Hogy lehet hogy 1972 óta nem küldtek újabb embert a Holdra?
#13-as válaszadó!
ha a visszajutás nem opció, akkor igazad van. (ez az űrkutatás legnagyobb problémája, az asztrounautát vissza is kell hozni) ugyanis a föld körüli pályáról jóval egyszerűbb visszajutni a légtérbe, mint a hold körüli pályáról.
Anno az első holdraszállást nagy érdeklődés övezte, a fél világ azt nézte. Az utolsó Apollo kilövését már a kutya sem nézte, maximum az érintettek rokonai, meg pár megszállott. Tehát valahogy a laikus közönség felől sem volt már igény rá. Az utolsó küldetés nem is nagyon hozott érdemben újdonságokat, amit lehetett, azt már megcsinálták az előző küldetések.
Tehát fordítsuk meg a kérdést, milyen okból kellene nekünk a Holdra menni? Nincs jelenleg olyan tudományos kérdés, aminek a megválaszolásához oda kellene küldeni embert. Ha nagyon kellene valami onnan, odaküldenénk egy szondát, jóval olcsóbb, emberéletet sem veszélyeztet. Maximum hírértéke lenne, de ebből nem sok haszna lenne mondjuk a NASA-nak, vagy más állami űrhajózással foglalkozó szervezetnek. Hosszútávú érdeklődés esetén még meg lehetne „poénból” játszani, persze ennek már semmi köze nem lenne a tudományhoz. De az is ugyanolyan gyorsan kifulladna, mint az Apollo program esetén. Meg ez inkább a magánszektor témája. Van is kísérlet arra, hogy valamiféle űrturizmust csináljunk, de ez egy elég költséges hobbi, valljuk be.
Szóval a fő kérdés, hogy mégis akkor miért küldjünk embert a Holdra? Kinek és milyen olyan jellegű haszna lenne belőle, ami kompenzálná a dolog eléggé költséges és veszélyes mivoltát?
> látom nagya sötétség.
Nézőpont kérdése. Innen nézve ott van sötétség.
> az ember sosem volt a holdon kv nagy kamu az egész
Van ilyen konteó, aminek minden „bizonyítéka” tételesen cálfolva lett, az vagy valamiféle tudatlanságból, tapasztalathiányból származik (árnyékok, párhuzamosok), vagy valami ködös „szemtanú” önmagában ellentmondásos beszámolójából, meg egy csomó logikátlan érvből.
De csak egyet nézzünk meg: Az első holdraszállást élőben közvetítették, teljesen nyilvános volt az egész. A világ minden pontján távcsövek, rádióvevők ezrei, hanem tízezrei követték az eseményeket – amatőröktől a profikig –, többek között olyanok is figyelték, akik nagyon ellenérdekeltek voltak abban, hogy az USA-nak sikerüljön. Ha nincs ott az űrhajó, ha a rádiójelek nem olyan irányból és nem olyan intenzitással érkeztek volna, akkor kapva kapott volna jó néhány ember (vagy állam), hogy ebből szenzációt csináljon.
> már rég visszamentek volna
Mint pedzegettem a kérdést, erre kellett volna valamiféle ok, hogy visszamenjenek.
> ne mondja nekem senki hogy ha az amcsik felmentek akkor az oroszok legalább EGYSZER ne mentek volna fel
Nekik sem maradt már rá okuk. A holdról kapott adatokat, az USA által elvégzett kísérletek eredményeit be tudták szerezni. Jelentősége már nem volt, az USA ezt a versenyt megnyerte, mert a verseny lényege az volt, hogy melyik hatalom rendelkezik nagyobb gazdasági, tudományos fölénnyel, hogy előbb érjen célba. Másodiknak befutni már nem járt semmiféle előnnyel, sőt inkább csak felhívta volna újra a figyelmet arra, hogy ebben a versenyben a Szovjetunió alulmaradt. Nem beszélve arról, hogy a verseny amúgy is felemésztette mindkét hatalom gazdasági forrásait, felesleges lett volna további rubelmilliókat, rubelmilliárdokat beleölni egy olyan projektbe, ami ténylegesen semmiféle előnnyel nem jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!