Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi szabályozza hogy a mitokond...

Mi szabályozza hogy a mitokondrium mennyi energiát termel?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 21. 23:07
 1/2 anonim ***** válasza:
Ez egy elég összetett kérdés, könyveket írnak tele a témával. :D Mondjuk pl az, hogy mennyi tápanyag áll rendelkezésre, és van-e O2. Ha nincs oxigén, akkor nem termel ATP-t a mitokondrium, csak a citoszolban képződik a glikolízis során. Rengeteg enzim kell a szabályozáshoz. Meg NADH+H+, (na meg a FADH2) ami a hidrogént szolgáltatja. A NADH mennyisége meghatározó, ha nincs protonpumpa, akkor nem működik a légzési lánc. És persze a mitokondrium membránjának épsége is fontos, hogy fennmaradjon a protongrádiens De a NADH termelő folyamatok (citrátkör pl) normális működésére is szükség van. Ha nincs szubsztrát, akkor csinálni kell. De ha nincs miből csinálni, akkor gond van. :D Amúgy ha nagyon egyszerűen akarjuk nézni, úgy hogy semmi sem romlik el, nem vesszük figyelembe a többi körülményt, akkor a glükóz mennyisége, ami belép a glikolízisbe a kiindulópont.
2014. ápr. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 fGhw39-84th ***** válasza:

"Meg NADH+H+, (na meg a FADH2) ami a hidrogént szolgáltatja. A NADH mennyisége meghatározó"

Nem NAD-ot és FAD-ot akartál írni? Ha nincs terminális akceptor, akkor a redukált formák (FADH2, NADH) felszaporodása gátolhatja a reakciót.


"A NADH mennyisége meghatározó, ha nincs protonpumpa, akkor nem működik a légzési lánc."

Egy kis kiegészítés. Ha a sejtnek szintetikus folyamatokhoz sok redukáló erőre van szüksége, de mondjuk nem kell sok ATP, akkor a protongradiens az ATPszintáz komplex hajtása helyett simán vissza tudnak áramlani, ATP szintézise nélkül. Ezt a folyamatot tudja az élőlény hőtermelésre is használni. [link]


De általában elmondható, hogy a terminális oxidáció már nem áll olyan szoros kontroll alatt, mint az azt megelőző glikolízis vagy citrátciklus. Ha már egyszer el van döntve, hogy kell ATP és a glükóz determinálódik a lebontás irányába (ami eldől a glikolízis során), akkor az le lesz bontva, és ha az intermediereket nem használja el alternatív szintetikus útvonal (pl. aminosav szintézisre), akkor a glükóz energiájából ATP lesz.


És, ha arra vagy kíváncsi, hogy mi szabályozza azt, hogy egy glükózmolekula elindul-e a lebontás irányába: a legelemibb a végtermék gátlás nevű mechanizmus, ami azt jelenti, hogy a reakciók végterméke allosztérikusan képes a kiindulási reakciókat katalizáló enzimek gátlására. Mi ennek az értelme? Ha van ATP, akkor nem kell ATPt csinálni. Ha a sejten belül a nagyobb szénatomszámú intermedierek koncentrációja nagy (pl. citromsav), akkor nem kell csinálni, ha nagy a piruvát koncentráció, akkor az azt jelenti, hogy a citromsavciklus telített, nem kell több piruvát. Ezek az anyagok gátolják a lebontó folyamatok enzimeit. Ellenben, ha a sejt éhezik, akkor kevés az ATP, inkább AMP és cAMP van, ezek éhezési szingnálok, serkentik a lebontó enzimek aktivitását. (És persze a glükoneogenetikus útvonalak ezzel komplementer módon vannak szabályozva) Ezek az anyagok föleg a glikolízis elejét szabályozzák. A foszfofrukto kináz terméke már elkötelezett a lebontás irányába.

2014. ápr. 22. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!