Az űrhajósok O gravitációs környezetben hogy lélegeznek? Folymatosan használják a kilégzéshez is az izmakikat?
Nyomáskülönbség?? Elsősorban a rekeszizom lefelé lapításával, kiegészítőleg a külső bordaközi izomzat összehúzásával a mellkasüreg térfogata nő, a szövetekhez rugalmasan kötődő tüdő kitágul, és a levegő spontán beáramlik. Kilégzéskor a rekeszizom felfelé nyomul, és a belső bordaközi izomzat összehúzódik, kicsit összenyomva a tüdőt, amelyből a levegő kiáramlik.
A kilégzést egy mély belégzés után segíti a csontozat súlyából származó erő, de a hasfalnak a belekre irányuló rugalmas nyomásából származó erő jelentősebb, és könnyű légzéskor jól megfigyelhető.
A súlytalanságban a csontozat súlya nem játszik szerepet, ezért ekkor igen, a tüdő összenyomódását mélyebb légzéskor izommunkával kell segíteni, de ez a munka nem nehéz, és teljesen automatikus. Nyomáskülönbség nincs a tüdő és a külső levegő között, mert a levegő útját rendes esetben nem zárjuk el, az áramlása akadálytalan.
"Nyomáskülönbség?? Elsősorban a rekeszizom lefelé lapításával, kiegészítőleg a külső bordaközi izomzat összehúzásával a mellkasüreg térfogata nő, a szövetekhez rugalmasan kötődő tüdő kitágul, és a levegő spontán beáramlik."
A tüdő légtérfogata nő, ezért a benne lévő levegőmennyiség ritkábbá válik, így nyomásbeli különbség alakul ki a tüdőben lévő és a testen kívüli levegő nyomása között.
"Kilégzéskor a rekeszizom felfelé nyomul, és a belső bordaközi izomzat összehúzódik, kicsit összenyomva a tüdőt,"
Vagyis a bordaközi izomzat összehúzódásával a tüdőben lévő levegőt összenyomja, amitől túlnyomás alakul ki a külső levegő nyomásához képest, ettől a levegő kiáramlik a tüdőből.
Mindkét esetben a nyomáskülönbség létrehozása okozza a levegő ki és beáramlását a tüdőbe. Ha nem jönne létre nyomáskülönbség, akkor nem is áramlana sehová se a levegő.
Amikor elkezdesz belélegezni, akkor alacsonyabb lesz a tüdőben a nyomás, mint a tüdőn kívül. Ugyan valóban nem sokkal, de ahhoz eléggé, hogy áramolni kezdjen befelé a levegő a létrejött nyomáskülönbség hatására.
"#7, ezek szerint te nyomáskülönbséggel magyarázod azt, hogy ha egy összegyűrt nejlonszatyrot szétnyitsz, akkor belemegy a levegő? A szatyor szája egy pillanatra sem volt bezárva, a levegő szabadon áramlott."
Épp ez az, hogy nem áramlott se befelé, se kifelé levegő, mert nem hat semmilyen erő a szatyorra (annak falára), ami nyomáskülönbséget hozna létre a szatyor belsejében a külső levegő nyomásához képest.
Amint elkezded húzni a szatyor száját, már erőhatás éri, amely eredményeképpen belül lecsökken a nyomás, így meg is indul befelé a levegő áramlása.
Aki továbbra is a nyomásról akar vitatkozni, az inkább olvassa el előbb ezt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!