Létezik olyan, hogy napelemes beltéri világítás?
Meg lehet csinálni, ha van forrasztópákád, és egy kis műszaki érzéked.
Most ősszel olcsón kiárusítják a kerti szolárlámpa készleteket. A napeleme(ke)t a falon kívülre, a többi részt belülre ajánlatos beépíteni.
Már csináltam olyat, amiről írtam:
Sajnos csak 1 - 3 éves élettartamra lehet számítani.
Ha érdekel, írok róla részletesebben.
Szóval, ha szétszerelünk egy szolár-lámpát, találunk benne akkumulátort, vezérlő elektronikát, a tető részben napelemet, esetleg néhány típusnál plusz fényérzékelőt.
> Akkumulátor ceruzaelem méretű, feltöltött feszültsége 1,2 V
> Vezérlő elektronika 2 - 3 tranzisztor, vagy egy lakk-csepp alatt lapuló szilícium morzsa alkotja. Feladata a LED ki-bekapcsolása, és hogy a fehér LED számára 3 - 3,6 V tápfeszültséget csináljon az 1,2 V-ból. Rokona a joule-tolvaj nevű kapcsolásnak.
> Napelem a tetőrészben található, vezetékeit 0,5 - 2 méteres vezetékre cseréljük. ( Ha a fejben még plusz fényérzékelő is van, pech mert azt is meg kell hosszabbítani.
Mielőtt a régi vezetéket kiforrasztanád, ajánlatos rajzot, vagy fotót készíteni. Az új vezetéknek helyesen, ugyanazokat a pontokat kell összekötni.
Fogpiszkáló trükk. - Mikor nyomtatott áramkörből forrasztasz ki vezetéket, míg az ón meleg a helyére egy fogpiszkálót (fa) kell bedugni. Ha az ón megszilárdult ki lehet húzni. Így sok bosszúságtól kíméled meg magad.
A képen látható lámpa burkolatát év egy kis savanyúságos műanyag vödörből készítettem. Erre nincs szabály. Légy kreatív!
Ui. Ahol alszol, ott a kékes fehér fényű éjszakai fény nem egészséges!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!