Mensa iq próbateszten ti mennyi pontot értetek el?
Nekem 102 lett az jó? 24/f
Nektek mennyi lett?
Ha neked jó az átlagos, akkor jó.
Nekem 125+.
Valóban nem lesz senki sztár egy 125-ös IQ-tól. Ez egy képesség. Lehet kamatoztatni, meg el is lehet hanyagolni. Olyan ez, mint a magasság. Vagy olyan munkát, sportot, hobbit választasz, amiben ezt kamatoztatni tudod, vagy nem, és akkor mindegy, hogy milyen magas vagy. De attól, hogy magas vagy, attól még nem leszel műveltebb, nem leszel erősebb, nem leszel gyorsabb. A magasság csak magasság. Az logikai intelligencia meg csak logikai intelligencia.
Az IQ sok helyen jó, de nem az egyetlen tulajdonság, ami hasznos az életben, és magas IQ mellett is lehet valaki lusta, pesszimista, műveletlen, érzéketlen, bunkó, ahogy lehet szorgalmas, kitartó, kreatív, művelt, empatikus, kedves is. Ha ez utóbbiak megvannak, akkor még egy alacsony IQ esetén is jobb esélye van az életben a boldogságra, az önmaga számára is kielégítő életre.
"Jolvan . Gondolom ettől a 125ös iq tól még nemleszel sztár."
Nem leszek, de most baj, hogy megírtam?
Te kérdezted.
Egyébként nem 125, hanem azt írtam 125+.
A teszt csak 125-ig tud viszonylag pontosan mérni, ezért ami fölötte van eredmény nem írja ki, csak hogy az eredményed 125 feletti.
Ez lehet 126, 132, 140..., de semmiképp nem 125.
> Az IQ nem egy állandó, veled született dolog.
Az IQ mást jelent felnőtteknél és gyerekeknél. Gyerekeknél úgy számolódik, hogy ha egy 5 éves gyerek egy *átlagos* 7 éves gyerek mentális képességeivel rendelkezik, akkor az IQ-ja 7/5 = 140%. Gyerekkorban ez ingadozik, változik, hiszen a korosztályhoz képesti relatív értékről van szó. Viszont a mentális képességek folyamatosan erősödnek. Olyan mint a testmagasság, hol hirtelen nő valaki 10 cm-t, aztán ugyanennyi ideig nem változik a testmagassága. Az IQ itt valami olyasmit mér, hogy a tornasorban hol állsz, elől, középen, vagy hátul. Ez változhat, meg az abszolút magasságod is változhat. Tehát ilyen szempontból gyerekeknél valóban nem állandó dologról van szó.
Viszont 17-18 éves korra a mentális teljesítőképesség elér egy maximumot, ahogy a testmagasság is. Onnantól nem nagyon változik, pontosabban az idő előrehaladtával szép lassan csökken. De az adott korosztályhoz képest, az életkorral kompenzálva ugyanaz marad. Abban a bizonyos tornasorban már mindig elől, középen, vagy éppenséggel hátul fogsz lenni.
Innen nézve viszont az életedben elért maximum IQ – tudományos vizsgálatok alapján – állandó, és veled született dolog. Maximum azt lehet fejleszteni, hogy a képességeid szerinti maximumot elérd. De ezt a maximumot nem tudod meghaladni. Viszont a világ, amiben élünk, az oktatási rendszerünk nagyjából mindenkiből ki is hozza a maximumot. Az IQ egy átlagos civilizált ember esetén nem fejleszthető tovább.
> minden IQ teszt csak azt az egy valamit méri amire a készítője csinálta
Az IQ tesztek a logikai intelligenciát mérik. Ez az a fajta problémamegoldó képesség, mikor egy problémát úgy oldasz meg, hogy nem ismered a megoldásának a menetét, nem tudod, hogy mit kell figyelembe venni, mint nem, neked kell megtalálni a rendszert, a megoldási receptet, a probléma mibenlétét. Minden normális IQ teszt nem csak kérdések sorozata, hanem ezek fel vannak fűzve egy szálra, nehézségi sorrendben. Mutat egy logikát, begyakoroltatja, majd nézi, hogy felismered-e a már megmutatott logikát ott is, ahol több paraméteren párhuzamosan kell alkalmazkodni. Nézi, hogy felfedezed-e a megmutatott logikát ott is, ahol elsőre nem triviális, hogy mi az, ami zaj, és mi az, ami információ, és az információt hogyan kell értelmezni, mely információk tartoznak egybe és melyek különböztetődnek meg. Általában aztán mutat más logikákat is, majd keveri is őket, stb…
Egy-egy feladattípust nem lehet begyakorolni, mert nincs olyan, hogy feladattípus. Pont ez a lényege. Neked kell felismerni, hogy az adott feladat milyen típusú, milyen – akár előzőleg megmutatott – receptet, vagy receptkombinációt kell alkalmazni. Pont az a kérdés – ebből áll a logikai intelligencia –, hogy megtalálod-e a megfelelő receptet. Ugyanazt a képességet teszteli mind, hogy hogy tudod meglátni a rendszert a – látszólagos – káoszban, és hogy tudod meglátni a törvényszerűséget, és hogy tudod alkalmazni azt. Hiába végzed el újra és újra ugyanazt a feladatsort, amire nem találod meg a választ magadtól, arra nem is nagyon fogod. Persze lehet csalni, az adott feladatra adandó választ meg lehet lesni, meg lehet kérdezni, de ez már más tészta. Egy hasonló nehézségű teszten ettől nem fogsz jobban teljesíteni.
#2
Az online tesztet végezted? Mert az nem sokat ér. Tölts ki egy IRL tesztet egy Menza gyűlésen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!