Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért minden nyelv szótában...

Miért minden nyelv szótában az utolsó betűs (vagyis a Z legtobb esetben) szavakbol van a legkevesebb?

Figyelt kérdés
Meg az oroszban is az utolsobol van a legkevesebb ( ott ja betu az utolsó) a szotar irok az utolsó beture elfaradtak tovabbirni vagy van valamilyen tudományos magyarazat hogy az utolsó betus szavakbol ilyen keves van? Mert meg az x,y ok de a z? :D
2014. nov. 12. 19:51
 1/8 A kérdező kommentje:

A kerdesben *szótár

Lent pedig szótár írók. Elnèzèst az elírásért.

2014. nov. 12. 19:53
 2/8 anonim ***** válasza:
És magyar nyelven sok X és Y kezdetű szót ismersz?
2014. nov. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Hm. Szerintem felcseréled az okot az okozattal: valószínűleg azért teszik azokat a betűket a szótár végére, mert az azzal kezdődő szavakból van a legkevesebb. Az ábécé olyan, mint egy felsorolás, és a végére kerülnek a kuriózumok, mint pl. a lágyságjel. Azokra úgy tekintünk, mint afféle "kiegészítő" elemekre. Szerintem ez lehet az eredendő ok, de mindenesetre érdekes kérdés.
2014. nov. 12. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ugye? Engem ez a kérdés mostanában nagyon foglalkoztat.Abban igazad van,hogy valoszinuleg azert vannak a végén mert,hogy abbol van a legkevesebb,de attol meg erdekes,hogy nyelvtörteneti szempontból,hogy alakultak ki .
2014. nov. 13. 06:32
 5/8 anonim ***** válasza:
Én bepróbálkoznék egy olyannal, hogy lehet egy olyan nem tudom mennyire erős összefüggés, hogy minél később találtak ki egy betűt, az annál kevesebb szóban szerepel, mert kevesebb ideje volt elterjedni, mint a régebbieknek. Gondolom ilyen módszerrel egy ismeretlen nyelvben el lehet indulni megkeresni a legrégebbi/ősszavakat (a szótárban leggyakoribb betűket tartalmazó szavakat), amelyek egyébként valószínűleg rövidebbek is a többi szónál, mivel, amikor még kevés szó volt, nem sok minden indokolta, hogy sok betűből álljon egy szó, és egyébként valószínűleg egyszerűbb dolgokat is jelenthetnek, amelyek akkoriban voltak, és gyakran találkoztak velük az emberek akkoriban.
2014. nov. 13. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ja és, hogy a kérdés többi részére is válaszoljak, gondolom az abc betűsorrendjét meg úgy alkották meg, hogy ha egy új betűt találtak ki, akkor az előző betűk után írták, szépen sorba, pont, mint ahogy a szavak betűit is egymás után írjuk, nem pedig, ide-oda. És így az egyre hátrébb lévő betűk, valószínű egyre kevesebbszer szerepelnek a szavakban, mivel nem volt annyi idejük elterjedni. Persze maga a betűk abc sorrendje nem biztos, hogy szentírásszerűen került mindig rögzítésre, úgy hogy szerintem az betűk időrendi megalkotásához, jobb ha a betűgyakoriságot vizsgáljuk meg a nyelv szavaiban.


Egy érdekes ellenőrzés jutott eszembe, olyan nyelvek esetében, ahol nem balról jobbra írnak, hanem jobbról balra, ha jól tudom van ilyen, meg kellene nézni, hogy ott valóban a gyakoriság is fordítva van-e, ami valószínűsíthetően következik a fenti logikából, tehát ott pont az abc első betűje kellene a legritkábban előforduló betű legyen a nyelvben...

2014. nov. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
(Az első alatt ott a legbaloldalibbat értem, amelyik szinte már kommunista.)
2014. nov. 13. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az angol nyelvre reszletes statisztikak vannak, melyek alapjan a kovetkezo allitasokat lehet megfogalmazni. (Grafikonokat lasd a linkelt kepen.)


[link]


Az elso grafikon azt mutatja, hogy melyik betu milyen gyakori szokezdo betu. Jol latszik, hogy a ket leggyakoribb betu kozel sem az ABC elejerol jon, hanem a masodik felebol (P es S). Csak az azt koveto ket leggyakoribb jon elolrol (A es C). Ezen kivul a legritkabb betuk kozul bar elso helyen ket hatso betu vegez (X es Y), utana rogton a J es a K jon a lista kozeperol.


A masodik diagram a kezdobetuk rangosrat mutatja, azaz azt, hogy melyik betu a leggyakoribb kezdobetu (az kapja az 1. helyet),a masodik leggyakoribb (az a 2-es), stb. Minel magasabb egy oszlop, annal ritkabb az adott betu. Az abrazolas csaloka, mert ha ket betu rikasaga kozt csak nagyon kicsi az elteres, akkor is a kovetkezo sorszamot kapja, azaz nem mutatja az aranyokat (azt az elso diagram teszi), csak a sorrendet. Valoban lathato, hogy van nemi (nem teljesen konzekvens) trend arra, hogy minel hatrebb van a betu az ABC-ben, annal ritkabb. Ugyanakkor ez a trend kozepen teljesen eltunik, csak a sor elejen es vegen lehet felfedezni.


A harmadik diagram azt mutatja, hogy az angol szavak hany %-a tartalmazza az adott betut. Peldaul a szavak 60%-aban van legalabb egy darab A betu. Lathato, hogy az angol szavak leginkabb a J K Q V X Z betuket kerulik, ugyanakkor peldaul az Y gyakoribb, mint a B, hiaba van az egyik az ABC elejen, a masik a vegen.


A negyedik diagram a betuk gyakorisagi rangsorat mutatja. Amelyik betu a legtobb szoban elofordul, az kapja a legalacsonyabb oszlopot es igy tovabb. Lathato, hogy az ABC vegen van nemi feldusulas a magas oszlopokbol, de amugy elegge ossze-vissza az egesz.


Az utolso diagram a kerdes szempontjabol a legerdekesebb. Azt mutatja, hogy mennyire vannak alul- vagy felulreprezentalva a betuk a szo elejen ahhoz kepest, hogy amugy mennyire gyakori az adott betu. Ugy kapjuk meg, hogy osztjuk azt, hogy az adott betu hanyszor van a szo elejen azzal, hogy hany szoban szerepel. Peldaul a J a szavak nagyon kis reszeben szerepel egyaltalan (1,3%) viszont majdnem ugyanennyi (0,98%) szonak van az elejen. Vagyis a J ha benne van egy szoban, akkor az elejen van. Minel magasabb az oszlop, annal inkabb elmondhato, hogy az adott betu keruli a szo elejet. A legmagsabb az Y, ami nagyon ritkan van a szo elejen, pedig amugy egy kozepesen gyakori betu. Az abran jol lastzik, hogy a Z (es a legtobbb sorvegi betu) abszolut nincs alulreprezentalva. Nem azert van keves Z (W, X stb) a szavak elejen, mert belefaradtak a szotarkeszitesbe, hanem azert, mert a Z (W, X) amugy is elegge ritka betu, es ezert ritkan is kerulnek a szo elejere. Legalabbis az angolban.

2014. nov. 13. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!