Volt már a kérdés... miért nem nézed vissza?
Röviden:
NINCSEN tudatalatti. Semmi sincs az agyban, ami alá lenne rendelve a tudatnak és mégsem tudatos.
Tudattalan van.
Ez pedig úgy működik, hogy mindent megjegeyez, ami valaha is történt veled - azt is, ami el sem jut a tudatodig - és ebből mindig eldönti, hogy egy helyzet neked jó vagy nem jó, és van-e rá olyan megoldás, ami már valaha megtörtént veled.
Nagyon gyors, soha nem felejt - viszont elég buta. A tudat sokkal okosabb.
Ja: és a tudat van alárendelve ennek.
Pontosan nem, az túl hosszú volna.
Az emberi agy úgy működik, hogy van benne egy csomó program, meg egy csomó adat. Ezen túl az embernek van egy rakás érzékelője. Mindezek egy jól meghatározott hierarchiában vannak elrendezve. Az emberre folyamatosan hat a környezete. Az agy az ingereket feldolgozza, és válaszol rájuk, eközben adatok is keletkeznek, amiket az agy elraktároz. A hierarchiában elfoglalt helytől függően egyes programokat (cselekvést) irányítunk, másokat nem (reflex). Végső soron minden reakciót az adatok vezérelnek (keletkezzenek-e, és hogyan). Vannak adatok, amelyek nem az érzékelhető memóriában vannak, és vannak ilyen programok is. Az előbbire példa, ha nem érted, hogy valamit miért is tettél meg. A számodra nem elérhető adat váltotta ki. Az utóbbira példa mindazok a cselekmények, amelyeket az élet fenntartása érdekében végzel. Lélegzel, ezt érzékeled. De amikor alszol, akkor egy csomó dolgot nem érzékelsz, amit különben igen. De biztosan lélegzel. Ha elfeküdted a karodat, felébredsz, hogy átfordulhass, különben a karod oxigén hiányában sérülhet.
Mindazok az adatok és programok, amelyeket nem érzékelsz, illetve akkor is működnek, ha például alszol (öntudatlan vagy), a tudatalatti tartományba tartoznak. Itt általában az életfenntartáshoz elengedhetetlen dolgok vannak, illetve azok, amelyeket hosszú ideig nem használsz (a tudat takarékoskodik, ezért a "fölösleges" dolgokat a tudatalattiba helyezi. Nem törli véglegesen, hátha egyszer mégis szükséges. Ha egy olyan erős inger ér, amelyhez itt van elraktározva valami, akkor az előjöhet. De ennek a pontos mechanizmusa még nem ismert, ahogy az agy finomszerkezete se. Így a határvonalra még nem tudunk sok mindent mondani.
Én csak a freudi elképzelés vulgáris változatát tudom erre a kérdésre válaszolni. A tudatalatti az az elképzelt agyterület, amelyből az a szándék indul ki, hogy dugd meg a saját anyádat, vagy feküdj le a saját apáddal, vagy éppen mindenkivel, aki megtetszik, és amelyet elnyom a tudat, mely az "energiát" ehhez a nehéz munkához azokból a tudattartalmakból veszi, amelyek az erkölcs című fiókban vannak. Miután az ember olyan társadalomban él, melyben a magántulajdon miatt fontos, hogy ki, kinek a leszármazottja és azt is tudja, hogy az utódok létrejötte összefügg a dugással, ezért tehát nagyon szigorú szabályok alakultak ki a szexuális viselkedésre. Ezek a szabályok nagyon régóta és nagyon mélyen beépültek az emberi tudatba. Így nagyon erősen érvényesülnek, olyan erősen, hogy az ember nem is tudja, milyen késztetések vannak a tudatalattijában. Ám a Zsiga bácsi rájött, hogy sok ember lelki baja a tudatalatti vágyaik elfojtásából adódik, és ezeket a betegeket piszok jól (értsd nem csak hatékonyan, de sok pénzért is) lehet kezelgetni, ha így-úgy kibányásszuk a tudatalattiból a csúnya dolgokat.
Az, hogy valóban van-e ilyen agyterület, vagy bármiféle agyi reprezentaciója a tudattalannak nagyjából senkit sem érdekel, mert a pszichoterápiához ez nem kell.
"A hétköznapi nyelvhasználatban a tudatalatti és a tudattalan azonos."
De ez ebben a környezetben nem jó módszer, mert nagyon sokat lehet tévedni.
Tudatalatti továbbra sem létezik - ha pedig a kérdező NEM a tudattalan agyra kíváncsi, annak ki kellene itt derülnie.
Tényleg, kérdező: mi érdekel téged?
1: minden, ami nem tudat?
2: a tudattalan agy?
Némi jó szándék szükségeltetik.
Íme, ha nincs: és mégis mit jelent a "minden, ami nem tudat"? Jelenti a vérkeringést is, meg a kavicsot is a talpam alatt? Mert ha igen, ugyancsak nehéz lesz válaszolni.
De természetesen nem kérem, hogy kifejtsd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!