos vagyok benne hogy a dolog úgy volt ahogy volt, de HAD LÁSSAM!

Mert az, hogy az egy állam egy kamerája, egy olyan korbanamikor a híradástechnikáról a közember semmit nem tudott, és nem hajlandóak megismételni - hát nem nagyon van mivel ellenkezni azokkal szemben akik kétségbe vonnak, és azt mondják csak a sivatagban forgattak.

2015. jún. 20. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

6 emberes küldetés volt a Holdra, összesen 12 emberrel, és egy hadosztály szonda (orosz, amerikai, kínai) szált le a felszínre, még több állt pályára körülötte.


És itt van egy műholdkép a "sosem történt" holdaszállás helyszínéről:


[link]


A Lunar Reconnaissance Orbiter fotózta, 2013-ban.

2015. jún. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!