Mind ugyanúgy látjuk a szineket?
Vagyis megtanúltuk, hogy amit látunk az zöld-piros-sárga... de vajon más is ugyan olyannak látja? (Nem a színtévesztésre gondolok)
Lehetséges különböző színben látni a világot?
Anomáliás trikromázia: örökletes okok miatt valamelyik csap legnagyobb érzékenysége valamelyik irányban eltolódott az átlagostól. Több génváltozat is nemhez kötötten öröklődik, így a férfiak között többen vannak, akik egy kicsit más színeket látnak. Bizonyos árnyalatokat kevésbé tudnak megkülönböztetni.
Ezen kívül van még a tetrakromázia, akik között a nők vannak többségben. Azonban vannak olyan változatai, amelyek a férfiaknál is felbukkannak.
Azokat a fogalmakat, hogy zöld, kék, piros... az ember találta ki.
A természetben csak hullámhosszok/frekvenciák vannak, amik bizonyos érzeteket váltanak ki belőlünk - ez alapján adtunk nevet a színeknek.
Biztos, hogy ezek az érzetek egyénenként eltérőek, de nagy átlagban ugyanúgy látjuk a színeket - mivel a szemünk és a hozzá kapcsolódó képfeldolgozó idegrendszer nagyjából hasonló.
Ezen már én is gondolkoztam :)
Gondolom a kérdező úgy érti, hogy tegyük fel, hogy a saját definícióm szerint kéknek látom az eget. Viszont ha más szemén keresztül nézném, akkor elképzelhető, hogy a saját színdefinícióm szerint azt már lilának látnám, ellenben ami nekem lila, az annak a másik embernek a kék. Ugyanígy, valaki zöldnek látja a füvet, de az én szememen keresztül amit látna lehet, hogy az ságra lenne neki, pedig nekem az a zöld, ami.
igen, ezen már én is elgondolkoztam, ahogy az előző válaszoló írta.
magamon azt vettem észre, hogy ha mondjuk egy napsütéses napon kint fekszem az oldalamon a füvön, akkor egy idő után a vér az egyik oldalon több lesz a gravitáció miatt.
és ha befogom az egyik szemem, aztán a másikat, akkor kicsit más színeket látok az egyikkel, mint a másikkal.
Ez egy olyan kérdés amire sose lesz egyértelmű válasz.
Amúgy ez a videó is ezzel foglalkozik (persze csak ha tudsz angolul):
Az első vagyok: igen érdekes, hogy éppen a tudományos választ pontozták le.
A válasz: valóban, mindegyikünknek egyéni a látásmódja, de a többség nagyjából ugyanazokat a színeket látja. A különbség néhány árnyalat. Tehát lehet, hogy az kékemben valamivel több a lila, mint a tiédben, de az életben nem tudhatjuk meg, nem hasonlíthatjuk össze. Legfeljebb a keverékszíneknél jövünk rá.
Igen valami ilyesmire gondoltam, hogy ha egymás szemén keresztül látnánk a világot akkor változna-e a dolog. Nem tudom, hogy van-e olyan az orvostudomány történetében, aki szemet "kapott" (mint szív vagy egyéb más szervet), azt sem, hogy lehetséges-e... de talán ha történt ilyen választ adhatna. Bár az is lehet, hogy nem, mert ha nem a szem hanem az agy dolgozza fel az infót akkor lehe, hogy ugyanúgy dolgozná fel....
(Ha valami nagy baromságot írtam bocsi, nem tudok sokat a szemről)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!