Hogyan működik a napelem szórt fényben? Ha egy 12V-os rendszer van, akkor felhős, ködös időben hogyan hozza össze a 12V-ot?
Természetesen megy szórt fényben is.
Nem a 12V a kemény dolog, én összehozom azt neked pár ceruzaelemből is...
A probléma az áramerrősség - Erős napsütésben lead 12V és mellette mondjuk 10-20A, amivel tudod működtetni a dolgaidat. Szórt, gyenge fényben meg 12V és 1A, amivel mondjuk egy ledes égőt tudsz működtetni kb...
Tehát nem vagy előbbre vele.
Magyarán, ha kevesebbet termel, akkor is meg van a feszültség, csak az áramerősség lesz kevesebb.
Így akkor helyénvaló, azt mondani, hogy működik, csak kevesebb lesz a teljesítménye!
12V-os rendszer esetében, ha 12V-os akkut akarok vele tölteni, meg lesz a 12V, csak a töltés lesz lassú.
Gondolom...
A napelemnek a feszültsége is arányos a fényerővel, ami nyári napsütésben 12 voltot ad, az téli szürkületben csak 3-4 voltot.
A napelemes áramtermelő egység nem csak a napelem-cellából áll, hanem szabályozó áramkör is tartozik hozzá. Az intézi el, hogy stabil feszültséget és bizonyos határig stabil áramerősséget kapjál.
Az a napcella, ami gyenge fényben ad 12V tápfeszt, az verőfényben tudna akár húszat is, csak le van szabályozva, te végkimenetként 12 V-ot kapsz, csak nagyobb amper-felvételig marad meg stabilan a feszültséged, mint gyenge fényben.
Akkutöltésre csak ilyen használható, éppen a stabil feszültség szükségessége miatt.
Lehet kapni noname kínai USB-s akkutöltőket, amelyek tűző napon jól töltenek, de gyengébb fényben csak egy haldokló LED fény értesít arról, "élek, csak alig" és persze ilyenkor nem fog tölteni. Rámértem már ilyenre, volt, hogy 2,5-3 V volt csak mérhető a kimeneten. Na az ilyenek nem érnek semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!