Hogyan számolok csőtorkolati energiát?
Egy levegővel működő dologról lenne szó. Van egy tartály, amiben sűrített levegő van, ezen a tartályon van egy szelep, ami egy csőhöz kapcsolódik, amiben a lövedék van, magyarán légpuska elv.
Ami adott:
Sűrített levegős tartály térfogata és ennek nyomása, cső hossza és belső átmérője, lövedék tömege és átmérője, a lövedék légellenállási tényezője. Ezekből az adatokból számítható csőtorkolati energia?
Továbbá hogyan hatnak az alábbi variációk a csőtorkolati energiára?
-ugyanazon nyomás, nagyobb tartály térfogat,
-ugyanazon nyomás, kisebb tartály térfogat,
-kisebb térfogat, nagyobb nyomás,
-nagyobb térfogat, kisebb nyomás.
Huzagolás hatása a csőtorkolati energiára?
Az oké, hogy huzagolásnál stabilabb a röppálya, de csökken a csőtorkolati energia emiatt? Azaz számottevő-e az a légmennyiség, ami a huzagolás miatt elegy a lövedék mellett a csőben?
Szándékosan nem írtam adatokat, nem kell számolni, persze képletet szívesen fogadok.
Tudom, hogy ez nem'ilyen egyszerű, de azért ennyi adatból csak meg lehet'oldani amszámolást, nem?
Köszi a válasz!
Ezzel teljes mértékben tisztába vagyok és nem is erre irányult a kérdés.
Ha tudnám a csőtorkolati sebességet, eleve nem született volna meg a kérdés, de mivel jelenleg nem áll módomban lemérni, ezért számolnom kell...
A tartályban kialakúlt nyomás a lövedék keresztmetszetére
F=P*A erőt fejt ki azaz egyenesen arányos a nyomással és a felülettel.Ez az erő a lövedékre a=F/m gyorsulást eredményez, persze a surlódási erőt le kell vonni a gyorsító erőből. Amíg a lövedék a csőben van addig a nyomás gyorsítóerőt fejt ki a lövedékere. A nyomás azonban csökken miközben a lövedék távolodik a csőben mert a tartály effektív térfogata nő. A tartály térfogatához hozzá kell adni a csőnek azon térfogatát amit a lövedék "elzár".
A nyomás a huzagolás miatt is csökken ez a hatás azonban nem csak a lövedék helyzetétől függ hanem az eltelt időtől is.A nyomás esés a lövedéken történő munkavégzés miatt (térfogatnövekedés)csökken ha a tartály térfogata nagyobb és zéró lesz ha végtelen nagy.
A négy kérdésedre a válaszok:
-ugyanazon nyomás, nagyobb tartály térfogat:
Nagyobb csőtorkolat energia
-ugyanazon nyomás, kisebb tartály térfogat:
Kisebb csőtorkolat energia
-kisebb térfogat, nagyobb nyomás:
Na ez függ a cső átmérőjétől hosszától és a térfogattól.
-nagyobb térfogat, kisebb nyomás:
Na ez is függ a cső átmérőjétől hosszától és a térfogattól.
Nagyobb nyomás és nagyobb tartály nagyobb lövedék végsebességet eredményez.
Ugye az energia az sebesség^2*tömeg/2.
A sebességet úgy kapod meg, hogy megnézed, mekkora erővel tolja a levegő a lövedéket előre a cső hosszában, amit megkapsz a nyomásból, és a cső keresztmetszetéből.
Több dolog miatt lesz pontatlan a számítás:
1. A tarály mérete véges, így a gyorsítás alatt csökkenni fog a nyomás. Ezt lehet kompenzálni, ha a nyomáscsökkenés főleg abból adódik, hogy a cső térfogata összemérhető a tartály térfogatával.
Ekkor elég a legnagyobb, és a legkisebb nyomást meghatározni, és feltenni, hogy a nyomás a cső mentén haladó lövedék mögött lineárisan fog csökkenni.
Ekkor kapsz egy nyomásgörbét, ami egy egyenes szakasz. Ez meghatároz egy erőgörbét (szintén egy egyenes szakasz). A gyorsulás, amit a lövedék "érez", szintén egy egyenes szakasz lesz, aminek ugye a legmagasabb pontja (a legnagyobb gyorsulás) a cső elején van, a legkisebb meg a végén.
Kapsz egy grafikont, aminek a függőleges tengelye a gyorsulás, a vízszintes a csőbeni pozíció. Az origóra esik a lövedék kezdőpozíciója, illetve a legnagyobb nyomás/erő/gyorsulás, a vízszintes tengely végén pedig a cső vége, illetve a legkisebb nyomás/erő/gyorsulás van.
A gyorsulásgörbe tehát egy ferde, egyenes szakasz. Az alatta lévő terület négyzetgyöke adja a lövedék végsebességét, amiből számolható a torkolati energia.
2. A lövedék a csőben maga előtt tol valamennyi levegőt. Ha ennek a tömege összemérhető a lövedék tömegével (ha nagyon hosszú a csöved), akkor ez is beleszámítandó a gyorsítandó tömegbe valahogy, gyanítom, hogy ez nem lesz nagyon nagy probléma.
3. A lövedék megközelítheti a hangsebességet, és ilyenkor gyorsabban eshet mögötte a nyomás, mint abban az esetben, ha nem megy ilyen gyorsan.
4. A csöved és a lövedék között lehet egy kis rés, és szivároghat a levegő, ez szintén azt okozza, hogy gyorsabban esik majd a nyomás, mint kellene.
A lényeg, hogy ha elég nagy a tartályod, és nehéz a lövedék (mondjuk nehezebb, mint 2-3 gramm), akkor valószínűleg elég pontos lesz az a számítás, ami konstans nyomást/erőt/gyorsulást feltételez a cső mentén.
Köszönöm a válaszokat!
#3
A lövedék felületét hogyan kell értelmezni? Pl egy gömb alak esetében a fél gömbhély ez a felület, vagy a gömb kétdimenziós vetületének a területe?
#4
A lövedék mellett elmenő légmennyiség szerintem elhanyagolható. Ezt nem fogom belevenni a számításba, mert szinte ugyanakkora a lövedék átmérője, mint a cső és nem is tudnám mérni az elmenő légmennyiséget. Persze valamivel azért nagyobb, de 0,1 mm-nél biztos nem nagyobb ez a hézag, továbbá a cső belső fala olajréteget visel, a súrlódás csökkentése miatt. Szerintem a nyomás tartásában is pozitív a hatása, bár az összeszedett és a maga előtt tolt olaj is csökkenti, jól gondolom? Ilyenkor a lövedék tömege nő az összeszedett olaj miatt. Persze ez megint kis eltérést okozna, elvégre nem úszik a cső az olajban, csak egy olajfilm van a falán.
Végletekig pontos számítás nem kell, csak jó közelítés, mondjuk 0,1 J-s pontossággal már megelégszem.
A "vetület" kell, tehát a cső keresztmetszete ugye.
Van egy olyan érzésem, hogy olyan 10% pontosan meg fogod tudni becsülni.
Egyébként meg mérd meg. Fogsz két vékony papírlapot egymástól 1 méterre, vagy 10 méterre, meg egy mikrofont. Lősz egyett, és felveszed a két papíron a becsapódás hangját.
Számítógépes programmal meg lehet nétni, hogy két puffanás milyen messzire van egymástól, ebből megkapod a lövedék sebességét.
(A huzagolás hatása meg valószínűleg elhanyagolható.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!