Mi a véleményetek a multiverzum teóriáról?
Melyikről?
Kvantummechanikai sokvilág-értelmezés:
A valószínűséggel leírt részecskemozgás során a lehetséges esetek mindegyike a valóságban, fizikailag is létezik (nem csak matematikai/mérési illúzió szintjén); minden részecske lehetséges helye és lendülete valós formát ölt végtelenül sok mikrouniverzumban, és a hullámforma-összeomlás ebből választ ki egyet.
Amilyen népszerű ez a nagyközönség körében, éppannyira kevéssé reális vagy éppen bizonyítható. A koppenhágai valószínűség alapú értelmezésnek ez csak egy értelmezése a sok közül, és sérti az egyszerűbb magyarázatok (Occam borotvája) elvét. A hullámfüggvény-összeomlás soha nem volt olyan esemény, amit ténylegesen meg lehetett figyelni, ami szintén arra utalhat, hogy csak egy matematikai eszköz. Több vezető fizikus van azon a véleményen, hogy a bizonytalanság a részecskék esetében a mérésnek magának a fizikai korlátaival van összefüggésben; a pontosabb modell pedig még várat magára.
M-elmélet:
a húrelmélet egy vállfaja. Ugyancsak borzasztó népszerű, ugyancsak borzasztó népszerűtlen a fizikusok között, mivel kevés benne a valódi gyakorlati tényekre alapuló vagy igazolható jóslat. A lényege, hogy az alapvető kölcsönhatásokat térbeli elmozdulással helyettesíti be, amik mindegyike 6 vagy 7 extra dimenzióban történik; ezek a dimenziók a tér és idő mellett, de mintegy magukba visszagörbülve, léthatatlanul léteznének.
Megjegyzendő, hogy nemcsak nem azonos az előbbi sokvilág értelmezéssel, de a kettő kölcsönösen kizárja egymást.
Ennyi a fizikai realitása a dolognak :p És akkor most eljutunk az inkább filozófiai, mint tény alapú gondolatokhoz.
Ilyen például az antropikus elv. Az a.e. arra hívja fel a figyelmet, hogy valószínűtlen eseményeknél a lehetséges, de emberi megfigyelőt kizáró lehetséges kimeneteleket el lehet vetni. Ha az univerzum kialakulása, vagy az élet kialakulása valószínűtlen esemény (megj.: nem biztos, hogy az! ez az elv csak arra vonatkozik, HA az), akkor a többi lehetséges univerzumban nem lenne ember. Tehát ha az ember egy valószínűtlen univerzumban találja magát, abban nincs semmi meglepő. Az antropikus elv is kritizálható és nem feltétlen vagy minden esetre igaz: bár (valószínűségszámítási alapon) kis esélyű lehetőségek is bejöhetnek, és semmi "varázslat" nincs benne, pl. a nagy számok törvénye az esélyek kiegyenlítődése irányába mutat. stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!