A földről éjszaka szabad szemmel látszanak a műholdak? Ha igen akk úgy látjuk h halad 1 irányba?
Az Irudium műholdak látszanak, és az ISS ürállomás is, főleg este amikor a Nap megy le, és a Föld felszínén már sötét van de a Nap még megvilágítja fönt az ISS napelem tábláit. Elég fényes gyorsan mozgó pontként látszik.
Kisebb távcsővel pedig elég jól kivehető az alakja. De láttam már az ISS-t megcsillanni nappal is.
Érdemes a pályákat figyelni, mikor és merről jön fel és milyen irányban halad majd fölöttünk.
Szeretnék eloszlatni néhány téveszmét ezzel kapcsolatban.
A békés célú műholdak nagy része geostacionárius, ezért nem látod őket mozogni. Meg nem is láthatók szabad szemmel, hiszen nagyon messze vannak.
Nagyon kevés olyan műhold van, amely jól láthatóan mozog. A láthatóan mozgó emberalkotta űrberendezések egyébként inkább az ISS űrállomás, az űrsikló és néhány űrszemét (pl. rakétadarabok) szoktak lenni.
Az Iridium műholdak tényleg látszanak, de csak a "villanásaik". Ez egy néha nagyon szembetűnő, néhány másodpercig tartó esemény szokott lenni.
Azok az objektumok, amelyek úgy néznek ki, mint halovány csillagok, és néhány perc alatt haladnak át az égen, nem műholdak, hanem nagy magasságban haladó repülőgépek. Ugyanezek azok, amikből nap közben csak a kondenzcsíkjukat lehet látni.
22:59
Amikor nap közben az égen csak egy kondenzcsíkot látsz (a repülő egy apró pont, 10 km magasan megy ugyanis), akkor sem szoktad hallani a hangját. Vagy ha hallod is, akkora időeltolódással, hogy a két eseményt (gép látványa és hang) nem kötöd össze.
" .... békés célú műholdak nagy része geostacionárius, ezért nem látod őket mozogni. Meg nem is láthatók szabad szemmel, hiszen nagyon messze vannak...."
Én is eloszlatnék néhány téveszmét.
Az idézet mondat erősen félrevezető, ugyanis a műholdak ELENYÉSZŐ része az, ami geostatcionárius pályán kering. a legtöbb, 400-1000 Km távolságban kering a Földtől. A Geostacionárius pálya magassága nagyjából 36000 Km, és onnan ezek a műholdak valóban nem láthatóak szabad szemmel.
A másik tévhit hogy jól megfigyelhető már kisebb távcsövekkel is az alakja. Nyilván nem próbált még műholdat nézni az, aki ilyesmit állít. Egy műhold az égen akár 0.2-1.0 fok/s szögsebességgel mozdul el, ezt iszonyatosan nehéz követni. Próbáljon csak meg valaki csak egy repülőt követni, még kézben tartott távcsővel sem egyszerű, nem egy két tengely mentén mozgatandó komolyabb műszerrel. A másik, hogy a sötét égen a műholdból igencsak semmi nem fog látszani a fekete háttéren. Maximum ha elhalad a Hold előtt avagy a Nap előtt. azt a fél fokot pedig egy így "rohanó" műhold megteszi pillanatok alatt, aki ezalatt meg tudja találni és fel is ismeri az alakját az előtt én kalapot emelek :) Gyakorlatban a műholdakat Speciális kamerákkal szoktuk lefényképezni, jobbára a Nap korongja előtt. Ez úgy zajlik hogy ráállunk a Napra, majd az előre meghatározott időben fotósorozatot készítünk, rövid expozíciós idővel. Szerencsés esetben több "kockán" is rajta lesz a képe.
Köszi a válaszokat.(igaz még nem sikerült dűlőre jutnom h azok e v nem:D)
Régebben én is úgy tudtam h azok a fényes pontok amik haladnak,azok műholdak,de láttam pár furcsa dolgot ami miatt felmerült bennem h biztosan azok -e.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!