Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi annak a tudományágnak a...

Mi annak a tudományágnak a neve, mely a szavak hangzásának és jelentésének összeegyeztetésével foglalkozik?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 7. 18:16
 1/8 anonim ***** válasza:
17%
2015. ápr. 7. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
64%
A nyelvészeten belül a szemantika, azaz jelentéstan.
2015. ápr. 7. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Nincs ilyen tudományág, mivel a szavak hangzása és jelentése között semmilyen összefüggés nincsen (leszámítva a hangutánzó, hangfestő szavakat, de azokkal szerintem nem foglalkozik külön tudomány).
2015. ápr. 8. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A nyelvtan tanárom mondta, hogy egy nyelvészeti ág szerint a magyar nyelv mekegős, és a szerelem szóra sokkal inkább illene a délután szó, mivel magánhangzóinak magassága kellemesebb hangzást ad a szónak, ezáltal jobban passzol a jelentés a hangzáshoz.
2015. ápr. 8. 17:51
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Ez nem nyelvészeti ág, csak a tanárod magánvéleménye.
2015. ápr. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
elnézést, azt nem tudtam, azt hittem a magánhangzók mélysége, vagy magassága, illetve ezeknek sorrendje befolyásolja
2015. ápr. 8. 22:05
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
De ez nem tudományos dolog, csak ízlés. Nincs ilyen "nyelvészeti ág". Mindenki magának döntheti el, hogy milyen hangzású szavakat talál a legszebbnek.
2015. ápr. 9. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A nyelvészeten belül a szemantika foglalkozik a nyelvi elemek és a jelentés kapcsolatával. Azonban a szemantika nem a szavak hangalakjából vezeti le a jelentésüket, mert az néhány esetet kivéve (ilyenek pl. a hangutánzó szavak, például a kakukk neve, ami szinte minden nyelvben ugyanaz) önkényes. Az önkényesség azt jelenti, hogy a szó hangzásából nem következik a jelentése. Vagyis, az a szó, hogy "asztal" nem vezethető le a négylábú bútordarabból, lehetne bármilyen más neve, a table vagy a Tisch ugyanúgy illik rá.


Amit a tanárod említ, az szerintem nem teljesen tudománytalan, de egy elég spéci eset, szerintem leginkább a hangszimbolikával van összefüggésben, vagyis a szavak hangzását az esztétikai értékük alapján értékeli. Nem ismeretlen jelenség ez, pl. a magyarban közismert, hogy a lágy hangok komolytalanná, gyerekessé teszik a szavak hangzását (totyog, rotyog, gügye, lottyan, nyammog, motyog, együgyű, gyagya, tutyimutyi, nyámnyila), viszont ez a jelenség, amellett, hogy a magyarban sem kizárólagos (tehát nem minden ilyen hangokat tartalmazó szóra igaz, lásd gyöngy, atya) csak a magyar nyelv rendszerén belül vizsgálható, az oroszban pl. elég bajos lenne ugyanezt kijelenteni, ahol alig találni szót lágy mássalhangzó nélkül.

2015. ápr. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!