Miért ugyan akkora az esélye a lottón az 1,2,3,4,5 számpárnak mint pl. a 2,7,40,45,78?
Gondold el, hogy hogyan változna az esély annak a valakinek a számára, akinek a 2, 7, 40, 45 és 78 a kedvenc számai, az 1, 2, 3, 4, 5-ben pedig semmi különlegeset nem lát (például most szalajtották a Tau-cetiről vagy bánom is én…).
A 90 számból mindössze egyetlen számötös pontosan a 2, 7, 40, 45 és 78, még az 1, 2, 3, 4, 5 pont olyan, mint mondjuk a 2, 3, 4, 8, 9.
Nem igazán értem a logikádat. :D Mondasz egy csoportosítást, aminek semmi köze a húzáshoz, és azt várod, hogy hatással legyen rá? :D
Ha az lenne a kérdés: nagyobb-e az esélye, hogy egyjegyű számot húzol, mint kétjegyűt, azt mondanám, persze. De nem az volt a feladat, hogy az összes 2jegyű számmal vesd össze, hanem bármelyikkel külön-külön. :D
Példa: 3 elem közül 2-t húzok. Az elemek "B", "2" és "3".
A lehetséges kombinációk:
B2
B3
23
Kérdés: mennyi az esélyem, hogy B2-t húzok?
Pótkérdés: mennyi az esélyem, hogy B-t tartalmazó számot húzok?
Érted, nem? Nem a 2-es számú pótkérdés volt a kérdés, nem is érdekel senkit. Egyedül az számít, hogy az összes lehetőség száma mennyi.
Az, hogy hogyan címkézzük egy csoport elemeit, amúgy teljesen mindegy. pl. én mondhatnám, hogy holnaptól a lottóban lecseréljük az egyjegyű számokat, és helyettük a 100-109 jelű számok lesznek. Vagy a 20-46 közötti számokat lecserélem betűkre. Esetleg megváltoztatom a teljes rendszert, és a számjegyek csak 1 és 3 között lehetnek. Tehát a lottószámok mától így fognak kinézni:
1
2
3
11
12
13
21
22
23
31
32
33
111
112
stb.
Kérdés:
Hogyan befolyásolja ez annak az esélyeit, hogy 99 számból 5 valamilyen kombinációja jöjjön ki?
Válasz:
Az égadta világon SEHOGY!
Tőlem úgy is elnevezhetném a lottószámokat, hogy 1. piros, 2. elefánt, 3. papucs stb. Az csak egy címke.
Nagyon fontos (és őszintén szólva: óvodás szintű hiba) valaminek a kódját valaminek a számával, értékével összekeverni. Olyan, mintha mondjuk cipővásárlásnál a lábméretet is hozzáadnád az árhoz. :D
> 99 számból mindössze 9 szám egyjegyű, ebből adódóan nem kisebb az esélye az, hogy 1, 2, 3, 4, 5 számsor jön ki?
Jó, de két számjegyű számokból sokkal több kombináció van, mint egyjegyűekből…
Az első golyót 90 számból húzzák ki. Annak ugyanakkor az esélye, hogy az 1,2,3,4,5 golyók valamelyikét húzzák ki, mint annak, hogy a 2,7,40,45,78 golyók valamelyikét. Mindegyik 5 golyó a 90-ből.
A második húzásnál már 89 golyó van, ugyanakkora a esélye, hogy a négy megtippelt golyó valamelyikét húzzák ki, függetlenül attól, hogy történetesen milyen szám van arra a golyóra írva.
Az 1,2,3,4,5 azért egyedi, mert egy speciális szabályosság van a számok sorrendjében. Ilyen szempontból egyedi. De ugyanilyen egyedi a 2,7,40,45,78 számsor is. Ugyan nem szabályosság írja le a számokat egymáshoz képest, de ilyen kombinációból is csak egyetlen egy van.
> de a realitás azt mutatja, hogy 3-nál több nem jön ki egymás mellett
Nem csak a realitás, hanem az általad szembeállított matematika is ezt mondja. Annak az esélye, hogy az 1,2,3 sorozatot húzzák ki, pontosan annyi, mint hogy a 2,7,40 sorozatot.
De ne számoljon valaki valószínűségszámítást, ha nem ért hozzá. Akkor számoljon statisztikát, azt könnyebb megérteni. Nézzük meg az eddigi nyerőszámokat, és nézzük meg, milyen találatunk lett volna, ha az elmúlt 58 évben az 1,2,3,4,5 számokat fogadtuk volna meg, illetve milyen találataink lettek volna, ha a 2,7,40,45,78 számokkal játszottunk volna. A Szerencsejáték honlapján fent vannak az eddig kihúzott számok: [link]
Nézzük mit mutat a statisztika:
1,2,3,4,5
Ötös: 0 db
Négyes: 0 db
Hármas: 2 db
Kettes: 70 db
Egyes: 698 db
Nulla találat: 2259
2,7,40,45,78
Ötös: 0 db
Négyes: 0 db
Hármas: 3 db
Kettes: 54 db
Egyes: 704 db
Nulla találat: 2267
(A matematikai átlag ezt adná:
Ötös: 0 db
Négyes: 0 db
Hármas: 2 db
Kettes: 69 db
Egyes és nulla találat: Most lusta vagyok kiszámolni)
Mint látható nincs nagy különbség, sőt az 1,2,3,4,5 többször nyert volna. De ez belefér a szórásba.
> Ez olyan, mint mikor tavaly azt év vége felé mondták, hogy Daniel Ricciardo is lehet még világbajnok matematikailag az f1-ben.
Ez meg így nettó hülyeség, már elnézést. Az, hogy van matematikai esélye, az egy dolog. A kérdés, hogy mekkora ez az esély, egészen pontosan hány százalék? A F1-ben ez nem a véletlenen múlik, míg a lottóhúzás kizárólag a véletlenen múlik, így F1 esetén nem is lehetne számszerűsíteni az esélyt. Gondolom nem volt túl sok, bár nem követem a F1-et. Mondjuk ha 2% esélye volt nyerni, abból mi következik? Nem nyert. Ez volt a valószínűbb. Ez nem ellent monda matematikai esélynek, hanem következik belőle.
Annak is van matematikai esélye, hogy a szobában az összes levegőmolekula a bal felső sarokba vándorol, te meg megfulladsz. A kérdés, hogy mekkora ez az esély. Oké, kijön, hogy nagyon kicsi. Egy esetből viszont nem lehet megmondani, hogy helyes volt-e az esély kiszámolása, a matematikai esély egyezik-e a „reális esély”-lyel, jelentsen az akármit. Ha nullánál nagyobb a valószínűsége valaminek, és az történik meg, azzal nincs gond. Ez nem jelenti azt, hogy rosszul számoltuk volna ki az esélyeket.
Egyetlen eseményről a valószínűségszámítás semmit nem mond. Sok esetről már mond valamit. Megmondja, hogy ha egy esemény valószínűsége mondjuk 1:4, akkor 100 esetben kb. 25-ször fog megtörténni az esemény, illetve még azt is ki lehet számolni, hogy mekkora az esélye, hogy 100 esetből a megtörténések száma 20 és 30 között lesz.
Szóval ha egy esetre vetítesz egy olyan matematikai esélyt, ami nincs számszerűsítve és nem egzaktul kiszámolható, az bizony simán csak hülyeség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!