Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az űrhajósok O gravitációs...

Az űrhajósok O gravitációs környezetben hogy lélegeznek? Folymatosan használják a kilégzéshez is az izmakikat?

Figyelt kérdés
Alapból úgy lélegzünk, hogy aktívan az izmainkkal tágítjuk a mellkast, ezzel megtörténik a belégzés, majd passzívan, az izmokat elernyesztve a gravitáció következtében a mellkas magától összeesik, ezzel megtörténik a kilégzés.

2015. ápr. 5. 13:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Fejjel lefelé tudsz lélegezni? Ha igen, akkor az "elméleteddel" valami gond van...
2015. ápr. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mégpedig az, hogy nem a gravitáció húzza össze a tüdőd, hanem az eltérő nyomásviszonyok
2015. ápr. 5. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudnak lélegezni, hogy a szkafanderükben ugyanakkora nyomás uralkodik, mint itt a Földön, és ugyanolyan levegőt is lélegeznek be. És attól, hogy nincs gravitáció, még ugyanúgy elvan oszolva az az X térfogatú levegő, és lélegzéskor a csekély gravitáció hatására is beáramlik a levegő az űrhajós tüdejébe.
2015. ápr. 5. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy a gravitációnak csak áttételesen van köze a nyomáskülönbséghez, és a lélegzés folyamata alapvetően a nyomáskülönbségen, és nem a gravitáción alapul.
2015. ápr. 5. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Hominida ***** válasza:

Nyomáskülönbség?? Elsősorban a rekeszizom lefelé lapításával, kiegészítőleg a külső bordaközi izomzat összehúzásával a mellkasüreg térfogata nő, a szövetekhez rugalmasan kötődő tüdő kitágul, és a levegő spontán beáramlik. Kilégzéskor a rekeszizom felfelé nyomul, és a belső bordaközi izomzat összehúzódik, kicsit összenyomva a tüdőt, amelyből a levegő kiáramlik.


A kilégzést egy mély belégzés után segíti a csontozat súlyából származó erő, de a hasfalnak a belekre irányuló rugalmas nyomásából származó erő jelentősebb, és könnyű légzéskor jól megfigyelhető.


A súlytalanságban a csontozat súlya nem játszik szerepet, ezért ekkor igen, a tüdő összenyomódását mélyebb légzéskor izommunkával kell segíteni, de ez a munka nem nehéz, és teljesen automatikus. Nyomáskülönbség nincs a tüdő és a külső levegő között, mert a levegő útját rendes esetben nem zárjuk el, az áramlása akadálytalan.

2015. ápr. 7. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Hominida ***** válasza:
Érdekes módon általános tévhit az, hogy a mellkasunkkal lélegzünk. Bárki kipróbálhatja, ha hanyatt fekszik, és először a mellkasára rak egy érezhető terhet, utána a hasára ugyanazt. A has mozgásának gátlása nehezíti jobban a légzést. Állítólag a nőknél a légzés kicsit kevésbé hasi jellegű, de lehet, hogy ez csak tanult viselkedés, a "nőies" testtartás igénye miatti kényszer. Még mindig jobb, mint hajdan a fűző.
2015. ápr. 7. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"Nyomáskülönbség?? Elsősorban a rekeszizom lefelé lapításával, kiegészítőleg a külső bordaközi izomzat összehúzásával a mellkasüreg térfogata nő, a szövetekhez rugalmasan kötődő tüdő kitágul, és a levegő spontán beáramlik."


A tüdő légtérfogata nő, ezért a benne lévő levegőmennyiség ritkábbá válik, így nyomásbeli különbség alakul ki a tüdőben lévő és a testen kívüli levegő nyomása között.


"Kilégzéskor a rekeszizom felfelé nyomul, és a belső bordaközi izomzat összehúzódik, kicsit összenyomva a tüdőt,"


Vagyis a bordaközi izomzat összehúzódásával a tüdőben lévő levegőt összenyomja, amitől túlnyomás alakul ki a külső levegő nyomásához képest, ettől a levegő kiáramlik a tüdőből.


Mindkét esetben a nyomáskülönbség létrehozása okozza a levegő ki és beáramlását a tüdőbe. Ha nem jönne létre nyomáskülönbség, akkor nem is áramlana sehová se a levegő.

2015. ápr. 7. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Hominida ***** válasza:
#7, ezek szerint te nyomáskülönbséggel magyarázod azt, hogy ha egy összegyűrt nejlonszatyrot szétnyitsz, akkor belemegy a levegő? A szatyor szája egy pillanatra sem volt bezárva, a levegő szabadon áramlott. Ki-belégzéskor a légcsövünk sem zárul be. Mekkora a nyomáskülönbség? Mondjuk úgy, hogy nullához tart?
2015. ápr. 9. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Amikor elkezdesz belélegezni, akkor alacsonyabb lesz a tüdőben a nyomás, mint a tüdőn kívül. Ugyan valóban nem sokkal, de ahhoz eléggé, hogy áramolni kezdjen befelé a levegő a létrejött nyomáskülönbség hatására.


"#7, ezek szerint te nyomáskülönbséggel magyarázod azt, hogy ha egy összegyűrt nejlonszatyrot szétnyitsz, akkor belemegy a levegő? A szatyor szája egy pillanatra sem volt bezárva, a levegő szabadon áramlott."


Épp ez az, hogy nem áramlott se befelé, se kifelé levegő, mert nem hat semmilyen erő a szatyorra (annak falára), ami nyomáskülönbséget hozna létre a szatyor belsejében a külső levegő nyomásához képest.

Amint elkezded húzni a szatyor száját, már erőhatás éri, amely eredményeképpen belül lecsökken a nyomás, így meg is indul befelé a levegő áramlása.

2015. ápr. 9. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Aki továbbra is a nyomásról akar vitatkozni, az inkább olvassa el előbb ezt:

[link]

2015. ápr. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!